Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Czat inwestorski: Omówienie wyników LW Bogdanka SA za 2016 r.

 

Czat inwestorski

Temat czatu:

Omówienie wyników LW Bogdanka SA

za 2016 r. 

3 kwietnia
godzina 12:00

LW Bogdanka SA

 

 

Dodaj czat do swojego Kalendarza Google  

 

Na pytania internautów odpowiadał:

 

Krzysztof Szlaga, Prezes ZarząduKrzysztof Szlaga, Prezes Zarządu

Pan Krzysztof Szlaga posiada wyższe wykształcenie ekonomiczne. W 2001 roku uzyskał tytuł magistra ekonomii na Akademii Ekonomicznej w Krakowie na Wydziale Finansów i Bankowości oraz tytuł Diplom-Betriebswirt nadany przez University of Applied Sciences w Kiel (Niemcy), na Wydziale Ekonomii. Doświadczenie zawodowe zdobywał w miedzynarodowych przedsiębiorstwach, od początku swej kariery koncentrując się na branżach kapitałochłonnych. Od 2001 roku Pan Krzysztof Szlaga pracował w KPMG Deutsche Treuhand-Gesellschaft, jako Audit Senior w Dziale Assurance Commercial Clients. W 2004 roku przeszedł do Ernst & Young Audit Spółka z o.o. jako Audit Senior w Dziale Assurance and Business Services. W latach 2442 – 2008 pracował jako Project Manager w Dziale Restrukturyzacji/Doskonałości Operacyjnej i Corporate Finance w Roland Berger Strategy Consultants Spółka z o.o. W latach 2008 – 2010 pełnił funkcję Członka Zarządu, Dyrektora ds. Zarządzania Łańcuchem Dostaw w CTL Logistics S.A. W okresie 2010 -2012 obejmował stanowisko Dyrektora ds. Zarządzania Łańcuchem Dostaw w spółce Ruch S.A. Od 2013 r. związany z LW Bogdanka, ostatnio w randze Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Zakupów i Inwestycji LW Bogdanka S.A. Od 1 kwietnia 2016 objął w niej funkcję Prezesa Zarządu. Pan Krzysztof Szlaga posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu złożonych procesów restrukturyzacyjnych w przemyśle ciężkim. Pan Krzysztof Szlaga włada biegle językiem niemieckim i angielskim.

 

Kilka słów o Spółce:

 

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. jest najnowocześniejszą i najbardziej efektywną kopalnią węgla kamiennego w Polsce, będącą częścią Grupy Enea, jednego z liderów polskiego rynku energetycznego.  W 2016 r. produkcja węgla handlowego Bogdanki wyniosła 9,0 mln ton. 

 

Kopalnia Bogdanka zaopatruje przede wszystkim odbiorców przemysłowych, zlokalizowanych we wschodniej i północno-wschodniej Polsce. Rynek odbiorców jest ustabilizowany, a sprzedaż  realizowana jest głównie w oparciu o umowy wieloletnie. Główne kierunki zbytu węgla handlowego z LW Bogdanka to energetyka zawodowa i energetyka przemysłowa.

 

Spółka wyróżnia się na tle branży pod względem osiąganych wyników finansowych, wydajności wydobycia węgla kamiennego oraz planów inwestycyjnych.

 

 

Spółka bierze udział w programie 10na10

 

10 na 10 - komunikuj się skutecznie

 


Zapis czatu inwestorskiego


 

Moderator: Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z LW Bogdanka S.A., który odbędzie się 3 kwietnia (poniedziałek) o godz. 12:00. Na pytania inwestorów będzie odpowiadał Krzysztof Szlaga, Prezes Zarządu LW Bogdanka S.A. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

 

Krzysztof Szlaga: Witam Państwa na czacie i zapraszam do zadawania pytań.

 

inwestor długoterminowy: Jak Pana zdaniem będą zachowywać się ceny węgla w Polsce w 2017 roku?

 

Krzysztof Szlaga: Ceny światowe: od początku roku ceny są w trendzie spadkowym. Obecnie w portach ARA na poziomie ca. 74 USD. Pamiętajmy, że w 2016 roku nastąpił gwałtowny wzrost cen. Zakładamy, że ceny mogą się ustabilizować na poziomie około 65 USD (na taki poziom wskazują krzywe kosztów produkcji). Ceny w Polsce: zakładamy wzrost cen (polskich indeksów cen węgla) w 2017 roku. Ceny LWB: zwracamy uwagę, że zdecydowana większość naszych kontraktów to umowy długoterminowe z wbudowanymi formułami cenowymi. Formuły reagują z opóźnieniem czasowym. Zakładamy niewielki spadek cen.

 

DominikDaniel: Jaki udział w sprzedaży spółki ma Enea?

 

Krzysztof Szlaga: W 2016 roku udział ENEA (bez niedawno przejętej Elektrowni Połaniec) wynosił 46%.

 

Specjalista: Czy spółka zamierza dalej ograniczać koszty czy utrzymywać je na zbliżonym do obecnych poziomów?

 

Krzysztof Szlaga: Praca nad efektywnością kosztową jest wpisana w DNA Bogdanki. Dalej widzimy możliwości optymalizacji wydatków.

 

jacekrw221@gmail.com: Co było powodem spadku rentowności EBITDA w 2016 roku?

 

Krzysztof Szlaga: Spadek rentowności EBITDA wynika tylko i wyłącznie ze spadku cen węgla w 2016 vs 2015 rok (w sumie 10% spadek cen).

 

marcin.nowak211@gmail.com: Dlaczego spółka zakłada w kolejnych latach produkcję na poziomie około 8,5 mln ton, mniejszą niż w 2016 roku?

 

Krzysztof Szlaga: Zgodnie ze strategią zaprezentowaną w lutym 2017 realizujemy tzw. scenariusz elastycznego rozwoju. W ramach tego scenariusza średni poziom produkcji na lata 2017 - 2025 jest 9,2 mln ton. W samym 2017 roku zakładamy produkcje na poziomie 2016 roku (+/- 200tys. ton w zależności od sytuacji górniczo-geologicznej).

 

technicznie: Czy spółka wciąż stara się o koncesje na obszarze K-6 i K-7? Na jakim etapie są prace?

 

Krzysztof Szlaga: Zgodnie z prezentowaną strategią priorytetem jest rozwój kopalni w kierunku północnym (czyli pole Ostrów). Uzyskanie koncesji w tym obszarze oznacza zwiększenie bazy zasobowej o 186 mln ton, a to oznacza przedłużenie żywotności do 50 lat (z obecnych około 25 lat). Niemniej jednak w dalszym ciągu staramy się o koncesje na K6 i K-7.

 

Stanisław Podhorecki: Jak długo na polskim rynku może utrzymywać się nadpodaż węgla?

 

Krzysztof Szlaga: Przede wszystkim należy podzielić rynek węgla na: koksujący oraz energetyczny. W ramach energetycznego jest podział na miały dla energetyki i tzw. sorty grube dla odbiorców indywidualnych (głównie). 99% produkcji Bogdanki to miały energetyczne. W ramach strategii analizowaliśmy szczegółowo rynek miałów zarówno mając na uwadze plany energetyki (nowe bloki/modernizacje/wyłączenia) jak i zapowiedzi zarządzających spółkami górniczymi. Wnioski: nadpodaż na rynku miałów zmniejsza się i już w tym roku widzimy stopniowe równoważenie się rynku.

 

michał: Jakie nakłady są związane z projektem ICGG?

 

Krzysztof Szlaga: Technologia IGCC jest szansą na wykreowanie nowego rynku dla węgla. W ramach Grupy ENEA prowadzone są prace nad Studium Wykonalności dla bloku w tej technologii. Na tym etapie nie ponosimy kosztów/nakładów na ten projekt.

 

inwe: Kiedy projekt ICGG może zostać zrealizowany i jaki będzie miał wpływ na wyniki spółki?

 

Krzysztof Szlaga: Patrz: wcześniejsza odpowiedź.

 

Paul_inwestor: Kiedy można spodziewać się rekomendacji Zarządu dot. dywidendy za 2016?

 

Krzysztof Szlaga: Planujemy przekazanie rekomendacji na temat dywidendy za 2016 w kwietniu 2017.

 

Bodzio: Czy istnieje ryzyko że Bogdanka też zaangażuje się w proces restrukturyzacji polskiego górnictwa i np. dokapitalizuje PGG?

 

Krzysztof Szlaga: Nie mamy takich planów.

 

Lechu: Czy Bogdanka ma duże zapasy węgla obecnie?

 

Krzysztof Szlaga: Zgodnie z przyjętą polityką celem jest utrzymywanie zapasów w przedziale 150 - 250 tys. ton. Na koniec roku ze względu na warunki pogodowe i zwiększony odbiór węgla przez Klientów było to 125 tys. ton.

 

Andrzej: Dywidenda ma być na poziomie ok. 50 proc. zysku netto. A na co ma być przeznaczony zatrzymany zysk?

 

Krzysztof Szlaga: Zgodnie z polityką dywidendową prezentowaną w strategii w lutym 2017 poziom rekomendowanej przez Zarząd dywidendy może wynieść do (podkreślam "do") 50% zysku netto. W kwietniu Zarząd wyda swoją rekomendację w kwestii podziału zysku za 2016 rok.

 

Taktyk: Jak z perspektywy czasu ocenia Pan przejęcie Bogdanki przez Eneę? Czy sytuacja spółki jest teraz lepsza?

 

Krzysztof Szlaga: Oceniam jednoznacznie bardzo pozytywnie. 1. ENEA (wraz z elektrownią Połaniec) to gwarant stabilności odbioru większości produkowanego węgla w długiej perspektywie. 2. To pozwala nam na odpowiednie planowanie i harmonizację produkcji (niwelowanie sezonowości biznesu) 3. Pozwala nam na realizację scenariusza elastycznego rozwoju ze średnią produkcją w okresie 2017- 2025 na poziomie 9,2 mln ton. 4. Budujemy wspólnie z Elektrownią Kozienice i Połaniec tzw. obszar wydobywczo-wytwórczy, pozwalający czerpać z efektów synergii w unikalnym układzie logistyczno-produkcyjnym 5. Stabilność finansowa (siła finansowa Grupy).

 

prodywidendowy: Czy poziomy udziałów w rynku osiągnięte w 2016 roku mogą się utrzymać w kolejnych latach?

 

Krzysztof Szlaga: Udziały w rynku są ważne ale najważniejsze są wolumeny które plasujemy i będziemy mogli plasować na rynku. Ze względu na zapotrzebowanie własne Grupy ENEA nie widzimy zagrożeń dla poziomów zakładanych w strategii w scenariuszu elastycznego rozwoju.

 

Akcjonariusz: Co to oznacza, że spółka zamierza realizować \"scenariusz elastycznego rozwoju\"?

 

Krzysztof Szlaga: Patrz - wcześniejsze odpowiedzi

 

radek123: Jakiej wysokości nakłady finansowe związane są z uruchomieniem złoża Ostrów?

 

Krzysztof Szlaga: Najważniejszym (i najbardziej kapitałochłonnym) elementem będzie budowa kompleksu szybowego na polu Ostrów - nakłady 1,2-1,3 mld PLN - nakłady te będą ponoszone po roku 2025.

 

emeryt: Jakie nakłady inwestycyjne planuje spółka na 2017 rok?

 

Krzysztof Szlaga: Plan to około 385 mln PLN.

 

Roberto Carlos: Jak wygląda u Was koszt wydobycia w porównaniu do konkurencji?

 

Krzysztof Szlaga: Nie udostępniamy takich danych. Zapraszamy do analizy sprawozdania finansowego :)

 

Chris: Jak przedstawia się obecnie współpraca z Ukrainą i czy możliwe jest nawiązanie umów długoterminowych?

 

Krzysztof Szlaga: Sprzedaliśmy w sumie w ciągu ostatnich 6 miesięcy 250 tys. ton. Ewentualne podpisanie długoterminowych umów zależy od szeregu kwestii w tym przede wszystkim bezpieczeństwa transakcji.

 

Espand: Czy spółka sprzedaje węgiel na Ukrainie? Czy pozyskała nowych odbiorców?

 

Krzysztof Szlaga: patrz: wcześniejsza odpowiedź

 

profesjonalista: Czy spółka zamierza aktywnie rozwijać eksport?

 

Krzysztof Szlaga: Ze względu na jakość węgla i kwestie renty geograficznej jedynym znaczącym dla nas kierunkiem eksportowym jest Ukraina. W tym momencie nie mamy znaczącego wolnego wolumenu węgla by zrealizować dostawy na rynkach eksportowych.

 

Kav.R@outlook.com: Co oznacza dla spółki cykl konwersji gotówki na poziomie minus 3?

 

Krzysztof Szlaga: Po prostu później regulujemy zobowiązania (ale oczywiście w terminie płatności) niż otrzymujemy należności (np. Ukraina realizowana w formie przedpłaty).

 

Łukasz Harędzinski: Jak podsumowałby Pan 2016 rok dla spółki?

 

Krzysztof Szlaga: Kilka punktów: 1. Postępująca integracja w ramach grupy ENEA. 2. Stabilizacja wydobycia między kwartałami - harmonizacja produkcji dzięki integracji z ENEA. 3. Podpisanie 4 ważnych długoterminowych kontraktów na sprzedaż węgla. 4. Poprawa wskaźników efektywności. 5. Doskonałość operacyjna - dalsza redukcja kosztów produkcji i optymalizacja nakładów inwestycyjnych (np. w zakresie maszyn i urządzeń).

 

Rafał: Jakie największe zagrożenia przed spółką identyfikuje Pan na 2017 rok?

 

Krzysztof Szlaga: Strona sprzedażowa: nie widzimy znaczących zagrożeń, ze względu na poziom zakontraktowania i obecność w Grupie ENEA Strona produkcyjna: warunki górniczo-geologiczne są elementem, którego nie możemy w pełni kontrolować. Przy czym w tym momencie działamy zgodnie z przyjętym planem.

 

Andrzej: Dlaczego nakłady inwestycyjne w 2016 roku były istotnie niższe od tych planowanych (na Pozyskanie nowych koncesji wykonanie to 70,1%, na Utrzymanie parku maszynowego 53,1%, na Inne inwestycje rozwojowe i odtworzeniowe 69%)?

 

Krzysztof Szlaga: Optymalizujemy nakłady inwestycyjne w szczególności w obszarze parku maszynowego. Lepsze wykorzystanie sprzętu pomiędzy polami wydobywczymi i równocześnie możliwość przesunięcia części inwestycji na rok 2017.

 

Szycha: Z jakim mniej więcej opóźnieniem ceny na rynku przekładają się na ceny w umowach sprzedaży węgla Bogdanki?

 

Krzysztof Szlaga: W kontraktach długoterminowych zawarte są formuły cenowe, wyznaczające swego rodzaju "korytarz" cen. Jak zwykle w tego typu przypadkach konstrukcja (matematyczna) formuł powoduje przesunięcia czasowe. W branży węglowej to zwykle 12 miesięczne przesunięcie.

 

LubieOZE: W Zagłębiu Lubelskim kopalnie chce budować też Prairie Mining, które chwali się, że będą najnowocześniejszą kopalnią. Czy spółka identyfikuje konkurenta jako istotny czynnik ryzyka?

 

Krzysztof Szlaga: W Lubelskim Zagłębiu Węglowym tylko LWB posiada koncesje na wydobycie węgla. Nikt inny nawet nie składał wniosku o koncesje na wydobycie.

 

Krzysztof Szlaga: Dziękuje bardzo za udział w czacie. Pozdrawiam

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Czat inwestorski: Omówienie wyników LW Bogdanka SA za 2016 r.