Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

4 spółki, 4 sygnały – wskaźnik MACD wskazuje kierunki inwestycyjne

© naiauss - Fotolia.com

Wskaźnik MACD skonstruowany został przez analityka Gerarda Appela w roku 1979 i od tamtej pory znajduje swoje zastosowanie w wielu strategiach inwestycyjnych. W praktyce działa on w bardzo prosty sposób – składa się z dwóch linii opartych na zależnościach między średnimi ruchomymi (linii MACD oraz linii sygnału). W momencie, gdy linia MACD przecina linię sygnału od dołu mamy do czynienia z sygnałem kupna, a w przeciwnym wypadku z alertem nakazującym sprzedaż. W poniższym artykule przeanalizowaliśmy wykresy czterech spółek przez pryzmat wskaźnika MACD dodając ogólną intepretację wykresu, gdyż opieranie swoich inwestycji tylko o jedną technikę jest bardzo ryzykowne i najczęściej mało skuteczne.  

Bank Zachodni WBK

Źródło: AmiBroker, Dane: stooq.pl

 

Pierwszym walorem, w przypadku którego mamy do czynienia z sygnałem wygenerowanym przez wskaźnik MACD, jest Bank Zachodni WBK. Co prawda, mowa tutaj o sygnale negatywnym, który sugeruje kierunek spadkowy, jednak w obecnej sytuacji należy poczekać na jego potwierdzenie bądź negację. Proszę zauważyć, iż istnieje możliwość, iż rynek zakończył korektę ABC w okolicach poziomu 340 zł, a obecnie kontynuuje wzrosty. Potwierdzeniem takiego scenariusza będzie wybicie szczytu znajdującego się na poziomie 379,49 zł, a negacją i kontynuacją spadków będzie pokonanie psychologicznej bariery 340 zł i dołka na poziomie 336,50 zł.  

 

Alior Bank

Źródło: AmiBroker, Dane: stooq.pl

 

Kolejny sygnał, na który warto zwrócić uwagę, pojawił się na wykresie Alior Banku. W ostatnim czasie pisaliśmy o sile, którą pokazały byki na tym walorze, jednak po przebiciu ostatniego szczytu (76,89 zł) rynek narysował formację objęcia bessy ukazującą przewagę podaży. Co więcej, również wskaźnik MACD zawrócił, aby wygenerować sygnał słabości. Wszystko to składa się na negatywny scenariusz dla najbliższej przyszłości notowań akcji tej spółki. Poziomu wsparcia można oczekiwać w okolicach poziomu 68,50 zł.

 


Specjalny odcinek – Analiza techniczna na żywo

Poniedziałek, 15.05, godzina 19:00

Każdy uczestnik będzie mógł zgłosić swoją spółkę do analizy

Zapisz się na spotkanie

 

Playlista ze wszystkimi analizami


Tauron 

Źródło: AmiBroker, Dane: stooq.pl

 

Z ambiwalentnymi sygnałami mamy również do czynienia w przypadku spółki Tauron Polska Energia. Z jednej strony wskaźnik MACD sugeruje kierunek wzrostowy, a z drugiej widoczna jest wymowna formacja świecowa – spadająca gwiazda, która narysowana została przez rynek w ostatnim czasie (czerwony okrąg) ukazuje przewagę podaży. Potwierdzeniem aspiracji wzrostowych będzie skuteczne wybicie poziomu 3,43 zł, a jego negacją wybicie potencjalnego dołka korekty ABC, czyli poziomu 3,11 zł.

 

AmRest Holdings SE

Źródło: AmiBroker, Dane: stooq.pl

 

Negatywny sygnał wskaźnik MACD wygenerował również na wykresie spółki AmRest Holdings SE. Możliwe, iż jest to początek korekty wyższego rzędu, gdyż w ostatnim czasie spadki nabrały większej dynamiki. Wzmożony popyt, który mógłby zatrzymać spadki może ukazać się w okolicach psychologicznej bariery 320 zł. Co więcej, jest to również miejsce, gdzie znajduje się geometria 38,2%, co potęguje znaczenie tego miejsca. 

 

 

--

Analizy papierów wartościowych w ramach projektu "ATrakcyjne Spółki", mają tylko i wyłącznie charakter informacyjno-edukacyjny, a poszczególne analizy są wyłącznie subiektywną opinią autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Stąd Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych oraz autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie lektury treści publikowanych w ramach niniejszego projektu. W inwestowaniu należy korzystać z wielu źródeł i konfrontować je przed podjęciem decyzji.

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

22.06.2018, Newsroom

6 spółek z NewConnect, których raporty roczne wzbudziły zastrzeżenia audytorów cz. 1

22.06.2018, Newsroom

6 spółek z NewConnect, których raporty roczne wzbudziły zastrzeżenia audytorów cz. 1

Opinia biegłego rewidenta na temat raportu rocznego spółki to jeden z dokumentów, na który warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Zobacz więcej

4 spółki, 4 sygnały – wskaźnik MACD wskazuje kierunki inwestycyjne
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie