Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Najsilniejszy sygnał INI zapowiadający korektę

Najnowszy odczyt badania INI po raz kolejny daje sygnał zapowiadający korektę. Czy ten scenariusz w końcu się zrealizuje? Po dzisiejszej sesji pewnie nie jeden inwestor doszukuje się formacji podwójnego szczytu na wykresach dwóch głównych indeksów – WIG i WIG20.

 

Byki już od trzech tygodni utrzymują swój udział powyżej 60%. Najnowszy odczyt wskazał na wartość 63,9%, co oznacza wzrost o 2,3 pkt. proc. Co ciekawe, to inwestorzy, którzy opowiadali się za trendem bocznym przeszli do obozu byków. Ich udział spadł o 2,5 pkt. proc., do poziomu 13,9%. Udział niedźwiedzi utrzymał się na stabilnym poziomie 22,2 (najniższy odczyt w tym roku wskazał na ich udział na poziomie 18,3%, a historycznie było to 13,2% w 2012 roku).

 

INI wyniki

 

Euforia inwestorów trwa w najlepsze i na razie nie widać jej końca. W kilka minut po rozpoczęciu nowej sondy INI, pierwsze głosy inwestorów zostały oddane na kontynuację trendu wzrostowego. Co ważne, większe zainteresowanie inwestorów widać już nie tylko po liczbie głosów oddanych w sondzie INI (wspominaliśmy o tym w jednym z poprzednich komentarzy), ale także w udziale w obrotach na rynku akcji. Udział inwestorów indywidualnych wzrósł w tej kategorii pierwszy raz od siedmiu lat – w 2016 roku odpowiadali oni za 13% obrotów wobec 12% rok wcześniej (był to zarazem najniższy odczyt w historii).

 

INI indeks

 

Wartość indeksu INI trzeci raz z rzędu wywindowała powyżej granicy 40 pkt., a najnowszy odczyt wskazał na 41,7 pkt. Tym samym zmaterializował się scenariusz, o którym już wspominaliśmy – indeks INI trzeci raz z rzędu wskazał na skrajne przegrzanie nastrojów, zapowiadając jednocześnie korektę. W dotychczasowej, sześcioletniej historii badania INI jeszcze nie zdarzyła się sytuacja, w której indeks zwyżkowałby czterokrotnie powyżej granicy 40 pkt. przed większą korektą. Wynika z tego, że już niedługo możemy zacząć się zastanawiać jak głęboka będzie korekta, bo chyba nikt nie ma wątpliwości, że weszliśmy w trend wzrostowy.

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

15.12.2017, Felietony

Ostatnie dni na wpłatę na IKE, IKZE i na optymalizację podatkową w 2017 roku

15.12.2017, Felietony

Ostatnie dni na wpłatę na IKE, IKZE i na optymalizację podatkową w 2017 roku

Koniec roku blisko, zostało dosłownie kilka dni, aby pomyśleć o podatkach, które za 2017 rok będziemy płacili w kwietniu, jak również o emeryturze na którą przejdziemy za kilka lub kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.

Zobacz więcej

Najsilniejszy sygnał INI zapowiadający korektę