Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Rekordowo niska dywidenda Forte przy rekordowych zyskach

© zdyma4 - Fotolia.com

Zarząd Forte zarekomendował wypłatę dywidendy w wysokości 0,2 zł na akcję, co jest jedną z najniższych nominalnie wypłat w giełdowej historii spółki. Z kolei stopa dywidendy przy obecnej cenie jest najniższa w historii i plasuje się w okolicach 0,3%.

 

Na dywidendę ma zostać przeznaczone blisko 4,8 mln zł z zysku netto za 2016 rok, który wyniósł 97,2 mln zł. Stopa wypłaty dywidendy wyniesie zatem niecałe 5% (część zysku netto przeznaczona na dywidendę). Taka dywidenda zostanie wypłacona przy rekordowych zyskach spółki za ostatni rok.

 

Forte - Dywidenda
Źródło: opracowanie własne

 

Forte - wyniki
Źródło: opracowanie własne

 

Powodów relatywnie niskiej wysokości dywidendy można upatrywać w ambitnych planach inwestycyjnych Forte. W 2016 roku na inwestycje spółka przeznaczyła 262 mln zł wobec 68 mln zł w 2015 roku. Najistotniejsze inwestycje poniesione w 2016 roku to nakłady poniesione na inwestycję związaną z budową fabryki płyty w Suwałkach, zakup linii i maszyn do rozbudowy mocy produkcyjnych w obecnych zakładach produkcyjnych, nakłady na budowę hali wystawienniczej w Niemczech oraz modernizację salonu meblowego w Ostrowi Mazowieckiej. Inwestycje te mają swoje przełożenie na bilans spółki – zobowiązania długoterminowe z tytułu kredytów bankowych i pożyczek zwiększyły się z 29,3 mln zł w 2015 roku do 391,3 mln zł w 2016 roku, a wskaźnik ogólnego zadłużenia zwiększył się analogicznie z 0,35 do 0,53. W kolejnych latach spółka planuje nakłady inwestycyjne w łącznej wysokości około 620 mln zł.

 

Forte - capex
Źródło: Fabryki Mebli Forte S.A.

 

Kurs akcji Forte porusza się w długoterminowym trendzie wzrostowym. Ostatnie sesje przyniosły przebicie średnioterminowej linii trendu wzrostowego, jednak byki mogą blisko upatrywać kolejnego wsparcia na poziomie 78 zł. Przebicie tego poziomu otworzy niedźwiedziom drogę do rozwinięcia korekty.

 

Forte - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

 

Źródło: Fabryki Mebli Forte S.A.

Zobacz również:

11.06.2018, Aktualności

Amibroker praktycznie – szkolenie on-line Pawła Szczepanika i 200 zł zniżki dla członków SII

11.06.2018, Aktualności

Amibroker praktycznie – szkolenie on-line Pawła Szczepanika i 200 zł zniżki dla członków SII

Tylko do piątku, 15 czerwca 2018 r. trwać będą zapisy na szkolenie on-line Amibroker Praktycznie, autorstwa Pawła Szczepanika.

Zobacz więcej

14.06.2018, Newsroom

Sprawdź, jak radzą sobie tegoroczni debiutanci na GPW

14.06.2018, Newsroom

Sprawdź, jak radzą sobie tegoroczni debiutanci na GPW

W czasie niespełna 6 miesięcy tego roku na rynku głównym warszawskiej giełdy zadebiutowały tylko cztery spółki.

Zobacz więcej

Rekordowo niska dywidenda Forte przy rekordowych zyskach
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie