Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Najsilniejszy sygnał INI zapowiadający korektę

Najnowszy odczyt badania INI po raz kolejny daje sygnał zapowiadający korektę. Czy ten scenariusz w końcu się zrealizuje? Po dzisiejszej sesji pewnie nie jeden inwestor doszukuje się formacji podwójnego szczytu na wykresach dwóch głównych indeksów – WIG i WIG20.

 

Byki już od trzech tygodni utrzymują swój udział powyżej 60%. Najnowszy odczyt wskazał na wartość 63,9%, co oznacza wzrost o 2,3 pkt. proc. Co ciekawe, to inwestorzy, którzy opowiadali się za trendem bocznym przeszli do obozu byków. Ich udział spadł o 2,5 pkt. proc., do poziomu 13,9%. Udział niedźwiedzi utrzymał się na stabilnym poziomie 22,2 (najniższy odczyt w tym roku wskazał na ich udział na poziomie 18,3%, a historycznie było to 13,2% w 2012 roku).

 

INI wyniki

 

Euforia inwestorów trwa w najlepsze i na razie nie widać jej końca. W kilka minut po rozpoczęciu nowej sondy INI, pierwsze głosy inwestorów zostały oddane na kontynuację trendu wzrostowego. Co ważne, większe zainteresowanie inwestorów widać już nie tylko po liczbie głosów oddanych w sondzie INI (wspominaliśmy o tym w jednym z poprzednich komentarzy), ale także w udziale w obrotach na rynku akcji. Udział inwestorów indywidualnych wzrósł w tej kategorii pierwszy raz od siedmiu lat – w 2016 roku odpowiadali oni za 13% obrotów wobec 12% rok wcześniej (był to zarazem najniższy odczyt w historii).

 

INI indeks

 

Wartość indeksu INI trzeci raz z rzędu wywindowała powyżej granicy 40 pkt., a najnowszy odczyt wskazał na 41,7 pkt. Tym samym zmaterializował się scenariusz, o którym już wspominaliśmy – indeks INI trzeci raz z rzędu wskazał na skrajne przegrzanie nastrojów, zapowiadając jednocześnie korektę. W dotychczasowej, sześcioletniej historii badania INI jeszcze nie zdarzyła się sytuacja, w której indeks zwyżkowałby czterokrotnie powyżej granicy 40 pkt. przed większą korektą. Wynika z tego, że już niedługo możemy zacząć się zastanawiać jak głęboka będzie korekta, bo chyba nikt nie ma wątpliwości, że weszliśmy w trend wzrostowy.

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

23.03.2018, Newsroom

Getback z listem intencyjnym przed decyzją w sprawie emisji akcji

23.03.2018, Newsroom

Getback z listem intencyjnym przed decyzją w sprawie emisji akcji

Zarząd Getback zwrócił się do akcjonariuszy z wnioskiem o podwyższenie kapitału spółki w dwóch transzach.

Zobacz więcej

Najsilniejszy sygnał INI zapowiadający korektę
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie