Chat with us, powered by LiveChat

To już ponad 7% od początku roku, ile jeszcze mogą trwać zwyżki?

Skomentuj artykuł

Minione dwa miesiące są wyjątkowo, wręcz nadspodziewanie dobre dla inwestorów. Od początku roku indeks szerokiego rynku WIG zwyżkował o 7,4%, natomiast od dołka z listopada aż o 18,4%. Pomimo znacznej poprawy nastrojów inwestorów, wciąż pozostają one poniżej granicy przegrzania.

 

Jednym z ważniejszych wydarzeń minionego tygodnia była decyzja brytyjskiego Sądu Najwyższego w sprawie Brexitu. Orzekł on, że rząd musi otrzymać zgodę parlamentu na rozpoczęcie działań dążących do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Dla rynków była to dobra informacja ponieważ opóźniała rozpoczęcie procedury. Jednak rząd przedstawił projekt odpowiedniej ustawy już dwa dni po tej decyzji Sądu Najwyższego. Parlament odbędzie debatę na jej temat we wtorek i środę w przyszłym tygodniu. Warto przypomnieć, że podczas przemówienia dwa tygodnie temu premier Wielkiej Brytanii, Theresa May, wskazywała raczej na opcję tak zwanego „hard Brexitu”.

 

Miniony tydzień to również kolejne szczyty amerykańskiej hossy. Indeks Dow Jones Industrial pierwszy raz w historii przekroczył barierę 20 tys. punktów. Wraz za DJI podążył S&P500, który również wyznaczył nowe, historyczne maksimum na poziomie 2 301 punktów. Równie dobrze zachowują się inne, duże światowe giełdy, przez co można wnioskować, że na moment obecny rynki nie zakładają negatywnych rozstrzygnięć w takich sprawach jak wybory w ważnych krajach w Europie, negocjacje w sprawie Brexitu, czy chociażby objęcie prezydentury przez Donalda Trumpa i wdrażanie jego pomysłów. Oby tylko nie odbiło się to później ze zdwojoną siłą na mocno wyciągniętych w górę rynkach.

 

INI wyniki

 

Czwarty odczyt z rzędu byki stanowią ponad połowę inwestorów. W minionym tygodniu ich udział wyniósł 53,3%, zmniejszając się o 3,3 pkt. proc. na rzecz obozu inwestorów opowiadających się za trendem bocznym. Niedźwiedzie pozostały niewzruszone, a ich udział utrzymał się na poziomie 27,7%. Z perspektywy dobrych wyników amerykańskiej giełdy bardzo ciekawie prezentuje się odczyt nastrojów inwestorów w Stanach. Mianowicie byki oddały pierwsze miejsce i stanowią wciąż liczną, jednak najmniejszą grupę inwestorów – 31,6%.

 

INI indeks

 

Indeks INI osiągnął wartość 25,7 punktów w najnowszym odczycie. Jednak w minionym badaniu inwestorzy nie mieli okazji w pełni ocenić bardzo dobrego wyniku polskiej giełdy we wtorek i w środę (WIG zwyżkował odpowiednio o 1,1% i 2,8%). Z tego względu niezwykle ciekawie zapowiadają się wyniki kolejnego badania. Inwestorzy ocenią, czy dalej wierzą w kontynuację wzrostów, czy sytuacja będzie podobna do tej w Stanach, gdzie pomimo zwyżek na giełdzie udział byków zmniejszał się. Jednak widoczne ostudzenie optymizmu wśród inwestorów można uznać za niepokojące.

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie