Chat with us, powered by LiveChat

Karnawałowy zawrót głowy? Tak wysokiego odczytu INI nie było od maja 2015 roku

Skomentuj artykuł

Po trudnym i pełnym zaskoczeń 2016 roku inwestorzy z dużym optymizmem wchodzą w nowy 2017 rok. Na razie nie straszne im zbliżające się wybory w ważnych krajach Unii Europejskiej ani kłopoty banków włoskich. Nie obawiają się również decyzji agencji ratingowych w kwestii dalszej obniżki ratingu Polski.

 

Dzisiaj wieczorem, to jest w piątek trzynastego, poznamy decyzje dwóch agencji w sprawie ratingu dla Polski – Fitch i Moody’s. Na początku grudnia minionego roku agencja S&P pozostawiła rating Polski na niezmienionym poziomie – BBB+, jednak dość nieoczekiwanie podniosła perspektywę z negatywnej do stabilnej. Z kolei analitycy Moody’s w raporcie dotyczącym Europy Środkowo-Wschodniej, opublikowanym w ostatnią środę, wskazali, że nie oczekują, aby rynek dokonał znaczącej zmiany oceny ryzyka kredytowego Polski w najbliższych miesiącach. Widzą możliwość dalszego umiarkowanego wzrostu rentowności długu w regionie, szczególnie w Polsce. Mimo to, zdaniem analityków popyt na polski dług pozostanie solidny.

 

INI wyniki

 

W poprzednim tygodniu (pierwszy odczyt badania INI w 2017 roku) udział byków wyniósł 59,3% – był to najwyższy odczyt od ponad roku, w 2016 roku największy odsetek byków wyniósł 57,8%. Następny tydzień przyniósł kolejny rekord i przekroczenie przez byki poziomu 60%. Podobnie wygląda sytuacja w obozie niedźwiedzi – ich udział wyniósł 22,9% w minionym tygodniu (w 2016 roku najniższy odczyt wyniósł 23,9%).

 

INI indeks

 

Pozytywne nastroje wywindowały wartość indeksu INI do dawno niewidzianych poziomów – osiągnął on wartość 38,2 pkt. proc. Po pierwsze, indeks wybił powyżej poziomu 30 pkt. proc., który skutecznie studził nastroje w 2016 roku. Po drugie, na wyciągnięcie ręki znajduje się poziom 40 pkt. proc. – umowna granica przegrzania wynikająca z blisko sześcioletniej historii badania INI. Niestety te pozytywne nastroje nie wróżą najlepiej giełdzie na najbliższe tygodnie. Z jednej strony jest jeszcze przestrzeń do dalszej poprawy nastrojów, choć jest ona niewielka. Z drugiej strony, przy tak wysokich wskaźnikach INI, niewidzianych od ponad roku, ryzyko korekty wydaje się jeszcze większe. Budzi to poważne obawy co do utrzymania poziomu 2 000 punktów na WIG20 w najbliższych tygodniach.

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie