Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

To już ponad 7% od początku roku, ile jeszcze mogą trwać zwyżki?

Minione dwa miesiące są wyjątkowo, wręcz nadspodziewanie dobre dla inwestorów. Od początku roku indeks szerokiego rynku WIG zwyżkował o 7,4%, natomiast od dołka z listopada aż o 18,4%. Pomimo znacznej poprawy nastrojów inwestorów, wciąż pozostają one poniżej granicy przegrzania.

 

Jednym z ważniejszych wydarzeń minionego tygodnia była decyzja brytyjskiego Sądu Najwyższego w sprawie Brexitu. Orzekł on, że rząd musi otrzymać zgodę parlamentu na rozpoczęcie działań dążących do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Dla rynków była to dobra informacja ponieważ opóźniała rozpoczęcie procedury. Jednak rząd przedstawił projekt odpowiedniej ustawy już dwa dni po tej decyzji Sądu Najwyższego. Parlament odbędzie debatę na jej temat we wtorek i środę w przyszłym tygodniu. Warto przypomnieć, że podczas przemówienia dwa tygodnie temu premier Wielkiej Brytanii, Theresa May, wskazywała raczej na opcję tak zwanego „hard Brexitu”.

 

Miniony tydzień to również kolejne szczyty amerykańskiej hossy. Indeks Dow Jones Industrial pierwszy raz w historii przekroczył barierę 20 tys. punktów. Wraz za DJI podążył S&P500, który również wyznaczył nowe, historyczne maksimum na poziomie 2 301 punktów. Równie dobrze zachowują się inne, duże światowe giełdy, przez co można wnioskować, że na moment obecny rynki nie zakładają negatywnych rozstrzygnięć w takich sprawach jak wybory w ważnych krajach w Europie, negocjacje w sprawie Brexitu, czy chociażby objęcie prezydentury przez Donalda Trumpa i wdrażanie jego pomysłów. Oby tylko nie odbiło się to później ze zdwojoną siłą na mocno wyciągniętych w górę rynkach.

 

INI wyniki

 

Czwarty odczyt z rzędu byki stanowią ponad połowę inwestorów. W minionym tygodniu ich udział wyniósł 53,3%, zmniejszając się o 3,3 pkt. proc. na rzecz obozu inwestorów opowiadających się za trendem bocznym. Niedźwiedzie pozostały niewzruszone, a ich udział utrzymał się na poziomie 27,7%. Z perspektywy dobrych wyników amerykańskiej giełdy bardzo ciekawie prezentuje się odczyt nastrojów inwestorów w Stanach. Mianowicie byki oddały pierwsze miejsce i stanowią wciąż liczną, jednak najmniejszą grupę inwestorów – 31,6%.

 

INI indeks

 

Indeks INI osiągnął wartość 25,7 punktów w najnowszym odczycie. Jednak w minionym badaniu inwestorzy nie mieli okazji w pełni ocenić bardzo dobrego wyniku polskiej giełdy we wtorek i w środę (WIG zwyżkował odpowiednio o 1,1% i 2,8%). Z tego względu niezwykle ciekawie zapowiadają się wyniki kolejnego badania. Inwestorzy ocenią, czy dalej wierzą w kontynuację wzrostów, czy sytuacja będzie podobna do tej w Stanach, gdzie pomimo zwyżek na giełdzie udział byków zmniejszał się. Jednak widoczne ostudzenie optymizmu wśród inwestorów można uznać za niepokojące.

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

To już ponad 7% od początku roku, ile jeszcze mogą trwać zwyżki?
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie