Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Pierwsze ochłodzenie nastrojów, 2 000 utrzymane

Trzeci tydzień nowego roku przyniósł nieznaczne ochłodzenie nastrojów. Inwestorzy jednak wciąż pozostają w dobrej formie, cały czas przeważają bycze nastroje.

 

Inwestorzy z dużym optymizmem wchodzą w 2017 rok. Trzeci tydzień z rzędu udział byków wśród inwestorów utrzymuje się powyżej 50% – ostatni odczyt wskazał na 56,6%. Jeśli konsolidacja na indeksie WIG20 powyżej 2 000 punktów zakończy się kontynuacją trendu wzrostowego, dobre nastroje mogą zagościć na dłużej. Jako ciekawostkę można przypomnieć o początku 2015 roku, w którym pozytywne nastroje utrzymywały się rekordowo długo – byki dominowały przez 18 kolejnych tygodni (4,5 miesiąca). Optymizm zakończył się w maju 2015 roku, później tak wysokich odczytów było jak na lekarstwo.

 

INI wyniki

 

W minionym tygodniu nastąpiły zmiany w obozie byków i niedźwiedzi, na korzyść tych drugich. Udział optymistów zmniejszył się o 4,5 pkt. proc., z kolei pesymiści zyskali 4,8 pkt. proc. Podobna, lecz silniejsza tendencja wystąpiła wśród amerykańskich inwestorów, doprowadzając do niemal równego rozkładu sił wśród inwestorów. Obóz byków zmalał do 37% (-6,6 pkt. proc.), a obóz niedźwiedzi powiększył się do 32,7% (5,7 pkt. proc.).

 

INI indeks

 

Indeks INI spadł z poziomu 38,2 punktów do 28,9 punktów. Patrząc przez pryzmat utrzymującego się poziomu 2 000 punktów na indeksie WIG20, po tygodniu przerwy byki mogą przystąpić do kolejnej szarży, co w optymistycznym scenariuszu powinno przełożyć się zarówno na wzrosty na giełdzie, jak i na indeksie INI. Jednak w średnim terminie silne, bycze nastroje inwestorów skłaniają do rozważań na temat tego kiedy pojawi się korekta i jaki będzie miała zasięg.

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

22.06.2018, Newsroom

6 spółek z NewConnect, których raporty roczne wzbudziły zastrzeżenia audytorów cz. 1

22.06.2018, Newsroom

6 spółek z NewConnect, których raporty roczne wzbudziły zastrzeżenia audytorów cz. 1

Opinia biegłego rewidenta na temat raportu rocznego spółki to jeden z dokumentów, na który warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Zobacz więcej

Pierwsze ochłodzenie nastrojów, 2 000 utrzymane
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie