Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Pierwsze ochłodzenie nastrojów, 2 000 utrzymane

Trzeci tydzień nowego roku przyniósł nieznaczne ochłodzenie nastrojów. Inwestorzy jednak wciąż pozostają w dobrej formie, cały czas przeważają bycze nastroje.

 

Inwestorzy z dużym optymizmem wchodzą w 2017 rok. Trzeci tydzień z rzędu udział byków wśród inwestorów utrzymuje się powyżej 50% – ostatni odczyt wskazał na 56,6%. Jeśli konsolidacja na indeksie WIG20 powyżej 2 000 punktów zakończy się kontynuacją trendu wzrostowego, dobre nastroje mogą zagościć na dłużej. Jako ciekawostkę można przypomnieć o początku 2015 roku, w którym pozytywne nastroje utrzymywały się rekordowo długo – byki dominowały przez 18 kolejnych tygodni (4,5 miesiąca). Optymizm zakończył się w maju 2015 roku, później tak wysokich odczytów było jak na lekarstwo.

 

INI wyniki

 

W minionym tygodniu nastąpiły zmiany w obozie byków i niedźwiedzi, na korzyść tych drugich. Udział optymistów zmniejszył się o 4,5 pkt. proc., z kolei pesymiści zyskali 4,8 pkt. proc. Podobna, lecz silniejsza tendencja wystąpiła wśród amerykańskich inwestorów, doprowadzając do niemal równego rozkładu sił wśród inwestorów. Obóz byków zmalał do 37% (-6,6 pkt. proc.), a obóz niedźwiedzi powiększył się do 32,7% (5,7 pkt. proc.).

 

INI indeks

 

Indeks INI spadł z poziomu 38,2 punktów do 28,9 punktów. Patrząc przez pryzmat utrzymującego się poziomu 2 000 punktów na indeksie WIG20, po tygodniu przerwy byki mogą przystąpić do kolejnej szarży, co w optymistycznym scenariuszu powinno przełożyć się zarówno na wzrosty na giełdzie, jak i na indeksie INI. Jednak w średnim terminie silne, bycze nastroje inwestorów skłaniają do rozważań na temat tego kiedy pojawi się korekta i jaki będzie miała zasięg.

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Pierwsze ochłodzenie nastrojów, 2 000 utrzymane