Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Karnawałowy zawrót głowy? Tak wysokiego odczytu INI nie było od maja 2015 roku

Po trudnym i pełnym zaskoczeń 2016 roku inwestorzy z dużym optymizmem wchodzą w nowy 2017 rok. Na razie nie straszne im zbliżające się wybory w ważnych krajach Unii Europejskiej ani kłopoty banków włoskich. Nie obawiają się również decyzji agencji ratingowych w kwestii dalszej obniżki ratingu Polski.

 

Dzisiaj wieczorem, to jest w piątek trzynastego, poznamy decyzje dwóch agencji w sprawie ratingu dla Polski – Fitch i Moody’s. Na początku grudnia minionego roku agencja S&P pozostawiła rating Polski na niezmienionym poziomie – BBB+, jednak dość nieoczekiwanie podniosła perspektywę z negatywnej do stabilnej. Z kolei analitycy Moody’s w raporcie dotyczącym Europy Środkowo-Wschodniej, opublikowanym w ostatnią środę, wskazali, że nie oczekują, aby rynek dokonał znaczącej zmiany oceny ryzyka kredytowego Polski w najbliższych miesiącach. Widzą możliwość dalszego umiarkowanego wzrostu rentowności długu w regionie, szczególnie w Polsce. Mimo to, zdaniem analityków popyt na polski dług pozostanie solidny.

 

INI wyniki

 

W poprzednim tygodniu (pierwszy odczyt badania INI w 2017 roku) udział byków wyniósł 59,3% – był to najwyższy odczyt od ponad roku, w 2016 roku największy odsetek byków wyniósł 57,8%. Następny tydzień przyniósł kolejny rekord i przekroczenie przez byki poziomu 60%. Podobnie wygląda sytuacja w obozie niedźwiedzi – ich udział wyniósł 22,9% w minionym tygodniu (w 2016 roku najniższy odczyt wyniósł 23,9%).

 

INI indeks

 

Pozytywne nastroje wywindowały wartość indeksu INI do dawno niewidzianych poziomów – osiągnął on wartość 38,2 pkt. proc. Po pierwsze, indeks wybił powyżej poziomu 30 pkt. proc., który skutecznie studził nastroje w 2016 roku. Po drugie, na wyciągnięcie ręki znajduje się poziom 40 pkt. proc. – umowna granica przegrzania wynikająca z blisko sześcioletniej historii badania INI. Niestety te pozytywne nastroje nie wróżą najlepiej giełdzie na najbliższe tygodnie. Z jednej strony jest jeszcze przestrzeń do dalszej poprawy nastrojów, choć jest ona niewielka. Z drugiej strony, przy tak wysokich wskaźnikach INI, niewidzianych od ponad roku, ryzyko korekty wydaje się jeszcze większe. Budzi to poważne obawy co do utrzymania poziomu 2 000 punktów na WIG20 w najbliższych tygodniach.

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

20.02.2018, Felietony

Polski rynek obligacji korporacyjnych potrzebuje dużych i znanych brandów

20.02.2018, Felietony

Polski rynek obligacji korporacyjnych potrzebuje dużych i znanych brandów

Inwestycje w obligacje nie powinny stanowić alternatywy dla akcji. Ci inwestorzy, którzy już są obecni na GPW, są wystarczająco doświadczeni, żeby poradzić sobie z prawidłowym wyborem spółek dywidendowych. A ci, którzy spekulują na akcjach lub na kontraktach terminowych już w ogóle nie są grupą docelową dla rynku obligacyjnego. Obligacje powinny być przede wszystkim pokazywane jako realna alternatywa do trzymania pieniędzy w banku na lokacie terminowej lub wręcz na rachunku ROR.

Zobacz więcej

Karnawałowy zawrót głowy? Tak wysokiego odczytu INI nie było od maja 2015 roku