Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

5 negatywnych zaskoczeń 2016 roku

© gearstd - Fotolia.com

Alma Market -74%

Choć giełdowa wycena spółki systematycznie topnieje od początku 2014 roku, w ostatnich miesiącach proces ten jeszcze przyspieszył. Inwestorzy nie przyjęli dobrze raportu okresowego Alma Market za I półrocze 2016 roku, w którym poinformowano między innymi o konieczności kontynuacji działań zmierzających do zamykania nierentownych lokalizacji, a także zwrócono uwagę na zwiększone ryzyko związane z prowadzeniem działalności, wskazując na: podatek od sprzedaży detalicznej, utrudniony dostęp do finansowania kredytem obrotowym oraz zmiany na rynku dystrybucji. Po jego publikacji kurs notowań obsunął się w ciągu dwóch kolejnych sesji o około 26%. Na domiar złego nieco ponad miesiąc później spółka podała do publicznej wiadomości informację o podjętej decyzji dotyczącej złożenia wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego, a także informację o odwołaniu dotychczasowej prognozy wyników finansowych. Efekt? W pierwszych dniach grudnia 2016 roku kapitalizacja Almy na warszawskiej giełdzie wynosiła zaledwie 7 mln zł wobec około 42 mln zł widywanych jeszcze 5 miesięcy wcześniej. W całym ubiegłym roku kurs akcji spółki spadł z 7,5 zł do 1,97 zł, tj. o 73,7%.

 

 Alma Market – wykres kursu akcji w 2016 roku
Źródło: Stooq.pl.

 

Action -86%

Na początku marca ubiegłego roku emitent odwołał prognozę skonsolidowanych wyników na 2015 rok, tłumacząc to „następstwem nieprzewidzianych zdarzeń w otoczeniu rynkowym, które negatywnie wpłynęły na wyniki finansowe”. Opublikowany dwa tygodnie później raport okresowy i tak okazał się jednak gorszy od oczekiwań analityków, a obie te informacje sprowadziły giełdowy kurs na poziomy niższe o około 30%.

 

Istne tsunami na notowaniach akcji Action nadeszło jednak w lipcu 2016 roku, po tym jak spółka poinformowała o możliwości utworzenia rezerw na płatność zaległego podatku VAT w wysokości około 23 mln zł. Niedługo później Zarząd Action złożył także wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego (postanowienie o otwarciu postępowania sanacyjnego wydane zostało 1 sierpnia 2016 r.), a w międzyczasie banki HSBC i Pekao ograniczyły spółce finansowanie. W konsekwencji w ciągu zaledwie kilku sesji giełdowa kapitalizacja dystrybutora sprzętu IT obniżyła się aż o 74%. W całym 2016 roku kurs notowań akcji Action zmniejszyła się z poziomu 29,5 zł do 4,05 zł, czyli o 86,3%.

 

Action – wykres kursu akcji w 2016 roku
Źródło: Stooq.pl.

 

InPost -64%

W połowie maja ubiegłego roku Zarząd spółki InPost podjął decyzję o restrukturyzacji działalności w zakresie obsługi przesyłek listowych, co tłumaczono silnym spadkiem wolumenu przesyłek listowych oraz presji cenowej, przy ograniczonej możliwości dostosowania w krótkim okresie kosztów operacyjnych obsługi tych przesyłek. W konsekwencji w ciągu zaledwie dwóch kolejnych sesji giełdowych kurs notowań akcji InPost obniżył się o ponad 35%.

 

Program restrukturyzacyjny segmentu listowego przyniósł oczekiwane oszczędności, ale z uwagi na drastyczny spadek przychodów oraz brak możliwości dalszej redukcji kosztów, okazał się niewystarczający do osiągnięcia założonych rezultatów. W efekcie w lipcu 2016 roku Zarząd spółki InPost podjął decyzję o zakończeniu działalności w zakresie listów tradycyjnych i koncentracji na przesyłkach e-commerce. Niedługo później giełdowa wycena InPostu spadła poniżej 80 mln zł wobec ponad 280 mln zł kapitalizacji w październiku 2014 roku. W całym 2016 roku kurs akcji InPost obniżył się z poziomu 21,97 zł do 7,87 zł, tj. o 64,2%.

 

InPost – wykres kursu akcji w 2016 roku
Źródło: Stooq.pl.

 

XTB -42%

Spółka X-Trade Brokers notowana jest na warszawskiej giełdzie od 6 maja 2016 roku. Licząc od ceny zamknięcia z dnia debiutu, kurs jej notowań obniżył się w ciągu ubiegłego roku z 12,05 zł do 6,97 zł, czyli o 42,2%.

 

Pierwszy silny cios nadszedł w połowie sierpnia wraz ze wstępnymi wynikami spółki za I półrocze 2016 roku. Pokazały one duży spadek zysku operacyjnego i netto w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej, a także spowolnienie tempa wzrostu liczby rachunków, co tłumaczone było między innymi niższą zmiennością na rynkach finansowych. Wówczas kurs notowań XTB obniżył się na kolejnej sesji giełdowej o ponad 15%. Pogorszenie wyników nie było jednak jednorazowe. Negatywne tendencje kontynuowane były także w kolejnym kwartale, o czym spółka poinformowała w październiku. W reakcji na opublikowane wyniki finansowe za III kwartał 2016 roku kurs notowań akcji XTB spadł w ciągu kolejnej sesji giełdowej o ponad 22%.

 

XTB – wykres kursu akcji w 2016 roku
Źródło: Stooq.pl.

 

Polenergia -62%

W 2016 roku energetyka wiatrowa znalazła się pod silną presją otoczenia regulacyjnego. Z uwagi na wejście w życie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych w połowie lipca Polenergia poinformowała o konieczności dokonania odpisów w łącznej kwocie 55 mln zł oraz o odwołaniu prognozy wyników na 2016 rok. Jednocześnie zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii oraz rozporządzeniu dotyczącym obowiązku umorzenia tzw. zielonych certyfikatów w 2017 roku doprowadziły do dalszej ich silnej przeceny. Na początku grudnia Polenergia poinformowała natomiast, że utrzymujące się niskie ceny zielonych certyfikatów i niepewność co do perspektyw ich ewentualnego wzrostu powodują konieczność dokonania odpisów z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych farm wiatrowych w operacji w łącznej kwocie około 80 mln zł. W konsekwencji tych negatywnych czynników kurs notowań akcji spółki spadł w ciągu 2016 roku z 27,8 zł do 10,7 zł, tj. o 61,5%.

 

Polenergia – wykres kursu akcji w 2016 roku
Źródło: Stooq.pl.

 

Zobacz też: 5 pozytywnych zaskoczeń 2016 roku

 

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

21.02.2018, Newsroom

Rekordowy rok Orbisu – spółka osiągnęła 232,4 mln zł zysku netto

21.02.2018, Newsroom

Rekordowy rok Orbisu – spółka osiągnęła 232,4 mln zł zysku netto

W 2017 roku Orbis poprawił wyniki finansowe oraz wskaźniki operacyjne. Przychód na 1 dostępny pokój, tak zwany wskaźnik RevPAR, wyniósł 184,8 zł i był o 9,2% wyższy niż przed rokiem.

Zobacz więcej

5 negatywnych zaskoczeń 2016 roku