Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

XTB znowu zaskakuje, tym razem pozytywnie. Zysk netto w IV kw. zwiększył się o 212% rdr

© Minerva Studio - Fotolia.com

Spółka XTB osiągnęła w IV kw. 2016 roku 51,4 mln zł zysku netto wobec 16,5 mln zł przed rokiem. Daje to dynamikę wzrostową na poziomie 211,6%. W całym 2016 roku zyski spółki jednak stopniały ze 119 mln zł do 78,7 mln zł.

 

W IV kw. minionego roku XTB zwiększyło przychody z działalności operacyjnej do 94,1 mln zł (+64% rdr). Zysk operacyjny wzrósł natomiast do 56 mln zł (+261,3% rdr). Udało się również zmniejszyć koszty działalności operacyjnej o 8,9% rdr, do 38,1 mln zł. Pod względem wynikowym gorzej prezentuje się cały 2016 rok, w którym spółka odnotowała ujemne dynamiki na głównych pozycjach wynikowych.

 

W IV kw. XTB poprawiło również kluczowe dane operacyjne. Liczba otwartych nowych rachunków wyniosła 9 624, średnia liczba aktywnych rachunków wzrosła do 19 376 (+26,5% rdr), średnie przychody operacyjne na aktywny rachunek zwiększyły się do 4,9 tys. zł (+0,324% rdr), a rentowność na lota wyniosła 193 zł (+89,2% rdr).

 

XTB - wybrane dane operacyjne
Źródło: X-Trade Brokers DM S.A.

 

W komentarzu do wyników zarząd zaznaczył, że IV kw. był rekordowy w całym 2016 roku i osiągnął poziom porównywalny do najlepszych kwartałów rekordowego 2015 roku. W minionym kwartale spółce sprzyjała sytuacja na rynkach finansowych – panująca duża zmienność na CFD opartych na indeksach (DAX, DJIA, S&P500), parach walutowych z dolarem czy towarach takich jak złoto czy ropa.

 

W kolejnych kwartałach spółka chce dalej utrzymywać koszty działalności operacyjnej na stabilnym poziomie, zbliżonym do tego z IV kw. 2016 roku, a także zakłada przyspieszenie rozwoju, w szczególności poprzez rozbudowę bazy klienckiej, dalszą penetrację istniejących rynków oraz przyspieszenie ekspansji geograficznej na nowe rynki.

 

W dniu wczorajszym, to jest 25 stycznia 2017 roku, walory spółki cieszyły się dużym zainteresowaniem, a osiągnięty wolumen był trzecim co do wielkości w dotychczasowej historii spółki. Dzisiaj kurs akcji otworzył się dużą luką wzrostową – 13,3%. Tym samym cena z impetem pokonała opór na poziomie 9 zł.

 

XTB - analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

 

Źródło: X-Trade Brokers DM S.A.

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

XTB znowu zaskakuje, tym razem pozytywnie. Zysk netto w IV kw. zwiększył się o 212% rdr
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie