Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Ukraińska hossa na GPW, czyli 4 drożejące spółki zza Buga

© Aleksandar Mijatovic – fotolia.com

Indeks WIG-Ukraine od początku 2015 roku zyskał na wartości już ponad 160%, odrabiając dużą część strat z lat poprzednich. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja poszczególnych spółek wchodzących w jego skład.

 

Zgodnie z obowiązującymi zasadami kwalifikacji indeks narodowy WIG-Ukraine ma grupować spółki notowane na polskiej giełdzie, których siedziba lub centrala znajduje się na Ukrainie lub których działalność prowadzona jest w największym stopniu w tym kraju. Jest to indeks typu dochodowego, zatem przy jego obliczaniu uwzględnia się zarówno ceny zawartych w nim akcji, jak i dochody z dywidend i praw poboru. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie rozpoczęła jego publikację w maju 2011 roku, choć data bazowa ustalona została na 31 grudnia 2010 roku.

 

Pierwsze lata notowań nie były dla WIG-Ukraine udane. Startowa wartość indeksu, wynosząca 1000 punktów, topniała z tygodnia na tydzień, by pod koniec 2014 roku wynieść zaledwie nieco ponad 200 punktów, czyli tracąc prawie 80% w ciągu około czterech lat. Od tego momentu sytuacja jednak się odwróciła, a kurs w szybkim tempie zaczął odrabiać poniesione straty. Mimo nienajlepszej sytuacji gospodarczej na Ukrainie, od początku 2015 roku indeks WIG-Ukraine zyskał na wartości już ponad 160%.

 

Wykres notowań indeksu WIG-Ukraine
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

Dla porównania: w tym samym okresie notowania indeksu WIG urosły tylko o około 15%.

 

Wykres stóp zwrotu indeksu WIG-Ukraine (kolor różowy) i indeksu WIG (kolor niebieski) od początku 2015 roku

Źródło: Stooq.pl.

 

Początkowo w skład WIG-Ukraine wchodziło pięć spółek: Kernel Holding, Astarta Holding, Milkiland, Agroton oraz Sadovaya Group. Ta ostatnia opuściła jednak indeks z początkiem października 2014 roku. Aktualnie, poza czterema wyżej wymienionymi spółkami, indeks WIG-Ukraine tworzą jeszcze firmy: Ovostar Union, Industrial Milk Company, KSG Agro i Coal Energy.


Postanowiliśmy sprawdzić, jak wyglądają wykresy notowań i sytuacja czterech najważniejszych spółek kwalifikowanych obecnie do indeksu WIG-Ukraine. Biorąc pod uwagę giełdową kapitalizację i udział w tym indeksie, należą do nich: Astarta Holding, Kernel Holding, Ovostar Union i Industrial Milk Company.

Pełna treść artykułu dostępna za darmo po zalogowaniu się.

Zaloguj się Zarejestruj się

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Ukraińska hossa na GPW, czyli 4 drożejące spółki zza Buga
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie