Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Ciekawa akwizycja Pagedu za 8,4 mln zł

© 2mmedia - Fotolia.com

Paged zawarł umowę kupna 70% udziałów w Forbis Group za 8,4 mln zł. Jest to spółka zajmująca się projektowaniem, kompleksowym prowadzeniem prac wykończeniowych oraz aranżacją sklepów, biur i wnętrz branży HoReCa.

 

Po stronie Pagedu nabywcą wspomnianego pakietu akcji był zależny fundusz PAGED Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych. Stroną sprzedającą była firma MM Invest Company Sp. z o.o. Cena w transakcji została ustalona na 8,4 mln zł, jednak Paged zobowiązał się do zapłaty ceny dodatkowej w wysokości 3,6 mln zł przy spełnieniu określonych warunków.

 

„Ponadto Inwestor zobowiązał się do zapłaty na rzecz SPV ceny dodatkowej za udziały w wysokości 3.600.000,00 zł pod warunkiem osiągnięcia przez Spółkę określonego w Umowie Inwestycyjnej minimalnego poziomu EBITDA za lata 2016, 2017 i 2018, jak również dodatkową cenę za udziały w formule earn-out, przy czym zapłata tej ceny będzie uwarunkowana wypracowaniem przez Spółkę za lata 2016-2018 nadwyżki EBITDA ponad EBITDA planowaną określoną w Umowie Inwestycyjnej. Wymagalność obu cen dodatkowych uzależniona jest od spełnienia się warunków określonych w Umowie Inwestycyjnej” – napisano w komunikacie bieżącym Pagedu.

 

Na potrzeby transakcji wartość Forbis Group została oszacowana na 17,2 mln zł. Daje to wartość wskaźnika EV/EBITDA na poziomi 5,73 przy założeniu znormalizowanej EBITDA za 2016 rok na poziomie 3 mln zł. Prezes Pagedu cytowany w komunikacie powiedział, że wraz z menedżerami Forbis widzą duży potencjał wzrostu w dalszym umiędzynarodowieniu firmy, w szczególności w zakresie ekspansji na rynki Europy Zachodniej. Warto dodać, że założyciele Forbisu będą dalej kierować firmą. Paged zadeklarował, że zamierza wspierać przejętą spółkę w poszukiwaniu szans na skokowy wzrost poprzez fuzje i przejęcia, zarówno w kraju jak i za granicą.

 

Z punktu widzenia wartości transakcji (8,4 mln zł), akwizycja dla Pagedu nie jest szczególnie duża. Po trzech kwartałach 2016 roku grupa Paged miała 574,4 mln zł przychodów, 67,5 mln zł zysku operacyjnego oraz 49,6 mln zł zysku netto. Bardziej na uwagę zwraca fakt inwestycji w spółkę, której działalność operacyjna odbiega od podstawowej działalności Pagedu.

 

Rynek neutralnie przyjął fakt dokonania akwizycji. Kurs akcji Pagedu o godzinie 14:00 nie wykazuje zmienności na tle zamknięcia poprzedniej sesji. Z technicznego punktu widzenia, podaż zepchnęła kurs  ponownie do półtorarocznego kanału spadkowego. Wcześniejsze wybicie należy zatem uznać za fałszywe. Zaznaczony poniżej kanał spadkowy obecnie wyznacza wsparcie na poziomie około 43 zł, a opór w okolicy 51,5 zł.

 

Paged - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

 

Źródło: Paged S.A., PAP

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

19.02.2018, Newsroom

Grupa Master Pharm podwoiła zysk netto w IV kw. 2017 roku

19.02.2018, Newsroom

Grupa Master Pharm podwoiła zysk netto w IV kw. 2017 roku

Zgodnie z opublikowanymi szacunkami wyników grupa osiągnęła w 2017 roku 8,9 mln zł zysku netto. Po przeliczeniu, zysk netto w samym IV kw. wyniósł 5,1 mln zł wobec 2,7 mln zł przed rokiem.

Zobacz więcej

Ciekawa akwizycja Pagedu za 8,4 mln zł