Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

7 branż, które ciągną warszawską hossę

© ra2 studio - Fotolia.com

Dołek impulsu wzrostowego, od którego zaczęły się szaleńcze wzrosty na GPW, można ustalić na dzień 14 listopada 2016 roku. Od tego dnia do dzisiaj, to jest 10 lutego 2017 roku, indeks szerokiego rynku WIG zwyżkował o 20,5%. Poniżej prezentujemy najsilniej zwyżkujące branże w tym okresie.

WIG-CHEMIA +35,86%

W okresie ostatnich trzech miesięcy najsilniej zwyżkowały spółki z branży chemicznej. Indeks ten składa się z siedmiu spółek jednak liczą się trzy – Grupa Azoty, Synthos i Ciech, które razem odpowiadają za ponad 90% tego indeksu. Na wszystkich trzech spółkach możemy dostrzec silne odbicie kursu akcji po trudnym 2016 roku.

 

Indeks WIG-CHEMIA przebił w styczniu szczyt z kwietnia 2016 roku. Po jego reteście i udanej obronie poziomu 16 000 punktów, kolejnym celem byków mogą być historyczne szczyty w okolicach 17 300 punktów.

 

WIG-Chemia - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

WIG-GÓRNICTWO +29,45%

Drugie miejsce pod względem najsilniej rosnących indeksów sektorowych odnotował WIG-GÓRNICTWO, jednak w tym wypadku równie dobrze możnaby mówić o samej spółce KGHM, którego udział w indeksie stanowi ponad 78%. Od listopada ubiegłego roku miedziowy gigant niemal podwoił swoją kapitalizację. Drugie miejsce w indeksie przypada JSW z udziałem w okolicach 17%. W przypadku tej spółki trzy ostatnie miesiące to okres korekty, który obniżył wynik indeksu.

 

Indeks WIG-GÓRNICTWO dotarł niemal w punkt do oporu na poziomie 4 500 punktów. Zgodnie z klasyką, na tym poziomie powinna pojawić się korekta, co nie jest najlepszą wróżbą dla KGHMu. Z drugiej strony nie jest wykluczone, że będzie to kolejna płaska korekta, przypominająca ruch boczny przed kolejnym impulsem wzrostowym. W takim optymistycznym scenariuszu wątpliwości może budzić brak głębszej korekty po silnych zwyżkach w relatywnie krótkim okresie czasu.

 

WIG-GÓRNICTWO - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

WIG-SPOŻYWCZY +26,03%

Trzecia najsilniej zwyżkującą branżą była spożywcza. W tym wypadku trzeba jednak zwrócić uwagę, że za ponad 60% wartości tego indeksu odpowiada Kernel, a dodatkowe blisko 9% dodaje Astarta. Tym samym indeks ten bardzo przypomina WIG_UKRAINE, w którym wymienione spółki odpowiadają łącznie za blisko 80%. WIG-UKRAINE zwyżkował o 28,4% i to właśnie lepszy sentyment do ukraińskich spółek przełożył się na dobry wynik indeksu WIIG-SPOŻYWCZY.

 

Kurs indeksu dotarł do historycznego maksimum na poziomie 5 000 punktów. Jego przebicie będzie klasycznym sygnałem kontynuacji zwyżek.

 

WIG-SPOŻYWCZY - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

WIG-BANKI +24,27%

Podobno nie ma hossy bez banków więc i ten sektor musiał znaleźć się w zestawieniu. Pod względem stopy zwrotu zajął on miejsce tuż za podium. Warto wspomnieć, że w indeksie zrzeszającym banki liczą się trzy: PKO BP, Pekao i BZ WBK (łącznie odpowiadają za około 70% wartości indeksu).

 

Zwyżki indeksu WIG-BANKI doprowadziły jego kurs tuż pod ważny opór w okolicach 7 500 punktów. Technicznie jego przebicie otworzy drogę bykom do testowania historycznych szczytów na poziomie 9 000 punktów.

 

WIG-BANKI - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

WIG-INFORMATYKA +20,18%

WIG-INFORMATYKA to głównie Asseco Poland – 60% udziału. W połączeniu z pozostałymi spółkami z grupy, Asseco BS i Asseco SSE, udział ten wzrasta do blisko 70%. Kolejne spółki pod względem udziałów w indeksie to Comarch – 13%, i LiveChat – 6%.

 

Kurs indeksu porusza się w kierunku historycznego maksimum z 2007 roku w okolicach 2 400 punktów. Obecnie indeks znajduje się o niecałe 100 punktów niżej.

 

WIG-INFORMATYKA - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

WIG-PALIWA +19,91%

WIG-PALIWA to PKN Orlen – blisko 66%, i PGNiG – 22%. Lotos posiada udział na poziomie około 9%. Co ciekawe, WIG_PALIWA to jedyny indeks z zaprezentowanych, który pokonał historyczne maksimum na poziomie 5 500 punktów, następnie przetestował je od góry i powrócił do wzrostów, co klasycznie jest sygnałem na kontynuację zwyżek.

 

WIG-PALIWA - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

WIG-BUDOWNICTWO +19,13%

WIG-BUDOWNICTWO to jeden z liczniejszych indeksów sektorowych. W jego skład wchodzi 45 spółek. Największy udział posiada Budimex – ponad 32%. Następnie są to Trakcja – 7,9%, Elektrobudowa – 7,6%, Polimex-Mostostal – 5,2%, Śnieżka – 4,2%, Rafako – 4,2%.

 

Kurs indeksu przebił szczyty z listopada 2015 roku, jednak do historycznych poziomów z 2007 roku jeszcze długo nie osiągnie. Najbliższy opór może spotkać w okolicach 3 600 punktów.

 

WIG-BUDOWNICTWO - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Podsumowanie

 

Przegląd indeksów sektorowych pokazuje, że większość z nich znajduje się na poziomie ważnego oporu bądź w jego pobliżu. Jest to kolejny argument za scenariuszem zbliżającej się korekty na polskiej giełdzie. Taki scenariusz sygnalizują również wyniki badania INI – od początku roku inwestorzy są w szampańskich nastrojach. Z najnowszym komentarzem do wyników badania można zapoznać się w tym miejscu.

 

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

7 branż, które ciągną warszawską hossę
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie