Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Zmiany na Liście Ostrzeżeń SII

Termin publikacji raportów okresowych, jak zwykle przyniósł zmiany na liście ostrzeżeń SII. Już na wstępie należy jednak zwrócić uwagę, że dotyczyły one głównie braku publikacji raportu kwartalnego za IV kwartał 2016 r. przez spółki notowane na NewConnect. Na rynku głównym na GPW w Warszawie mimo, że w ostatnim czasie opublikowanych zostało około dwustu pięćdziesięciu raportów rocznych (a od początku roku już ponad trzysta), tylko w jednym przypadku nie została sporządzona opinia przez biegłego rewidenta i raport z badania. W pozostałych przypadkach publikowane raporty roczne nie zawierały uchybień skutkujących wpisem na listę. 

Prymusi i hamulcowi

W kontekście powyższego warto mieć na uwadze, że na wcześniejszą publikację decydują się przede wszystkim spółki, które wiedzą, że w pełni podołają ciążącym na nich obowiązkom sprawozdawczym. Dlatego też brak większych uchybień w tej grupie spółek nie jest żadnym zdziwieniem. Niestety zwykle ten pozytywny obraz zostaje zaburzony gdy zbiży się ostateczny termin publikacji raportów rocznych, aczkolwiek co również należy podkreślić na przestrzeni ostatnich kilku lat co raz bardziej widoczna jest poprawa jakości raportowania. 

Brak raportu Q4

Na listę ostrzeżeń SII wpisane zostały trzy nowe podmioty: BDF S.A. Euroinvestment S.A. i Provecta IT S.A. – wszystkie za brak publikacji w terminie raportu kwartalnego za IV kwartał 2016 r. Ponadto wpis dotyczący braku ww. raportu okresowego został dokonany w przypadku trzech kolejnych spółek już widniejących na Liście ostrzeżeń: Agroma S.A. w upadłości, Concept Liberty Group S.A. i Matrx Pharmaceuticals S.A.

Restrukturyzacje i postępowania upadłościowe

Na Liście ostrzeżeń SII pojawiły się również nowe wpisy dotyczące zdarzeń związanych z postępowaniami restrukturyzacyjnymi i upadłościowymi. W dniu 2 marca 2017 r. Nadzorca Sądowy ustanowiony dla spółki GC investment S.A. złożył do sądu wniosek o zmianę trybu postępowania upadłościowego z układowego na likwidacyjny z uwagi na brak dalszej możliwości kontynuowania procesu upadłościowego w kierunku zawarcia układu. Zarząd Emitenta przychylił się do wniosku Zarządcy, o czym poinformował w raporcie bieżącym nr 8/2017. W związku z powyższym na liście ostrzeżeń pojawił się wpis dotyczący złożonego wniosku o upadłość likwidacyjną. Drugi wpis dotyczył spółki Interbud Lublin S.A. wobec której otwarte zostało postępowanie restrukturyzacyjne.

 

Finalnie należy jeszcze dodać, że spółka Magniifico S.A. została wykluczona z NewConnet za brak raportów i tym samym wykreślona z listy ostrzeżeń. Wspomniany zaś na wstępie brak opinii biegłego rewidenta i raportu z badania sprawozdania finansowego za rok 2016 dotyczył notowanej na rynku regulowanym spółki Alma Market S.A. w restrukturyzacji.

Lista ostrzeżeń SII

Lista ostrzeżeń SII, będąca autorskim projektem Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, publikowana jest od 19 lutego 2015 roku. Jej adresatem są wszyscy uczestnicy rynku kapitałowego, w tym w szczególności akcjonariusze spółek publicznych oraz osoby planujące inwestycje na rynku giełdowym. Lista ostrzeżeń SII opiera się na 16 obiektywnych kryteriach kwalifikacji i ma za zadanie ułatwiać procesy analityczne inwestorom oraz selekcję tych emitentów, których papiery wartościowe obarczone są większym ryzykiem, w tym także ryzykiem zawieszenia bądź wykluczenia z obrotu giełdowego. 

 

Zasady kwalifikacji spółek na Listę ostrzeżeń SII oraz aktualne wpisy śledzić można na stronie internetowej: www.sii.org.pl/listaostrzezen

Zobacz również:

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

IV edycja Zimowych Igrzysk Rynku Kapitałowego odbędzie się w dniach 9-11 marca 2018 r. na terenie jednej z najnowocześniejszych stacji narciarskich w Czarnej Górze w Kotlinie Kłodzkiej.

Zobacz więcej

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

W dniu 1 grudnia 2017 r. Bricks Acquisitions Limited, podmiot pośrednio należący do Goldman Sachs Group, ogłosił wezwanie na wszystkie akcje Robyg SA („Robyg”), jednego z czołowych deweloperów mieszkaniowych w Polsce.

Zobacz więcej

Zmiany na Liście Ostrzeżeń SII