Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Dobre informacje dla Asbisu, Getinu i PKP Cargo

© grapestock - Fotolia.com

Asbis zaprezentował wyniki za IV kw. 2016 roku. Wyniki przyjęliśmy z zadowoleniem. Dobre newsy w ostatnich dniach nadeszły też dla Getin Holdingu i PKP Cargo.

Asbis

Wyniki Asbisu opisaliśmy dokładnie w newsroomie w tym miejscu. Spółka co najważniejsze wykonała prognozę zysków na 2016 rok, a niewielka kwota zabrakła do osiągnięcia dolnych widełek przychodów. Co ważne widać poprawę w bilansie. Wzrost zapasów spółka tłumaczy przygotowaniem do większej sprzedaży w kolejnych kwartałach. Odzyskanie sił wykazuje najważniejszy rynek dla spółki – Rosji i byłych krajów ZSRR, gdzie ma najsilniejszą pozycję. Z jednej strony jest to szansa, że rynek ten po pewnym czasie wraca na pełne obroty i musi uzupełnić stracony czas w zakupie i uzupełnieniu nowych towarów IT, to z drugiej strony nadal pozostaje podwyższonym ryzykiem. Martwi natomiast fakt, że spółka w trudnych chwilach wspomnianego rynku zapowiedziała przeniesienie części sprzedaży na kraje Europy Zachodniej, tak teraz praktycznie o tym zapomniała i ten stabilny rynek stracił swoje udziały w przychodach grupy. Tutaj znowu mamy dwie strony medalu, gdyż zachodnie kraje charakteryzują się znacznie większą konkurencją i marża na nich realizowana na pewno jest niższa. Z kolei rynek wschodni został oczyszczony z części konkurencji, a do tego Asbis ma tam wypracowane kanały sprzedażowe i silną pozycję.

 

Spółka upatruje czynników wzrostu w 2017 roku w większej sprzedaży produktów Apple i Logitech oraz dysków twardych w związku z rozwojem usług w chmurze. To co dla nas jako akcjonariuszy krótkoterminowych najważniejsze to zapowiedź opublikowania prognoz finansowych na 2017 rok już w marcu. Jako zarządzający Portfela SII osobiście oczekuję wyższych prognoz zysków niż te wygenerowane w 2016 roku. Będę zadowolony, jeśli prognozowany zysk na akcję w 2017 roku wyniesie między 40-50 groszy. Dla wysokości zysku netto na pewno ważne będą koszty finansowe, które w przypadku Asbisu są bardzo wysokie w ostatnich latach pożerają większość zysków operacyjnych. Spółka nie ukrywa, że w dużej mierze korzysta z faktoringu, a więc drogiego instrumentu dłużnego. Odnosimy wrażenie, że zarząd ma tego świadomość i powinien dążyć do ograniczenia kosztu długu szczególnie w sytuacji odzyskania rentowności. Wciąż pozostaje niewiadoma odnośnie dywidendy, gdyż zarząd nie chciał do tej kwestii się odnosić. Dla spółki lepsze byłoby naszym zdaniem pozostawienie zysków w spółce, by zmniejszać wielkość kapitału obcego. Ewentualna decyzja o wypłacie niewielkiej dywidendy nie powinna wpłynąć na kurs akcji. Zamierzamy trzymać akcje Asbisu w Portfelu SII przynajmniej do opublikowania prognozy finansowej.  

 

Asbis - analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

Partner strategiczny

 

DM BOŚ

 


 

Chcesz wygrać książkę o tematyce giełdowej?

Zgłoś propozycję do naszego portfela na forum SII

 


Getin Holding

Wysoką rekomendację od DM BOŚ w raporcie z dnia 23 lutego 2017 roku otrzymał Idea Bank. Akcje Idei wyceniono w raporcie na 33,1 zł wobec rynkowe kursu 24,26 zł z dnia wydania raportu. Getin Holding zgodnie z raportem bieżącym z połowy grudnia 2016 roku, posiada 54,43% wszystkich akcji Idea Banku, czyli 42 677 443 sztuk. Przy wycenie na poziomie 33,1 zł pakiet ten jest wart 1,4 mld zł. Aktualnie przy cenie rynkowej na poziomie 26 zł jest on wart 1,1 mld zł,

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

14.12.2017, Newsroom

Dawne Briju z decyzją Urzędu Skarbowego – zaległy podatek VAT oceniono na 7,7 mln zł

14.12.2017, Newsroom

Dawne Briju z decyzją Urzędu Skarbowego – zaległy podatek VAT oceniono na 7,7 mln zł

Spółka otrzymała wynik kontroli wydany przez Naczelnika Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu. Urząd zakwestionował transakcje z trzema kontrahentami.

Zobacz więcej

Dobre informacje dla Asbisu, Getinu i PKP Cargo