Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Byki nie odpuszczają, choć nastroje uległy lekkiemu ochłodzeniu

Bycze nastroje nie opuszczają inwestorów. Pomimo lekkiego ochłodzenia w minionym tygodniu (udział byków spadł o 5,1 pkt. proc.), wciąż stanowią oni największy odsetek wśród inwestorów – 59%.

 

Odwołując się do badania INI warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Od początku roku wśród inwestorów utrzymują się bardzo dobre nastroje – byki stanowią ponad połowę inwestorów, a na sześć odczytów w tym roku, dwa wskazały ich udział na poziomie przekraczającym 60%. Co ważne, z tygodnia na tydzień odnotowujemy coraz większą liczbę oddanych głosów w sondzie, a więc to byki wracają na giełdę. Potwierdzeniem tego jest stała liczba niedźwiedzi (oddanych głosów na trend spadkowy), która utrzymuje się od listopada 2016 roku.

 

Jak mówi stare powiedzenie giełdowe – nie ma hossy bez banków. A te są jedną z sił napędowych ostatnich dwóch miesięcy. Od grudnia poprzedniego roku indeks WIG-Banki urósł o blisko 29%. Wyniki finansowe opublikowały już mBank i Pekao i obydwa banki pozytywnie zaskoczyły rynek, przebijając oczekiwania analityków. Kolejnym impulsem do dalszych wzrostów tego sektora może być wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego w PR I Polskiego Radia, przytoczona przez PAP. Powiedział on, że rząd nie może podejmować działań, które grożą zachwianiu systemu bankowego, a frankowicze powinni szukać pomocy w sądach. Wypowiedź w takim tonie oddala ryzyko obciążenia sektora bankowego kosztami szacowanymi na miliardy złotych w związku z pomocą dla kredytobiorców w szwajcarskiej walucie.

 

INI wyniki

 

W minionym tygodniu zmniejszył się udział byków na rzecz niedźwiedzi i inwestorów opowiadających się za trendem bocznym. Dwie ostatnie grupy zyskały 2,5 pkt. proc., a ich udział wśród ankietowanych wyniósł odpowiednio 24% i 16,9%.

 

INI indeks

 

W poprzednim tygodniu po ponad półtora roku wartość indeksu INI znowu znalazła się powyżej poziomu 40 pkt. Historycznie po tak wysokim odczycie na giełdzie następowała korekta, choć czasem wzrosty się przeciągały, a indeks INI ponownie zwyżkował powyżej umownej granicy przegrzania. Tak może zdarzyć się i tym razem. Aktualny odczyt indeksu INI to 35 pkt., a wczoraj, to jest w czwartek 9 lutego, kolejny impuls wzrostowy wybił polskie indeksy z konsolidacji na nowe maksima. Taka reakcja giełdy powinna się przełożyć na dalszą poprawę byczych nastrojów i już za tydzień możemy ponownie zobaczyć wysokie odczyty – byki powyżej 60%, a indeks INI powyżej 40 pkt. Jednak w średniej perspektywie oznacza to korektę na rynku akcji i taki scenariusz staje się coraz bardziej prawdopodobny.

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Byki nie odpuszczają, choć nastroje uległy lekkiemu ochłodzeniu