Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Monnari nową spółką w segmencie własnym. Sprzedaliśmy Asbis i Eko Export

Zamknęliśmy z zyskiem dwie kolejne pozycje w segmencie własnym w Portfelu SII. Kilka dni temu informowaliśmy o sprzedaży akcji Cognoru, a teraz postanowiliśmy sprzedać walory Asbisu. Postawiliśmy z kolei na zakup akcji Monnari. W segmencie głosowanym stop loss wyrzucił Eko Export.

Monnari

W środę 29 marca bieżącego roku dokonałem w „swoim” segmencie transakcji kupna 230 akcji Monnari po kursie 9,59 zł. Zajęły one miejsce sprzedanego Cognoru.

 

Monnari

 

To drugie podejście do tej odzieżowej spółki. Za pierwszym razem Portfel SII zarobił na niej w kilka dni 19% (z poziomu 13,6 zł do 16,2 zł), ale było to ponad rok temu. Obecnie sytuacja w branży oraz spółce jest inna. Poniżej przedstawiam czynniki, którymi kierowałem się przy wyborze tych akcji.

 

  • Moim zdaniem wykazane marże w IV kw. 2016 roku były na wysokim poziomie biorąc pod uwagę otoczenie rynkowe. Do gustu przypadł mi też poziom zysku netto i wyższy wobec oczekiwań poziom gotówki.
  • Monnari z bardzo silną pozycją finansową może spokojnie rozwijać się w obecnym roku. Zarząd udowodnił, że potrafi (zgodnie z zapowiedziami) dbać o wysokość marż. Rok 2016 upłynął pod znakiem problemów logistycznych, które powodowały niepełne zatowarowanie sklepów w odpowiednim czasie. Spółka chce wyeliminować ten problem w tym i kolejnym roku uruchamiając własny magazyn. Powinien być to czynnik sprzyjający zyskom szczególnie w drugiej połowie roku.
  • Duża nadwyżka finansowa tworzy firmie sporą przewagę konkurencyjną na przykład w negocjacjach z dostawcami (zaliczki, terminy płatności, wiarygodność). Zarząd może spokojnie rozszerzać portfolio oferowanych produktów w lokalach handlowych czy dbać o właściwy marketing.
  • Możliwe, że już w tym roku Monnari może wykazać pierwsze zyski z nabytej, dużej nieruchomości w samym centrum Łodzi.
  • Zarząd od kilku kwartałów sygnalizuje rynkowi swoje chęci do dokonania akwizycji. W zależności od warunków transakcji może to być zarówno impuls do spadków jak i do wzrostu kursu akcji.
  • Zaskakuje mnie znacznie niższy poziom skupu akcji własnych w ostatnich tygodniach na tle szczególnie początku tego roku (chodź tu trzeba pamiętać o okresach zamkniętych).
  • Poziom prezentowanych dynamik sprzedażowych za pierwsze miesiące 2017 roku według mnie wypadł neutralnie.
  • Niewiadomą jest też trend odpływu klientów, którzy coraz więcej kupują w sklepach online. Trudno jest nam przewidzieć czy akurat działalność e-commerce Monnari będzie na tyle dobra, by sprostać wyzwaniom nowego trendu w handlu.
  • Akcjom Monnari przyglądałem się już kilka dobrych miesięcy, ale dużym bodźcem do ich zakupu była sytuacja techniczna – wyłamanie linii trendu spadkowego.

 

Monnari - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 


 

Partner strategiczny

 

DM BOŚ

 


 

Chcesz wygrać książkę o tematyce giełdowej?

Zgłoś propozycję do naszego portfela na forum SII

 


Asbis

Czekaliśmy, czekaliśmy i się doczekaliśmy na publikację prognozy finansowej Asbisu. „Pod nią” grałem. Spółka podała, że

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

19.06.2018, Newsroom

WIG najniżej od lutego 2017 roku. Zobacz, jak wypada na tle innych giełd regionu

19.06.2018, Newsroom

WIG najniżej od lutego 2017 roku. Zobacz, jak wypada na tle innych giełd regionu

"Wojna handlowa" oraz zmiany stóp procentowych Fed niekorzystnie wpływają na giełdy Europy Środkowo-Wschodniej.

Zobacz więcej

Monnari nową spółką w segmencie własnym. Sprzedaliśmy Asbis i Eko Export
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie