Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Jest wezwanie na Integer i InPost z celem wycofania spółek z obrotu

© Tomasz Zajda - Fotolia.pl

Integer i InPost mogą zostać wycofane z obrotu. Al Prime Bidco S.a r.l. i Rafał Brzoska ogłosili wezwanie do sprzedaży akcji z celem wycofania spółek z obrotu.

 

Wezwanie na akcje Integera dotyczy pakietu 70,01% akcji (29,99% pakiet posiada Rafał Brzoska) po cenie 41,1 zł za walor. Na zamknięciu wczorajszej sesji, to jest 23 lutego 2017 roku, za jedną akcję Integera płacono 43,07 zł. Jedynym podmiotem nabywającym akcje w wezwaniu będzie AI Prime (Luxembourg) Bidco S.a r.l. Wezwanie dojdzie do skutku pod warunkiem nabycia przez wzywającego przynajmniej 60,01% wszystkich akcji. Zapisy będą przyjmowane od 16 marca do 19 kwietnia 2017 roku. Jeśli wezwanie się powiedzie, Integer zostanie wycofany z obrotu.

 

Zamiarem wzywającego jest zmiana strategii spółki oraz dokapitalizowanie jej środkami w wysokości około 500 mln zł. Kapitał zostanie w pierwszej kolejności przeznaczony na spłatę zobowiązań finansowych, a następnie na rozwój paczkomatów, wsparcie rozwoju organicznego oraz przez akwizycje, czy w końcu na pokrycie zapotrzebowania na kapitał obrotowy.

 

Na początku dzisiejszej sesji kurs akcji Integera zwyżkował nawet o blisko 7%, jednak do godziny 10:00 zwyżki stopniały do 2,2%. W szerszej perspektywie, kurs akcji po wybiciu z formacji odwróconej głowy z ramionami wszedł w konsolidację 40 zł – 46 zł, niewiele poniżej linii trendu spadkowego.

 

Integer.pl - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Wezwanie na akcje InPostu dotyczy pakietu 100% akcji po cenie 9,5 zł. Na zamknięcie wczorajszej sesji za jedną akcję spółki płacono 11,18 zł. Wezwanie jest uzależnione od zakończenia sukcesem wezwania na Integer. Zapisy będą trwały od 16 marca do 20 kwietnia 2017 roku.

 

„Wzywający zamierzają zmienić strategię Spółki oraz wesprzeć ją poprzez dokapitalizowanie. Dodatkowy kapitał jak również środki obrotowe będą przeznaczane na wsparcie organicznego rozwoju Spółki, jak również rozwój jej zdolności produkcyjnych” – napisano w komunikacie.

 

InPost zadebiutował na giełdzie 13 października 2015 roku. Cena maksymalna w ofercie publicznej została ustalona na 33 zł, jednak ostatecznie cena emisyjna wyniosła 25 zł. Już na debiucie kurs akcji zniżkował i ani raz nie zamknął się powyżej ceny emisyjnej (jedynie w dniu debiutu cena na chwilę zwyżkowała do poziomu 25,25 zł). W dniu dzisiejszym do godziny 10:00 kurs InPostu zniżkował o ponad 8%.

 

InPost - Wykres
Źródło: stooq.pl

 

Na koniec warto zwrócić uwagę, że zarówno w Integerze, jak i w InPoście znaczny pakiet akcji posiadają fundusze inwestycyjne, w tym OFE, które mogą próbować negocjować wyższą cenę w wezwaniu. W Integerze powyżej progu 5% znajdują się OFE Aegon, OFE Generali oraz OFE Aviva BZ WBK (łącznie ponad 21,5% w kapitale zakładowym i liczbie głosów na WZ).

 

 

Źródło: PAP

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Jest wezwanie na Integer i InPost z celem wycofania spółek z obrotu