Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Nowa strategia Wieltonu pompuje kurs akcji w górę

© tostphoto - Fotolia.com

Wielton opublikował nową strategię rozwoju na lata 2017-2020. Nadrzędnym celem w strategii jest wzrost wartości Grupy Wielton poprzez między innymi osiągnięcie docelowo 9% udziału w rynku.

 

Ambicją zarządu jest wzrost skali działania Grupy Wielton przy zachowaniu wysokiej rentowności. Spółka ma aspiracje by w następnych czterech latach działalności nastąpiło umocnienie trzeciej pozycji na europejskim rynku naczep i przyczep oraz osiągniecie docelowo około 9% udziału w rynku. Obecnie udział Wieltonu szacowany jest na poziomie poniżej 5%.


Zarząd spółki zamierza zrealizować te cele między innymi poprzez:

  • ugruntowanie wiodącej pozycji na wszystkich kluczowych dla Grupy rynkach (Polska, Francja, Włochy),
  • rozszerzenie oferty produktowej,
  • zwiększenie mocy produkcyjnych i efektywności produkcji
  • selektywne przejęcia innych producentów naczep.


Wśród najważniejszych celów strategicznych jest uzyskanie do 2020 roku pozycji lidera na rynku polskim, umocnienie pozycji lidera na rynku francuskim, uzyskanie co najmniej trzeciej pozycji na rynku włoskim oraz wejście do pierwszej piątki sprzedawców naczep na rynku niemieckim. Założenia odnośnie wyników finansowych pokazują osiągnięcie rocznych przychodów ze sprzedaży na poziomie 2,4 mld zł, przy rentowności rzędu 8% na poziomie EBITDA. Zakładany wzrost wolumenu sprzedaży to 25 tysięcy sztuk rocznie. W jaki sposób spółka chce wykonać swoje założenia?


„Osiągnięcie celów przyjętej Strategii wymaga podwojenia istniejących wolumenów sprzedaży Grupy. Wygenerowanie dodatkowej sprzedaży będzie się odbywać w oparciu o własne moce produkcyjne oraz w oparciu o rozwój nieorganiczny, czyli inwestycje w dodatkowe przejęcia innych producentów.”


„Wzrost sprzedaży Grupy Zarząd zamierza zrealizować głównie przez wzrost sprzedaży naczep uniwersalnych oraz wywrotek. W 2017 roku Spółka planuje opracować i wprowadzić do sprzedaży naczepę uniwersalną o niskich kosztach produkcji dla segmentu ekonomicznego, gdzie najistotniejszym kryterium jest cena produktu. W segmencie naczep wywrotek Grupa zamierza wdrożyć nową rodzinę naczep specjalnego zastosowania, na przykład do transportu asfaltu.”
„Ponadto Spółka zamierza rozszerzyć ofertę o produkty niszowe oraz naczepy chłodnie. Naczepy chłodnie stanowią znaczny udział w sprzedaży wiodących europejskich producentów naczep i generują jedne z najwyższych marży nominalnych na rynku naczep” – napisano w komunikacie.


W okresie objętym strategią Wielton planuje przeznaczyć na inwestycje blisko 110 mln zł. Kwota ta nie uwzględnia nakładów odtworzeniowych (ok. 50 mln zł). Wydatki na potencjalne transakcje M&A mogą zwiększyć wartość wydatków inwestycyjnych. W 2018 roku spółka planuje kupić pozostałe akcje we francuskiej spółce Fruehauf i tym samym zwiększyć swój pakiet z 65,31% do 100%. Jednocześnie w strategii zaznaczono, że wskaźnik dług netto/EBITDA nie powinien przekroczyć poziomu 2,5, a wskaźnik zadłużenia (liczony jako relacja kapitały obce/aktywa) nie przekroczy 60%.


W nowej strategii znalazł się również zapis odnoście polityki dywidendowej. Zarząd ma rekomendować wypłatę dywidendy na poziomie 25-30% wypracowanego zysku netto. Zastrzeżono jednak, że ostateczny poziom rekomendowanej dywidendy uzależniony będzie od sytuacji makroekonomicznej i rynkowej, realizacji planów operacyjnych i inwestycyjnych oraz bieżącej sytuacji finansowej grupy.


Publikacja nowej strategii została bardzo dobrze przyjęta przez rynek. Kurs akcji Wieltonu o godz. 14 rośnie o 7%. Wzrost ten oznacza testowanie poziomu ostatnich maksimów w okolicy 16 zł. Ich pewne pokonanie wygeneruje techniczny sygnał kupna. Zarówno w długim jak i średnim terminie na wykresie widoczny jest trend wzrostowy.

 

Wielton - Analiza techniczna
Źródło: Stooq

 

 

Źródło: Wielton S.A.

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Nowa strategia Wieltonu pompuje kurs akcji w górę
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie