Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Duży skok rentowności Budimeksu w I kw. 2017 roku

© TTstudio - Fotolia.com

Grupa Budimex zarobiła na czysto w I kw. 2017 roku 85,2 mln zł wobec 51,9 mln zł w porównywalnym okresie rok wcześniej. Wzrost rentowności widoczny był na każdym poziomie zysków.

 

Poniżej prezentujemy wybrane dane finansowe Grupy Budimex.

 

Wybrane dane finansowe (tys. zł)

I kw. 2017 roku

I kw. 2016 roku

Przychody ze sprzedaży

1 052 740

987 654

Zysk ze sprzedaży

163 010

114 989

Zysk operacyjny

110 350

62 895

Zysk brutto

106 863

66 141

Zysk netto

85 253

51 917

Źródło: Budimex S.A.


Przychody ze sprzedaży Grupy Budimex w prezentowanym kwartale nie wykazały tak dużej dynamiki jak zyskowność i wyniosły 1 052,7 mln zł na tle 987,6 mln zł rok wcześniej. Jest to wzrost o 6,6%, czyli wynik lepszy od wzrostu wartości produkcji budowlano-montażowej w Polsce wynoszącej 3,9% (w cenach stałych). Sam segmentu budowlany Grupy Budimex zanotował wzrost o 4,7%. Wzrost rentowności widać już od poziomu zysku ze sprzedaży, który osiągnął w I kw. 2017 roku 163,0 mln zł wobec 114,9 mln zł rok wcześniej. Idąc w ślad za kolejnymi poziomami zysków widać podobną dynamikę wzrostową. Zysk operacyjny wyniósł 110,3 mln zł i był wyższy o 75% rdr, zysk brutto wyniósł 106,9 mln zł, co przełożyło się na wzrost o 61%, a zysk netto osiągnął wartość 85,2 mln zł i był wyższy o 64%. Spółka poinformowała, że tak duży wzrost rentowności to przede wszystkim rozliczenie kończących się kontraktów infrastrukturalnych, które były zawierane 2-3 lata temu. Do dobrych zysków grupy dołożył się też Mostostal Kraków i działalność na rynku niemieckim.

 

Wartość portfela zamówień Budimeksu na koniec I kw. 2017 roku wyniosła 9,3 mld zł. Do tego spółka oczekuje podpisania kontraktów na około 1,5 mld zł, które pochodzą z wyboru najkorzystniejszych ofert w przetargach złożonych przez spółki z grupy.

 

„Od kilku miesięcy obserwujemy ożywienie na rynku przetargów infrastrukturalnych. Spodziewamy się, że kolejne kwartały przyniosą przyspieszenie dynamiki sprzedaży w części budowlanej grupy, głównie ze względu na zakończenie prac projektowych i wejście w fazę budowlaną niektórych kontraktów realizowanych w systemie „projektuj i buduj" – powiedział prezes Budimeksu Dariusz Blocher.

 

Na koniec marca 2017 roku Budimex posiadał 2 mld zł w środkach pieniężnych przy 103 mln zł sumy kredytów i pożyczek. To bardzo silna pozycja gotówkowa, dzięki której grupa może realizować kolejne, duże kontrakty, a co najważniejsze jest bardzo wiarygodnym pod względem finansowym wykonawcą.

 

Spółka liczy na pozyskanie kolejnych przetargów infrastrukturalnych. Do tej kwestii odniósł się prezes spółki w następujący sposób:

 

"Skala odbicia jest jednak mniejsza od oczekiwań rynku. Jednocześnie widoczna jest bardzo silna konkurencja i duża presja cenowa – w pierwszym kwartale 2017 roku nie udało nam się wygrać przetargów GDDKiA. Aktualnie przygotowujemy się do składania kolejnych ofert m.in. na budowę odcinków tras S61, S19, S7. W dalszym ciągu koncentrujemy się również na pozyskiwaniu kolejnych kontraktów kolejowych. Do tej pory udało nam się wygrać kontrakty o wartości 1,1 miliarda złotych" – oznajmił Dariusz Blocher.

 

Wśród czynników ryzyka w kolejnych kwartałach spółka wskazała na wzmożoną konkurencję w ofertowaniu do GDDKiA, presję cenową czy długie procedury przetargowe. Obserwuje też wzrost cen materiałów i kosztów podwykonawców. Prezes spółki zapowiedział, że czynniki te wzmagają szczególną dbałość o koszty na realizowanych kontraktach i odpowiedzialne podejście przy kalkulacji nowych ofert.

 

Kurs akcji Budimeksu jest na historycznych szczytach. Intraday-owo wynosi on 278 zł. Trend wzrostowy jest niezagrożony i nie ma na razie żadnych oznak to jego zakończenia. Główna linia trendu przebiega obecnie w okolicy 220 zł i wyznacza ważne wsparcie dla kursu.

 

Budimex - Analiza techniczna
Źródło: Stooq

 

 

Źródło: Budimex S.A.

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

23.03.2018, Newsroom

Getback z listem intencyjnym przed decyzją w sprawie emisji akcji

23.03.2018, Newsroom

Getback z listem intencyjnym przed decyzją w sprawie emisji akcji

Zarząd Getback zwrócił się do akcjonariuszy z wnioskiem o podwyższenie kapitału spółki w dwóch transzach.

Zobacz więcej

Duży skok rentowności Budimeksu w I kw. 2017 roku
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie