Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Monnari nową spółką w segmencie własnym. Sprzedaliśmy Asbis i Eko Export

Zamknęliśmy z zyskiem dwie kolejne pozycje w segmencie własnym w Portfelu SII. Kilka dni temu informowaliśmy o sprzedaży akcji Cognoru, a teraz postanowiliśmy sprzedać walory Asbisu. Postawiliśmy z kolei na zakup akcji Monnari. W segmencie głosowanym stop loss wyrzucił Eko Export.

Monnari

W środę 29 marca bieżącego roku dokonałem w „swoim” segmencie transakcji kupna 230 akcji Monnari po kursie 9,59 zł. Zajęły one miejsce sprzedanego Cognoru.

 

Monnari

 

To drugie podejście do tej odzieżowej spółki. Za pierwszym razem Portfel SII zarobił na niej w kilka dni 19% (z poziomu 13,6 zł do 16,2 zł), ale było to ponad rok temu. Obecnie sytuacja w branży oraz spółce jest inna. Poniżej przedstawiam czynniki, którymi kierowałem się przy wyborze tych akcji.

 

  • Moim zdaniem wykazane marże w IV kw. 2016 roku były na wysokim poziomie biorąc pod uwagę otoczenie rynkowe. Do gustu przypadł mi też poziom zysku netto i wyższy wobec oczekiwań poziom gotówki.
  • Monnari z bardzo silną pozycją finansową może spokojnie rozwijać się w obecnym roku. Zarząd udowodnił, że potrafi (zgodnie z zapowiedziami) dbać o wysokość marż. Rok 2016 upłynął pod znakiem problemów logistycznych, które powodowały niepełne zatowarowanie sklepów w odpowiednim czasie. Spółka chce wyeliminować ten problem w tym i kolejnym roku uruchamiając własny magazyn. Powinien być to czynnik sprzyjający zyskom szczególnie w drugiej połowie roku.
  • Duża nadwyżka finansowa tworzy firmie sporą przewagę konkurencyjną na przykład w negocjacjach z dostawcami (zaliczki, terminy płatności, wiarygodność). Zarząd może spokojnie rozszerzać portfolio oferowanych produktów w lokalach handlowych czy dbać o właściwy marketing.
  • Możliwe, że już w tym roku Monnari może wykazać pierwsze zyski z nabytej, dużej nieruchomości w samym centrum Łodzi.
  • Zarząd od kilku kwartałów sygnalizuje rynkowi swoje chęci do dokonania akwizycji. W zależności od warunków transakcji może to być zarówno impuls do spadków jak i do wzrostu kursu akcji.
  • Zaskakuje mnie znacznie niższy poziom skupu akcji własnych w ostatnich tygodniach na tle szczególnie początku tego roku (chodź tu trzeba pamiętać o okresach zamkniętych).
  • Poziom prezentowanych dynamik sprzedażowych za pierwsze miesiące 2017 roku według mnie wypadł neutralnie.
  • Niewiadomą jest też trend odpływu klientów, którzy coraz więcej kupują w sklepach online. Trudno jest nam przewidzieć czy akurat działalność e-commerce Monnari będzie na tyle dobra, by sprostać wyzwaniom nowego trendu w handlu.
  • Akcjom Monnari przyglądałem się już kilka dobrych miesięcy, ale dużym bodźcem do ich zakupu była sytuacja techniczna – wyłamanie linii trendu spadkowego.

 

Monnari - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 


 

Partner strategiczny

 

DM BOŚ

 


 

Chcesz wygrać książkę o tematyce giełdowej?

Zgłoś propozycję do naszego portfela na forum SII

 


Asbis

Czekaliśmy, czekaliśmy i się doczekaliśmy na publikację prognozy finansowej Asbisu. „Pod nią” grałem. Spółka podała, że

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

21.02.2018, Newsroom

Rekordowy rok Orbisu – spółka osiągnęła 232,4 mln zł zysku netto

21.02.2018, Newsroom

Rekordowy rok Orbisu – spółka osiągnęła 232,4 mln zł zysku netto

W 2017 roku Orbis poprawił wyniki finansowe oraz wskaźniki operacyjne. Przychód na 1 dostępny pokój, tak zwany wskaźnik RevPAR, wyniósł 184,8 zł i był o 9,2% wyższy niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Monnari nową spółką w segmencie własnym. Sprzedaliśmy Asbis i Eko Export