Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Larq nową spółką w segmencie własnym – argumenty „za” kupnem

© grapestock - Fotolia.com

 W dniu 28 kwietnia 2017 roku do Portfela SII trafiło 200 akcji spółki Larq. Cena kupna za jedną akcję wyniosła 14,99 zł.

 

Dzięki wysokim stopom zwrotu w segmencie własnym, mogę inwestować coraz więcej środków w jedną spółkę. W przypadku Larq-a zdecydowałem się zaryzykować największą dotąd kwotę – niemal 3000 zł. Na samym starcie tej inwestycji zajmuje ona od razu drugie miejsce pod względem wartości  jednej pozycji w portfelu (po PMPG) i ma 8,8% udziału w nim.

 

 

Poniżej przedstawiam czynniki, którymi sugerowałem się przy zakupie tych akcji:

  

  • Larq działa jak fundusz – ma trzy główne spółki portfelowe. Należą do nich Nextbike, Synergic i Brand24. W 2016 roku RZiS pokazał 7,3 mln zł przychodów, zysk operacyjny 31,8 mln zł oraz zysk netto 25,2 mln zł. Lwią częścią zysku było 34,1 mln zł z tytułu przeszacowania wartości aktywów finansowych. W przypadku takiego profilu spółki jaką jest Larq, do wyników finansowych nie przywiązuję dużej uwagi. Patrzę na potencjał i sam wzrost wartości spółek portfelowych (i ich wyników), co z kolei przekłada się na wzrost wartości udziałów w posiadaniu Larq-a. To jest  najważniejszy czynnik wpływający następnie na wycenę akcji Larq-a.
  • NextBike Polska (Larq posiada 71% akcji na koniec 2016 roku) – lider w segmencie zautomatyzowanych miejskich systemów rowerowych (ok. 90% rynku), działający m.in. pod marką Veturilo. Wygrywa kolejne przetargi na swoją usługę dla miast. Oprócz podstawowego źródła przychodów, czerpie też korzyści ze sprzedaży powierzchni reklamowej i stacji sponsorskich. Flota rowerów w 2016 roku zwiększyła się z 5 tys. do 8 tys. Zakładam, że liczby te nadal będą rosły (cały rynek do 2020 może wzrosnąć do 34 tys. wg. członka zarządu Larq-a), a spółka będzie też zwiększać przychody z dodatkowych korzyści, a także będzie tworzyła i wymyślała nowe źródła monetyzacji swojego biznesu. Już teraz współpracuje na dużą skalę m.in. z Benefitem czy Citibankiem. Trwają przygotowania do upublicznienia NextBike. Członek zarządu Larq-a niedawno prognozował wzrost rynku rowerów miejskich do 34 tys. w 2020 roku oraz potrojenie skali biznesu NextBike w oparciu o projekty zagraniczne.

 


 

  

Partner strategiczny

 

DM BOŚ

 


 

Chcesz wygrać książkę o tematyce giełdowej?

Zgłoś propozycję do naszego portfela na forum SII

 


 

  • Synergic (100%) – lider polskiego rynku niestandardowych nośników reklamy zewnętrznej. Jest wyłączonym operatorem przestrzeni reklamowej na rowerach miejskich. Jej nośniki reklamy obecne są też na dworcach autobusowych i kolejowych.

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

24.11.2017, Newsroom

Oferta IPO CwMedia S.A. (właściciel serwisu CDA.pl) – piguła informacyjna

24.11.2017, Newsroom

Oferta IPO CwMedia S.A. (właściciel serwisu CDA.pl) – piguła informacyjna

Ruszyły zapisy na akcje właściciela popularnego serwisu internetowego CDA.pl. Inwestorzy indywidualni będą mogli zapisywać się na akcje do 5 grudnia 2017 roku.

Zobacz więcej

Larq nową spółką w segmencie własnym – argumenty „za” kupnem