Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski: Omówienie wyników LW Bogdanka SA za 2016 r.

 

Czat inwestorski

Temat czatu:

Omówienie wyników LW Bogdanka SA

za 2016 r. 

3 kwietnia
godzina 12:00

LW Bogdanka SA

 

 

Dodaj czat do swojego Kalendarza Google  

 

Na pytania internautów odpowiadał:

 

Krzysztof Szlaga, Prezes ZarząduKrzysztof Szlaga, Prezes Zarządu

Pan Krzysztof Szlaga posiada wyższe wykształcenie ekonomiczne. W 2001 roku uzyskał tytuł magistra ekonomii na Akademii Ekonomicznej w Krakowie na Wydziale Finansów i Bankowości oraz tytuł Diplom-Betriebswirt nadany przez University of Applied Sciences w Kiel (Niemcy), na Wydziale Ekonomii. Doświadczenie zawodowe zdobywał w miedzynarodowych przedsiębiorstwach, od początku swej kariery koncentrując się na branżach kapitałochłonnych. Od 2001 roku Pan Krzysztof Szlaga pracował w KPMG Deutsche Treuhand-Gesellschaft, jako Audit Senior w Dziale Assurance Commercial Clients. W 2004 roku przeszedł do Ernst & Young Audit Spółka z o.o. jako Audit Senior w Dziale Assurance and Business Services. W latach 2442 – 2008 pracował jako Project Manager w Dziale Restrukturyzacji/Doskonałości Operacyjnej i Corporate Finance w Roland Berger Strategy Consultants Spółka z o.o. W latach 2008 – 2010 pełnił funkcję Członka Zarządu, Dyrektora ds. Zarządzania Łańcuchem Dostaw w CTL Logistics S.A. W okresie 2010 -2012 obejmował stanowisko Dyrektora ds. Zarządzania Łańcuchem Dostaw w spółce Ruch S.A. Od 2013 r. związany z LW Bogdanka, ostatnio w randze Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Zakupów i Inwestycji LW Bogdanka S.A. Od 1 kwietnia 2016 objął w niej funkcję Prezesa Zarządu. Pan Krzysztof Szlaga posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu złożonych procesów restrukturyzacyjnych w przemyśle ciężkim. Pan Krzysztof Szlaga włada biegle językiem niemieckim i angielskim.

 

Kilka słów o Spółce:

 

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. jest najnowocześniejszą i najbardziej efektywną kopalnią węgla kamiennego w Polsce, będącą częścią Grupy Enea, jednego z liderów polskiego rynku energetycznego.  W 2016 r. produkcja węgla handlowego Bogdanki wyniosła 9,0 mln ton. 

 

Kopalnia Bogdanka zaopatruje przede wszystkim odbiorców przemysłowych, zlokalizowanych we wschodniej i północno-wschodniej Polsce. Rynek odbiorców jest ustabilizowany, a sprzedaż  realizowana jest głównie w oparciu o umowy wieloletnie. Główne kierunki zbytu węgla handlowego z LW Bogdanka to energetyka zawodowa i energetyka przemysłowa.

 

Spółka wyróżnia się na tle branży pod względem osiąganych wyników finansowych, wydajności wydobycia węgla kamiennego oraz planów inwestycyjnych.

 

 

Spółka bierze udział w programie 10na10

 

10 na 10 - komunikuj się skutecznie

 


Zapis czatu inwestorskiego


 

Moderator: Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z LW Bogdanka S.A., który odbędzie się 3 kwietnia (poniedziałek) o godz. 12:00. Na pytania inwestorów będzie odpowiadał Krzysztof Szlaga, Prezes Zarządu LW Bogdanka S.A. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

 

Krzysztof Szlaga: Witam Państwa na czacie i zapraszam do zadawania pytań.

 

inwestor długoterminowy: Jak Pana zdaniem będą zachowywać się ceny węgla w Polsce w 2017 roku?

 

Krzysztof Szlaga: Ceny światowe: od początku roku ceny są w trendzie spadkowym. Obecnie w portach ARA na poziomie ca. 74 USD. Pamiętajmy, że w 2016 roku nastąpił gwałtowny wzrost cen. Zakładamy, że ceny mogą się ustabilizować na poziomie około 65 USD (na taki poziom wskazują krzywe kosztów produkcji). Ceny w Polsce: zakładamy wzrost cen (polskich indeksów cen węgla) w 2017 roku. Ceny LWB: zwracamy uwagę, że zdecydowana większość naszych kontraktów to umowy długoterminowe z wbudowanymi formułami cenowymi. Formuły reagują z opóźnieniem czasowym. Zakładamy niewielki spadek cen.

 

DominikDaniel: Jaki udział w sprzedaży spółki ma Enea?

 

Krzysztof Szlaga: W 2016 roku udział ENEA (bez niedawno przejętej Elektrowni Połaniec) wynosił 46%.

 

Specjalista: Czy spółka zamierza dalej ograniczać koszty czy utrzymywać je na zbliżonym do obecnych poziomów?

 

Krzysztof Szlaga: Praca nad efektywnością kosztową jest wpisana w DNA Bogdanki. Dalej widzimy możliwości optymalizacji wydatków.

 

jacekrw221@gmail.com: Co było powodem spadku rentowności EBITDA w 2016 roku?

 

Krzysztof Szlaga: Spadek rentowności EBITDA wynika tylko i wyłącznie ze spadku cen węgla w 2016 vs 2015 rok (w sumie 10% spadek cen).

 

marcin.nowak211@gmail.com: Dlaczego spółka zakłada w kolejnych latach produkcję na poziomie około 8,5 mln ton, mniejszą niż w 2016 roku?

 

Krzysztof Szlaga: Zgodnie ze strategią zaprezentowaną w lutym 2017 realizujemy tzw. scenariusz elastycznego rozwoju. W ramach tego scenariusza średni poziom produkcji na lata 2017 - 2025 jest 9,2 mln ton. W samym 2017 roku zakładamy produkcje na poziomie 2016 roku (+/- 200tys. ton w zależności od sytuacji górniczo-geologicznej).

 

technicznie: Czy spółka wciąż stara się o koncesje na obszarze K-6 i K-7? Na jakim etapie są prace?

 

Krzysztof Szlaga: Zgodnie z prezentowaną strategią priorytetem jest rozwój kopalni w kierunku północnym (czyli pole Ostrów). Uzyskanie koncesji w tym obszarze oznacza zwiększenie bazy zasobowej o 186 mln ton, a to oznacza przedłużenie żywotności do 50 lat (z obecnych około 25 lat). Niemniej jednak w dalszym ciągu staramy się o koncesje na K6 i K-7.

 

Stanisław Podhorecki: Jak długo na polskim rynku może utrzymywać się nadpodaż węgla?

 

Krzysztof Szlaga: Przede wszystkim należy podzielić rynek węgla na: koksujący oraz energetyczny. W ramach energetycznego jest podział na miały dla energetyki i tzw. sorty grube dla odbiorców indywidualnych (głównie). 99% produkcji Bogdanki to miały energetyczne. W ramach strategii analizowaliśmy szczegółowo rynek miałów zarówno mając na uwadze plany energetyki (nowe bloki/modernizacje/wyłączenia) jak i zapowiedzi zarządzających spółkami górniczymi. Wnioski: nadpodaż na rynku miałów zmniejsza się i już w tym roku widzimy stopniowe równoważenie się rynku.

 

michał: Jakie nakłady są związane z projektem ICGG?

 

Krzysztof Szlaga: Technologia IGCC jest szansą na wykreowanie nowego rynku dla węgla. W ramach Grupy ENEA prowadzone są prace nad Studium Wykonalności dla bloku w tej technologii. Na tym etapie nie ponosimy kosztów/nakładów na ten projekt.

 

inwe: Kiedy projekt ICGG może zostać zrealizowany i jaki będzie miał wpływ na wyniki spółki?

 

Krzysztof Szlaga: Patrz: wcześniejsza odpowiedź.

 

Paul_inwestor: Kiedy można spodziewać się rekomendacji Zarządu dot. dywidendy za 2016?

 

Krzysztof Szlaga: Planujemy przekazanie rekomendacji na temat dywidendy za 2016 w kwietniu 2017.

 

Bodzio: Czy istnieje ryzyko że Bogdanka też zaangażuje się w proces restrukturyzacji polskiego górnictwa i np. dokapitalizuje PGG?

 

Krzysztof Szlaga: Nie mamy takich planów.

 

Lechu: Czy Bogdanka ma duże zapasy węgla obecnie?

 

Krzysztof Szlaga: Zgodnie z przyjętą polityką celem jest utrzymywanie zapasów w przedziale 150 - 250 tys. ton. Na koniec roku ze względu na warunki pogodowe i zwiększony odbiór węgla przez Klientów było to 125 tys. ton.

 

Andrzej: Dywidenda ma być na poziomie ok. 50 proc. zysku netto. A na co ma być przeznaczony zatrzymany zysk?

 

Krzysztof Szlaga: Zgodnie z polityką dywidendową prezentowaną w strategii w lutym 2017 poziom rekomendowanej przez Zarząd dywidendy może wynieść do (podkreślam "do") 50% zysku netto. W kwietniu Zarząd wyda swoją rekomendację w kwestii podziału zysku za 2016 rok.

 

Taktyk: Jak z perspektywy czasu ocenia Pan przejęcie Bogdanki przez Eneę? Czy sytuacja spółki jest teraz lepsza?

 

Krzysztof Szlaga: Oceniam jednoznacznie bardzo pozytywnie. 1. ENEA (wraz z elektrownią Połaniec) to gwarant stabilności odbioru większości produkowanego węgla w długiej perspektywie. 2. To pozwala nam na odpowiednie planowanie i harmonizację produkcji (niwelowanie sezonowości biznesu) 3. Pozwala nam na realizację scenariusza elastycznego rozwoju ze średnią produkcją w okresie 2017- 2025 na poziomie 9,2 mln ton. 4. Budujemy wspólnie z Elektrownią Kozienice i Połaniec tzw. obszar wydobywczo-wytwórczy, pozwalający czerpać z efektów synergii w unikalnym układzie logistyczno-produkcyjnym 5. Stabilność finansowa (siła finansowa Grupy).

 

prodywidendowy: Czy poziomy udziałów w rynku osiągnięte w 2016 roku mogą się utrzymać w kolejnych latach?

 

Krzysztof Szlaga: Udziały w rynku są ważne ale najważniejsze są wolumeny które plasujemy i będziemy mogli plasować na rynku. Ze względu na zapotrzebowanie własne Grupy ENEA nie widzimy zagrożeń dla poziomów zakładanych w strategii w scenariuszu elastycznego rozwoju.

 

Akcjonariusz: Co to oznacza, że spółka zamierza realizować \"scenariusz elastycznego rozwoju\"?

 

Krzysztof Szlaga: Patrz - wcześniejsze odpowiedzi

 

radek123: Jakiej wysokości nakłady finansowe związane są z uruchomieniem złoża Ostrów?

 

Krzysztof Szlaga: Najważniejszym (i najbardziej kapitałochłonnym) elementem będzie budowa kompleksu szybowego na polu Ostrów - nakłady 1,2-1,3 mld PLN - nakłady te będą ponoszone po roku 2025.

 

emeryt: Jakie nakłady inwestycyjne planuje spółka na 2017 rok?

 

Krzysztof Szlaga: Plan to około 385 mln PLN.

 

Roberto Carlos: Jak wygląda u Was koszt wydobycia w porównaniu do konkurencji?

 

Krzysztof Szlaga: Nie udostępniamy takich danych. Zapraszamy do analizy sprawozdania finansowego :)

 

Chris: Jak przedstawia się obecnie współpraca z Ukrainą i czy możliwe jest nawiązanie umów długoterminowych?

 

Krzysztof Szlaga: Sprzedaliśmy w sumie w ciągu ostatnich 6 miesięcy 250 tys. ton. Ewentualne podpisanie długoterminowych umów zależy od szeregu kwestii w tym przede wszystkim bezpieczeństwa transakcji.

 

Espand: Czy spółka sprzedaje węgiel na Ukrainie? Czy pozyskała nowych odbiorców?

 

Krzysztof Szlaga: patrz: wcześniejsza odpowiedź

 

profesjonalista: Czy spółka zamierza aktywnie rozwijać eksport?

 

Krzysztof Szlaga: Ze względu na jakość węgla i kwestie renty geograficznej jedynym znaczącym dla nas kierunkiem eksportowym jest Ukraina. W tym momencie nie mamy znaczącego wolnego wolumenu węgla by zrealizować dostawy na rynkach eksportowych.

 

Kav.R@outlook.com: Co oznacza dla spółki cykl konwersji gotówki na poziomie minus 3?

 

Krzysztof Szlaga: Po prostu później regulujemy zobowiązania (ale oczywiście w terminie płatności) niż otrzymujemy należności (np. Ukraina realizowana w formie przedpłaty).

 

Łukasz Harędzinski: Jak podsumowałby Pan 2016 rok dla spółki?

 

Krzysztof Szlaga: Kilka punktów: 1. Postępująca integracja w ramach grupy ENEA. 2. Stabilizacja wydobycia między kwartałami - harmonizacja produkcji dzięki integracji z ENEA. 3. Podpisanie 4 ważnych długoterminowych kontraktów na sprzedaż węgla. 4. Poprawa wskaźników efektywności. 5. Doskonałość operacyjna - dalsza redukcja kosztów produkcji i optymalizacja nakładów inwestycyjnych (np. w zakresie maszyn i urządzeń).

 

Rafał: Jakie największe zagrożenia przed spółką identyfikuje Pan na 2017 rok?

 

Krzysztof Szlaga: Strona sprzedażowa: nie widzimy znaczących zagrożeń, ze względu na poziom zakontraktowania i obecność w Grupie ENEA Strona produkcyjna: warunki górniczo-geologiczne są elementem, którego nie możemy w pełni kontrolować. Przy czym w tym momencie działamy zgodnie z przyjętym planem.

 

Andrzej: Dlaczego nakłady inwestycyjne w 2016 roku były istotnie niższe od tych planowanych (na Pozyskanie nowych koncesji wykonanie to 70,1%, na Utrzymanie parku maszynowego 53,1%, na Inne inwestycje rozwojowe i odtworzeniowe 69%)?

 

Krzysztof Szlaga: Optymalizujemy nakłady inwestycyjne w szczególności w obszarze parku maszynowego. Lepsze wykorzystanie sprzętu pomiędzy polami wydobywczymi i równocześnie możliwość przesunięcia części inwestycji na rok 2017.

 

Szycha: Z jakim mniej więcej opóźnieniem ceny na rynku przekładają się na ceny w umowach sprzedaży węgla Bogdanki?

 

Krzysztof Szlaga: W kontraktach długoterminowych zawarte są formuły cenowe, wyznaczające swego rodzaju "korytarz" cen. Jak zwykle w tego typu przypadkach konstrukcja (matematyczna) formuł powoduje przesunięcia czasowe. W branży węglowej to zwykle 12 miesięczne przesunięcie.

 

LubieOZE: W Zagłębiu Lubelskim kopalnie chce budować też Prairie Mining, które chwali się, że będą najnowocześniejszą kopalnią. Czy spółka identyfikuje konkurenta jako istotny czynnik ryzyka?

 

Krzysztof Szlaga: W Lubelskim Zagłębiu Węglowym tylko LWB posiada koncesje na wydobycie węgla. Nikt inny nawet nie składał wniosku o koncesje na wydobycie.

 

Krzysztof Szlaga: Dziękuje bardzo za udział w czacie. Pozdrawiam

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie