Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Griffin Premium RE zadebiutował na warszawskiej giełdzie

© Xiongmao - Fotolia.com

Spółka Griffin Premium RE.. zadebiutowała w czwartek na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Kurs otwarcia notowań jej akcji ustalony został na poziomie 5,7 zł, czyli równym cenie z przeprowadzonej niedawno oferty publicznej. Około południa notowania znajdowały się jednak na niewielkim minusie.

 

Griffin Premium RE.. N.V. to 487 spółka notowana na Głównym Rynku, w tym 54 zagraniczny emitent. To także 4 debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w 2017 roku.

 

Griffin Premium RE.. generuje przychody z tytułu najmu posiadanego portfela nieruchomości. Grupa kontroluje obecnie portfel dziewięciu nieruchomości – sześć biurowych oraz trzy duże biurowo-handlowe, położone w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach i Łodzi. Łączna powierzchnia najmu posiadanych przez Griffin Premium RE.. nieruchomości na dzień 31 grudnia 2016 r. wynosiła 171.231 m2, z czego 49,2% stanowiły powierzchnie czysto biurowe, 31,5% – powierzchnie handlowe zlokalizowane przy głównych ulicach miast, a 19,3% – powierzchnie biurowe przy głównych ulicach miast. Spółka prognozuje, że przychody z najmu w 2017 roku wyniosą 31.984 tys. euro, a zysk netto 41.603 tys. euro.

 

Emitent został zawiązany jako spółka prawa holenderskiego w grudniu 2016 roku w wyniku reorganizacji aktywów, które były wcześniej kontrolowane przez Grupę Grifiin (Griffin Topco II S.a.r.l i Griffin Topco III S.a.r.l. – kontrolowane przez Grupę Oaktree). Jego intencją jest jednak przekształcenie się w polską spółkę akcyjną spełniającą wymogi REIT, gdy w Polsce przyjęte zostaną odpowiednie przepisy regulujące funkcjonowanie tego typu podmiotów (o ile takie przekształcenie będzie korzystne dla akcjonariuszy spółki).

 

Do tego czasu emitent zamierza regularnie wypłacać około 65% wyniku z działalności operacyjnej pomniejszonej o koszty finansowania bankowego za dany okres do podziału pomiędzy akcjonariuszy. Pierwsza wypłata planowana jest na 2018 rok.

 

W ramach oferty publicznej oferowanych było około 89,2 mln akcji, w tym blisko 67 mln akcji istniejących sprzedawanych przez dotychczasowych akcjonariuszy oraz 22,2 mln akcji nowo emitowanych. W wyniku przeprowadzonej emisji Griffin Premium RE.. pozyskał ponad 126,5 mln zł, a łączna wartość oferty wraz z ofertą sprzedaży akcji wyniosła 508,3 mln zł. Środki pozyskane z emisji mają zostać przeznaczone na nabycie kolejnych projektów nieruchomościowych.

 

Ostateczna cena akcji Griffin Premium RE.. oferowanych w ramach oferty publicznej została ustalona na 5,7 zł. Po takiej samej cenie zawarto pierwsze transakcje walorami spółki podczas czwartkowej sesji, a chwilę później kurs wyniósł 5,78 zł. Około południa notowania emitenta znajdowały się jednak na niewielkim minusie.

 

Griffin Premium RE.. – kurs notowań akcji w dniu debiutu
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

Źródło: Griffin Premium RE.., Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.

 

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Griffin Premium RE zadebiutował na warszawskiej giełdzie