Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Zarząd Integera przestrzega (straszy?) inwestorów

© cherezoff – fotolia.com

Zarząd Integera opublikował swoje stanowisko dotyczące wezwania na akcje spółki ogłoszonego przez fundusz AI Prime, należący do grupy Advent. Jego zdaniem brak powodzenia tego wezwania może spowodować powstanie ryzyka braku możliwości kontynuowania działalności przez spółkę Integer.pl w okresie następnych 12 miesięcy.

 

Wezwanie na wszystkie akcje spółki Integer.pl ogłoszone zostało pod koniec lutego przez Rafała Brzoskę wraz z funduszem AI Prime, należącym do grupy Advent International. Zapisy na akcje będzie można składać od 16 marca do 19 kwietnia 2017 roku. Zamiarem wzywających jest wycofanie spółki z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i zniesienie dematerializacji jej akcji, a także jej dokapitalizowanie.

 

Rafał Brzoska wraz z funduszem AI Prime oferują za jeden walor giełdowej spółki 41,1 zł. Taka cena nie podoba się jednak akcjonariuszom mniejszościowym Integera, zdaniem których jest ona istotnie niższa od wartości godziwej. Aby walczyć o swoje prawa, zamierzają oni zawiązać porozumienie, a ich działania wspiera także Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Podobnego zdania wydają się być również niektóre instytucje finansowe. Co ciekawe, w ostatnich dniach zaangażowanie w spółce zwiększyły fundusze emerytalne Aegon i Nationale-Nederlanden, które nabyły akcje Integera w czasie, gdy jego giełdowe notowania kształtowały się nieco powyżej ceny oferowanej w wezwaniu.

 

Wczoraj wieczorem przyszła kolej na oficjalne stanowisko Zarządu Integera w sprawie ogłoszonego wezwania. Można w nim przeczytać między innymi, że proponowana w wezwaniu cena odpowiada wartości godziwej spółki, co ma potwierdzać także opinia przygotowana przez KPMG Advisory, stanowiąca załącznik do raportu bieżącego emitenta. Co jednak ważniejsze, Zarząd Integer.pl w opublikowanym dokumencie dodatkowo przestrzegł (czy postraszył?) inwestorów przed potencjalnymi skutkami niepowodzenia ogłoszonego wezwania.

 

W ocenie Zarządu w takim przypadku a w konsekwencji w przypadku braku inwestycji wskazanych przez Wzywających w dokumencie Wezwania istnieje ryzyko braku możliwości kontynuowania działalności przez Spółkę w okresie następnych 12 miesięcy – napisano w stanowisku Zarządu Integer.pl dotyczącym ogłoszonego wezwania.

 

Jednocześnie, wczoraj wieczorem, Zarząd Integer.pl podjął decyzję o przesunięciu publikacji raportu okresowego za 2016 rok z 11 kwietnia na 21 kwietnia 2017 roku. Nie pozostawiono przy tym inwestorom żadnych złudzeń co do motywów takiego działania – nowa data publikacji celowo wyznaczona została tak, aby raport roczny ukazał się już po ostatnim dniu, w którym można składać zapisy w ogłoszonym wezwaniu.

 

Treść Raportów jest uzależniona od wyniku Wezwania, które zakończy się 19 kwietnia 2017 r. Zarząd Spółki stoi na stanowisku, że przesunięcie terminu publikacji Raportów na dzień 21 kwietnia 2017 r., czyli po rozliczeniu Wezwania jest w pełni uzasadnione – wyjaśniono w raporcie bieżącym.

 

Takie uzasadnienie wynikać ma właśnie z ryzyka, o którym mowa była w stanowisku Zarządu dotyczącym ogłoszonego wezwania, tj. braku możliwości kontynuowania działalności przez spółkę w okresie następnych 12 miesięcy, w przypadku gdy nie dojdzie do nabycia akcji przez wzywających. Ewentualne założenie braku zdolności do kontynuacji działalności musiałoby bowiem mieć znaczący wpływ na treść przygotowanego raportu rocznego, choć i przy takim uzasadnieniu zastanawiać się można, czy jeśli wezwanie się nie powiedzie, to zaledwie 2 dni wystarczą na przygotowanie raportu rocznego w istotnie zmienionej formie...?

 

 

Można mieć również wątpliwości, czy głównym celem działań podejmowanych przez Zarząd Integera nie jest wywarcie znacznej presji na akcjonariuszy mniejszościowych, którzy nie chcą sprzedać swoich akcji po zaproponowanej przez wzywających cenie. Groźba ewentualnej upadłości spółki może ich przestraszyć i skłonić do ustępstw. Jednocześnie inwestorzy indywidualni zostali pozbawieni kluczowych informacji, na których podstawie powinni podejmować decyzję o udziale (lub nie) w ogłoszonym wezwaniu, tj. informacji finansowych dotyczących 2016 roku. 

 

 

Trzeba przy tym również zauważyć, że w takiej sytuacji wzywający stawiają się w mocno uprzywilejowanej pozycji wobec mniejszościowych akcjonariuszy. Jednym z wzywających jest bowiem Rafał Brzoska, czyli obecny Prezes Zarządu Integer.pl. Nie ulega przy tym wątpliwości, że ma on znaczącą wiedzę na temat bieżącej sytuacji finansowej Grupy Integer.pl i wyników wypracowanych przez spółkę w 2016 roku, a której to wiedzy pozbawił właśnie inwestorów indywidualnych poprzez zmianę daty publikacji raportu okresowego.

 

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

14.12.2017, Newsroom

Dawne Briju z decyzją Urzędu Skarbowego – zaległy podatek VAT oceniono na 7,7 mln zł

14.12.2017, Newsroom

Dawne Briju z decyzją Urzędu Skarbowego – zaległy podatek VAT oceniono na 7,7 mln zł

Spółka otrzymała wynik kontroli wydany przez Naczelnika Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu. Urząd zakwestionował transakcje z trzema kontrahentami.

Zobacz więcej

Zarząd Integera przestrzega (straszy?) inwestorów