Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Larq nową spółką w segmencie własnym – argumenty „za” kupnem

© grapestock - Fotolia.com

 W dniu 28 kwietnia 2017 roku do Portfela SII trafiło 200 akcji spółki Larq. Cena kupna za jedną akcję wyniosła 14,99 zł.

 

Dzięki wysokim stopom zwrotu w segmencie własnym, mogę inwestować coraz więcej środków w jedną spółkę. W przypadku Larq-a zdecydowałem się zaryzykować największą dotąd kwotę – niemal 3000 zł. Na samym starcie tej inwestycji zajmuje ona od razu drugie miejsce pod względem wartości  jednej pozycji w portfelu (po PMPG) i ma 8,8% udziału w nim.

 

 

Poniżej przedstawiam czynniki, którymi sugerowałem się przy zakupie tych akcji:

  

  • Larq działa jak fundusz – ma trzy główne spółki portfelowe. Należą do nich Nextbike, Synergic i Brand24. W 2016 roku RZiS pokazał 7,3 mln zł przychodów, zysk operacyjny 31,8 mln zł oraz zysk netto 25,2 mln zł. Lwią częścią zysku było 34,1 mln zł z tytułu przeszacowania wartości aktywów finansowych. W przypadku takiego profilu spółki jaką jest Larq, do wyników finansowych nie przywiązuję dużej uwagi. Patrzę na potencjał i sam wzrost wartości spółek portfelowych (i ich wyników), co z kolei przekłada się na wzrost wartości udziałów w posiadaniu Larq-a. To jest  najważniejszy czynnik wpływający następnie na wycenę akcji Larq-a.
  • NextBike Polska (Larq posiada 71% akcji na koniec 2016 roku) – lider w segmencie zautomatyzowanych miejskich systemów rowerowych (ok. 90% rynku), działający m.in. pod marką Veturilo. Wygrywa kolejne przetargi na swoją usługę dla miast. Oprócz podstawowego źródła przychodów, czerpie też korzyści ze sprzedaży powierzchni reklamowej i stacji sponsorskich. Flota rowerów w 2016 roku zwiększyła się z 5 tys. do 8 tys. Zakładam, że liczby te nadal będą rosły (cały rynek do 2020 może wzrosnąć do 34 tys. wg. członka zarządu Larq-a), a spółka będzie też zwiększać przychody z dodatkowych korzyści, a także będzie tworzyła i wymyślała nowe źródła monetyzacji swojego biznesu. Już teraz współpracuje na dużą skalę m.in. z Benefitem czy Citibankiem. Trwają przygotowania do upublicznienia NextBike. Członek zarządu Larq-a niedawno prognozował wzrost rynku rowerów miejskich do 34 tys. w 2020 roku oraz potrojenie skali biznesu NextBike w oparciu o projekty zagraniczne.

 


 

  

Partner strategiczny

 

DM BOŚ

 


 

Chcesz wygrać książkę o tematyce giełdowej?

Zgłoś propozycję do naszego portfela na forum SII

 


 

  • Synergic (100%) – lider polskiego rynku niestandardowych nośników reklamy zewnętrznej. Jest wyłączonym operatorem przestrzeni reklamowej na rowerach miejskich. Jej nośniki reklamy obecne są też na dworcach autobusowych i kolejowych.

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

19.06.2018, Newsroom

WIG najniżej od lutego 2017 roku. Zobacz, jak wypada na tle innych giełd regionu

19.06.2018, Newsroom

WIG najniżej od lutego 2017 roku. Zobacz, jak wypada na tle innych giełd regionu

"Wojna handlowa" oraz zmiany stóp procentowych Fed niekorzystnie wpływają na giełdy Europy Środkowo-Wschodniej.

Zobacz więcej

Larq nową spółką w segmencie własnym – argumenty „za” kupnem
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie