Chat with us, powered by LiveChat

Byki nie odpuszczają, choć nastroje uległy lekkiemu ochłodzeniu

Skomentuj artykuł

Bycze nastroje nie opuszczają inwestorów. Pomimo lekkiego ochłodzenia w minionym tygodniu (udział byków spadł o 5,1 pkt. proc.), wciąż stanowią oni największy odsetek wśród inwestorów – 59%.

 

Odwołując się do badania INI warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Od początku roku wśród inwestorów utrzymują się bardzo dobre nastroje – byki stanowią ponad połowę inwestorów, a na sześć odczytów w tym roku, dwa wskazały ich udział na poziomie przekraczającym 60%. Co ważne, z tygodnia na tydzień odnotowujemy coraz większą liczbę oddanych głosów w sondzie, a więc to byki wracają na giełdę. Potwierdzeniem tego jest stała liczba niedźwiedzi (oddanych głosów na trend spadkowy), która utrzymuje się od listopada 2016 roku.

 

Jak mówi stare powiedzenie giełdowe – nie ma hossy bez banków. A te są jedną z sił napędowych ostatnich dwóch miesięcy. Od grudnia poprzedniego roku indeks WIG-Banki urósł o blisko 29%. Wyniki finansowe opublikowały już mBank i Pekao i obydwa banki pozytywnie zaskoczyły rynek, przebijając oczekiwania analityków. Kolejnym impulsem do dalszych wzrostów tego sektora może być wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego w PR I Polskiego Radia, przytoczona przez PAP. Powiedział on, że rząd nie może podejmować działań, które grożą zachwianiu systemu bankowego, a frankowicze powinni szukać pomocy w sądach. Wypowiedź w takim tonie oddala ryzyko obciążenia sektora bankowego kosztami szacowanymi na miliardy złotych w związku z pomocą dla kredytobiorców w szwajcarskiej walucie.

 

INI wyniki

 

W minionym tygodniu zmniejszył się udział byków na rzecz niedźwiedzi i inwestorów opowiadających się za trendem bocznym. Dwie ostatnie grupy zyskały 2,5 pkt. proc., a ich udział wśród ankietowanych wyniósł odpowiednio 24% i 16,9%.

 

INI indeks

 

W poprzednim tygodniu po ponad półtora roku wartość indeksu INI znowu znalazła się powyżej poziomu 40 pkt. Historycznie po tak wysokim odczycie na giełdzie następowała korekta, choć czasem wzrosty się przeciągały, a indeks INI ponownie zwyżkował powyżej umownej granicy przegrzania. Tak może zdarzyć się i tym razem. Aktualny odczyt indeksu INI to 35 pkt., a wczoraj, to jest w czwartek 9 lutego, kolejny impuls wzrostowy wybił polskie indeksy z konsolidacji na nowe maksima. Taka reakcja giełdy powinna się przełożyć na dalszą poprawę byczych nastrojów i już za tydzień możemy ponownie zobaczyć wysokie odczyty – byki powyżej 60%, a indeks INI powyżej 40 pkt. Jednak w średniej perspektywie oznacza to korektę na rynku akcji i taki scenariusz staje się coraz bardziej prawdopodobny.

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie