Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Volkswagen może przejąć kontrolę nad Groclinem

© Maksim Kostenko - Fotolia.com

Volkswagen podpisał porozumienie z Groclinem i jego dwoma największymi akcjonariuszami, na mocy którego będzie posiadał prawo pierwokupu akcji polskiej spółki.

 

Niemiecki koncern motoryzacyjny będzie mógł kupić akcje, w przypadku gdy najwięksi akcjonariusze podejmą decyzję o ich zbyciu. Tymi akcjonariuszami Groclinu są Gerstner Managementholding GmbH posiadający 25,63% wszystkich akcji oraz Kabelconcpept Hornig GmbH posiadający 10,67% wszystkich akcji. Łącznie Volkswagen zagwarantował sobie (lub wskazanemu przez siebie podmiotowi) prawo pierwokupu pakietu 36,3% akcji. W strukturze akcjonariatu Groclinu ponad progiem 5% jest jeszcze tylko Aegon OFE z 5,29% akcji. Free float stanowi 58,41%.

 

„VOLKSWAGEN AG otrzymał również uprawnienie do nabycia w pierwszej kolejności, na warunkach prawa pierwokupu, zespołu aktywów Spółki związanych z prowadzeniem działalności poszyciowej na wypadek gdyby Spółka podjęła decyzję o zbyciu działalności związanej z produkcją poszyć.”


„Zawarcie Porozumienia oraz przyznanie pewnych praw VOLKSWAGEN AG ma związek z uzgodnieniem długoterminowych relacji z VOLKSWAGEN AG, które dodatkowo stanowi dla Spółki szansę na rozwój i rozszerzenie współpracy z Grupą Volkswagen, a jednocześnie potwierdza status strategicznego dostawcy dla VOLKSWAGEN AG” – napisano w komunikacie bieżącym Groclinu.

 

Prezes Groclinu Andre Gerstner stwierdził, że równolegle do porozumienia z Volkswagenem strony porozumiały się w zakresie nowych warunków finansowych zakresu współpracy, co powinno przełożyć się na wzrost sprzedaży i poprawę jej rentowności. Przypomnijmy, że Groclin rozwija też drugą nogę w postaci działalności inżyniersko-projektowej w spółce córce CADM Automotive. Nie jest wykluczone, że Groclin może skupić się wyłącznie na tej części działalności.

 

Po porannej publikacji komunikatu bieżącego kurs akcji otworzył się niemal 10% luką wzrostową. Pięć minut po otwarciu sesji akcje zwyżkowały nawet 17%, po czym powróciły do poziomu z otwarcia. Technicznie kurs powrócił ponad linię trendu wzrostowego, który trwa od końca 2014 roku. Linia trendu wyznacza obecnie wsparcie w okolicy 12,2 zł. Oporem są okolice 15 zł.

 

Groclin - Analiza techniczna
Źródło: Stooq

 

 

Źródło: Groclin S.A.

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

22.03.2018, Newsroom

7 banków z wytycznymi KNF. Na jaką dywidendę mogą liczyć akcjonariusze?

22.03.2018, Newsroom

7 banków z wytycznymi KNF. Na jaką dywidendę mogą liczyć akcjonariusze?

Komisja Nadzoru Finansowego przekazała bankom wytyczne dotyczące dywidendy z zysku za 2017 rok. Takie działanie komisji ma na celu zwiększenie funduszy własnych banków.

Zobacz więcej

Volkswagen może przejąć kontrolę nad Groclinem
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie