Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Pierwsze ochłodzenie nastrojów, 2 000 utrzymane

Trzeci tydzień nowego roku przyniósł nieznaczne ochłodzenie nastrojów. Inwestorzy jednak wciąż pozostają w dobrej formie, cały czas przeważają bycze nastroje.

 

Inwestorzy z dużym optymizmem wchodzą w 2017 rok. Trzeci tydzień z rzędu udział byków wśród inwestorów utrzymuje się powyżej 50% – ostatni odczyt wskazał na 56,6%. Jeśli konsolidacja na indeksie WIG20 powyżej 2 000 punktów zakończy się kontynuacją trendu wzrostowego, dobre nastroje mogą zagościć na dłużej. Jako ciekawostkę można przypomnieć o początku 2015 roku, w którym pozytywne nastroje utrzymywały się rekordowo długo – byki dominowały przez 18 kolejnych tygodni (4,5 miesiąca). Optymizm zakończył się w maju 2015 roku, później tak wysokich odczytów było jak na lekarstwo.

 

INI wyniki

 

W minionym tygodniu nastąpiły zmiany w obozie byków i niedźwiedzi, na korzyść tych drugich. Udział optymistów zmniejszył się o 4,5 pkt. proc., z kolei pesymiści zyskali 4,8 pkt. proc. Podobna, lecz silniejsza tendencja wystąpiła wśród amerykańskich inwestorów, doprowadzając do niemal równego rozkładu sił wśród inwestorów. Obóz byków zmalał do 37% (-6,6 pkt. proc.), a obóz niedźwiedzi powiększył się do 32,7% (5,7 pkt. proc.).

 

INI indeks

 

Indeks INI spadł z poziomu 38,2 punktów do 28,9 punktów. Patrząc przez pryzmat utrzymującego się poziomu 2 000 punktów na indeksie WIG20, po tygodniu przerwy byki mogą przystąpić do kolejnej szarży, co w optymistycznym scenariuszu powinno przełożyć się zarówno na wzrosty na giełdzie, jak i na indeksie INI. Jednak w średnim terminie silne, bycze nastroje inwestorów skłaniają do rozważań na temat tego kiedy pojawi się korekta i jaki będzie miała zasięg.

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

22.11.2017, Newsroom

CD Projekt poniżej oczekiwań w III kw. – tego nie grali od dwóch lat

22.11.2017, Newsroom

CD Projekt poniżej oczekiwań w III kw. – tego nie grali od dwóch lat

CD Projekt nie rozpieszcza inwestorów w ostatnich dniach. Najpierw mocna przecena po doniesieniach o problemach z Cyberpunkiem 2077, a teraz wyniki finansowe słabsze od oczekiwań.

Zobacz więcej

Pierwsze ochłodzenie nastrojów, 2 000 utrzymane