Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Kłopoty XTB w Turcji - nowe regulacje zmniejszają dźwignię finansową do 10:1

© adam121 - Fotolia.com

10 lutego 2017 roku Capital Markets Board of Turkey (turecki organ regulacyjny) wprowadził zmiany regulacyjne dotyczące działalności inwestycyjnej oraz usług inwestycyjnych. Może to istotnie wpłynąć na działalność XTB na tym rynku, choć na razie spółka nie jest w stanie precyzyjnie oszacować wpływu tych zmian.

 

Skala działalności XTB w Turcji nie jest duża, ponieważ wygenerowane przychody za okres I-III kw. 2016 roku w Turcji i Ameryce Łacińskiej to 8,8 mln zł z łącznie 156,6 mln zł całkowitych przychodów spółki. Dla porównania, kraje Europy Zachodniej i Europy Wschodniej odnotowały przychody w wysokości odpowiednio 70,3 mln zł i 77,4 mln zł (najważniejsze kraje to Polska oraz Hiszpania). Turcja to dla XTB jeden z kluczowych rynków jeśli chodzi o dalszy rozwój. Natomiast Ameryka Łacińska jest dla XTB priorytetowym regionem dalszej ekspansji.

 

Zmiany wprowadzone przez turecki odpowiednik KNF odnoszą się w szczególności do dźwigni wykorzystywanej przez inwestorów. Jej dopuszczalna wartość została ustalona na 10:1, a dodatkowo została ustanowiona minimalna kwota pierwszej wpłaty wynosząca 50 tys. tureckich lir (równowartość około 12 tys. dolarów). Zmiany weszły w życie w trybie natychmiastowym i dotyczą wszystkich klientów oraz pozycji otwartych od 10 lutego 2017 roku. W odniesieniu do pozycji otwartych przed tym dniem został wyznaczony termin 45 dni na dostosowanie obecnego stanu do nowych regulacji.

 

Warto odnotować fakt, że 16 stycznia 2016 roku zostały już wprowadzone zmiany w tureckich regulacjach dotyczących działalności inwestycyjnej. Podobnie jak teraz, dotyczyły one dźwigni finansowej, nie były jednak aż tak restrykcyjne. Najważniejsze założenia obejmowały zastosowanie przepisów prawa konsumenckiego do promowania transakcji z zastosowaniem dźwigni finansowej, w szczególności przepisów Rozporządzenia o reklamie komercyjnej i nieuczciwych praktykach rynkowych. Ponadto klient przed założeniem rachunku inwestycyjnego był zobowiązany do uprzedniego założenia rachunku demonstracyjnego, z którego musiał korzystać przez co najmniej 6 dni roboczych oraz wykonać co najmniej 50 transakcji.

 

Obecnie XTB pracuje nad wprowadzeniem nowych zaleceń na rynku tureckim. Jak podaje w komunikacie: „na dzień sporządzenia niniejszego komunikatu Spółka nie jest w stanie precyzyjnie oszacować jaki wpływ na działania klientów na rynku tureckim oraz na dokonywane przez nich transakcje będzie miała przedmiotowa zmiana regulacyjna. Nie można wykluczyć, iż tak istotne ograniczenia wprowadzone przez CMB mogą przyczynić się do istotnego spadku liczby klientów a w konsekwencji do istotnego ograniczenia działalności Grupy XTB w Turcji”.

 

XTB nie ma jeszcze zbyt długiej histori notowań, ale po blisko 10 miesiącach na GPW na wykresie spółki rysuje się ważny poziom cenowy 9 zł. Kurs akcji wybił powyżej niego luką wzrostową pod koniec stycznia bieżącego roku i do chwili obecnej znajduje się ponad nim.

 

XTB - analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: X-Trade Brokers DM S.A.

Zobacz również:

18.04.2017, Aktualności

II edycja Podlaskiej Akademii Giełdowej

18.04.2017, Aktualności

II edycja Podlaskiej Akademii Giełdowej

Podlaska Akademia Giełdowa jest cyklem pięciu otwartych szkoleń poświęconych tematyce rynków finansowych. Prelegentami będą eksperci z takich instytucji jak np.: KNF, DM BOŚ, XTB czy mBank.

Zobacz więcej

26.04.2017, Newsroom

Znaczna poprawa zyskowności Lotosu w I kw. 2017 roku. Kurs wystrzelił

26.04.2017, Newsroom

Znaczna poprawa zyskowności Lotosu w I kw. 2017 roku. Kurs wystrzelił

Grupa Lotos w I kw. 2017 roku zarobiła na czysto 410,9 mln zł wobec 106 mln zł w tym samym okresie rok wcześniej. Skokowo wzrosły też przychody grupy, które wyniosły 5 447,3 mln zł na tle 3 935,9 mln zł rok wcześniej.

Zobacz więcej

Kłopoty XTB w Turcji - nowe regulacje zmniejszają dźwignię finansową do 10:1