Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Ursus "odpowiedział" na pismo SII dotyczące zbycia firmy Bioenergia Invest

© ellisia – fotolia.com

Na początku bieżącego roku Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zwróciło się do spółki Ursus z wnioskiem o przekazanie szerszych informacji dotyczących warunków i motywów zawartej umowy sprzedaży firmy Bioenergia Invest. Po dwóch miesiącach SII otrzymało odpowiedź. Niestety, Zarząd emitenta nie udzielił żadnych wyjaśnień dotyczących tej kontrowersyjnej transakcji.

 

Przypomnijmy, że w ostatnich dniach grudnia 2016 roku spółka Ursus zawarła z turecką firmą Clean Energy & Renewable Sources umowę sprzedaży 100% akcji Bioenergia Invest. Cena sprzedaży ustalona została na poziomie 22 mln zł, tj. 2 zł za jedną akcję Bioenergia Invest, a zapłata ma nastąpić w 20 równych ratach rozłożonych na 10 lat. Co istotne, zaledwie rok wcześniej część akcji tej samej firmy spółka Ursus odkupiła od dominującego akcjonariusza giełdowego emitenta, powiązanego także z członkami organów spółki Ursus. Wówczas mniejszościowy pakiet 36,1% akcji Bioenergia Invest wyceniony został na 14,6 mln zł, tj. 3,66 zł za jedną akcję, a cała spółka Bionergia Invest na ponad 40 mln zł, czyli około 2 razy więcej niż cena transakcji ustalona w umowie z turecką firmą Clean Energy & Renewable.

 

Mniejszościowi akcjonariusze producenta maszyn rolniczych mieli wtedy duże wątpliwości, czy ta transakcja posłuży realizacji strategicznych celów spółki Ursus, a w szczególności czy przy zaproponowanych warunkach ta decyzja jest korzystna z punktu widzenia spółki Ursus i jej akcjonariuszy. Z tego powodu Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych skierowało wówczas do Zarządu spółki Ursus pismo zawierające wniosek o udzielenie wyjaśnień dotyczących rzeczonej transakcji, a w otrzymanej w kwietniu 2016 roku odpowiedzi Zarządu Ursus znaleźć można było obszerny opis świetlanych perspektyw rozwoju spółki Bioenergia Invest.

 

Te wątpliwości powróciły zatem w grudniu 2016 roku, kiedy to zawarta została umowa sprzedaży tej firmy. Czy rzeczywiście w ciągu kilku miesięcy perspektywy spółki Bioenergia Invest tak znacząco się zmieniły, a jej wartość spadła z ponad 40 mln zł do około 22 mln zł? Czy podjęta rok wcześniej przez Zarząd spółki Ursus decyzja o zakupie od dominującego akcjonariusza pakietu akcji Bioenergia Invest była słuszna? Między innymi takie pytania zadawali i nadal zadają sobie mniejszościowi akcjonariusze spółki Ursus.

 

Mając na uwadze powyższe, w styczniu 2017 roku Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zwróciło się w trybie art. 428 § 6 Kodeksu spółek handlowych do Zarządu spółki Ursus z wnioskiem o przekazanie wyjaśnień dotyczących zawartej umowy sprzedaży firmy Bioenergia Invest, w tym przede wszystkim o udzielenie odpowiedzi na pytania zawarte w piśmie.

Spółka "odpowiedziała"

Po blisko dwóch miesiącach oczekiwań Zarząd Ursusa odpowiedział na pismo Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Niestety, wątpliwości akcjonariuszy mniejszościowych oraz SII dotyczące transakcji sprzedaży firmy Bioenergia Invest pozostaną niewyjaśnione. Zarząd Ursusa, powołując się na art. 428 § 2 Kodeksu spółek handlowych, a dokładniej na chęć uniknięcia  możliwości spowodowania szkody, odmówił odpowiedzi na wszystkie pytania Stowarzyszenia.

 

Ponadto, spółka Ursus w piśmie skierowanym do SII napisała dalej:

Polemika na temat dokonanej transakcji w zaproponowanym [...] tonie co najmniej negatywnie wpłynie na relacje Spółki z zagranicznym partnerem, a nie wykluczamy, że może także niekorzystnie wpłynąć na realizację zawartej umowy przez nabywcę akcji.

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

21.06.2018, Newsroom

Ropa naftowa tanieje na rynkach przed posiedzeniem OPEC

21.06.2018, Newsroom

Ropa naftowa tanieje na rynkach przed posiedzeniem OPEC

Ceny ropy naftowej na światowych rynkach zaczęły mocno spadać.

Zobacz więcej

Ursus "odpowiedział" na pismo SII dotyczące zbycia firmy Bioenergia Invest
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie