Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Byki nie odpuszczają, choć nastroje uległy lekkiemu ochłodzeniu

Bycze nastroje nie opuszczają inwestorów. Pomimo lekkiego ochłodzenia w minionym tygodniu (udział byków spadł o 5,1 pkt. proc.), wciąż stanowią oni największy odsetek wśród inwestorów – 59%.

 

Odwołując się do badania INI warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Od początku roku wśród inwestorów utrzymują się bardzo dobre nastroje – byki stanowią ponad połowę inwestorów, a na sześć odczytów w tym roku, dwa wskazały ich udział na poziomie przekraczającym 60%. Co ważne, z tygodnia na tydzień odnotowujemy coraz większą liczbę oddanych głosów w sondzie, a więc to byki wracają na giełdę. Potwierdzeniem tego jest stała liczba niedźwiedzi (oddanych głosów na trend spadkowy), która utrzymuje się od listopada 2016 roku.

 

Jak mówi stare powiedzenie giełdowe – nie ma hossy bez banków. A te są jedną z sił napędowych ostatnich dwóch miesięcy. Od grudnia poprzedniego roku indeks WIG-Banki urósł o blisko 29%. Wyniki finansowe opublikowały już mBank i Pekao i obydwa banki pozytywnie zaskoczyły rynek, przebijając oczekiwania analityków. Kolejnym impulsem do dalszych wzrostów tego sektora może być wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego w PR I Polskiego Radia, przytoczona przez PAP. Powiedział on, że rząd nie może podejmować działań, które grożą zachwianiu systemu bankowego, a frankowicze powinni szukać pomocy w sądach. Wypowiedź w takim tonie oddala ryzyko obciążenia sektora bankowego kosztami szacowanymi na miliardy złotych w związku z pomocą dla kredytobiorców w szwajcarskiej walucie.

 

INI wyniki

 

W minionym tygodniu zmniejszył się udział byków na rzecz niedźwiedzi i inwestorów opowiadających się za trendem bocznym. Dwie ostatnie grupy zyskały 2,5 pkt. proc., a ich udział wśród ankietowanych wyniósł odpowiednio 24% i 16,9%.

 

INI indeks

 

W poprzednim tygodniu po ponad półtora roku wartość indeksu INI znowu znalazła się powyżej poziomu 40 pkt. Historycznie po tak wysokim odczycie na giełdzie następowała korekta, choć czasem wzrosty się przeciągały, a indeks INI ponownie zwyżkował powyżej umownej granicy przegrzania. Tak może zdarzyć się i tym razem. Aktualny odczyt indeksu INI to 35 pkt., a wczoraj, to jest w czwartek 9 lutego, kolejny impuls wzrostowy wybił polskie indeksy z konsolidacji na nowe maksima. Taka reakcja giełdy powinna się przełożyć na dalszą poprawę byczych nastrojów i już za tydzień możemy ponownie zobaczyć wysokie odczyty – byki powyżej 60%, a indeks INI powyżej 40 pkt. Jednak w średniej perspektywie oznacza to korektę na rynku akcji i taki scenariusz staje się coraz bardziej prawdopodobny.

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

22.06.2018, Newsroom

6 spółek z NewConnect, których raporty roczne wzbudziły zastrzeżenia audytorów cz. 1

22.06.2018, Newsroom

6 spółek z NewConnect, których raporty roczne wzbudziły zastrzeżenia audytorów cz. 1

Opinia biegłego rewidenta na temat raportu rocznego spółki to jeden z dokumentów, na który warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Zobacz więcej

Byki nie odpuszczają, choć nastroje uległy lekkiemu ochłodzeniu
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie