Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Wawel nie będzie zaopatrywał Biedronki? Akcje mocno w dół

© Artem Shadrin - Fotolia.com

Producent słodyczy Wawel poinformował, że przewiduje możliwy spadek przychodów w kolejnych kwartałach w ujęciu rok do roku. Wiąże się to z rosnącym ryzykiem ograniczenia bądź przerwania współpracy z kluczowym partnerem handlowym. Wszystko wskazuje na to, że chodzi o sieć dyskontów Biedronka.

 

Już wcześniej na rynek docierały plotki o ciężkich rozmowach między tymi partnerami. Najprawdopodobniej chodziło o negocjacje cenowe sprzedawanych produktów, na co wskazują duże wahania cen surowców służących do produkcji słodyczy - m.in. kakao, cukier. Spółka podała, że kontrahent ten odpowiada za 25% udziału sprzedaży grupy. Do tego poziomu może ulec obniżenie sprzedaży w najbliższych kwartałach. Zarząd w komunikacie z dnia 2 stycznia 2017 roku podkreślił, że:

 

„W dniu dzisiejszym trudno jest precyzyjnie oszacować skalę ewentualnego obniżenia sprzedaży, a w związku z tym skutki i wpływ spadku sprzedaży na wyniki Emitenta.”

 

Biorąc pod uwagę dużą konkurencję w branży słodyczy oraz siłę negocjacyjną Biedronki, utrata tak ważnego odbiorcy dla Wawelu może być dotkliwa. Spółka jednak nie podała w szczegółach, czego dotyczą rozbieżności w rozmowach handlowych. Brak również danych, które mogłyby odpowiedzieć na pytanie o aktualną rentowność w kontraktach realizowanych dla Biedronki. Z pewnością problemem dla spółki mogą być trwające inwestycje w zwiększenie mocy produkcyjnych. Skoro istnieje duże prawdopodobieństwo utraty do 25% sprzedaży, rodzą się pytania o wskaźnik wykorzystania mocy produkcyjnych oraz zwrot z zainwestowanego w nie kapitału.

 

Po trzech kwartałach 2016 roku Wawel osiągnął 439,1 mln zł przychodów, 64,2 mln zł zysku operacyjnego oraz 56,3 mln zysku netto. Spółka może pochwalić się wysokimi, dodatnimi przepływami operacyjnymi. Na uwagę zwraca brak zadłużenia kredytowego oraz wysoki stan środków pieniężnych, który na koniec września 2016 roku wyniósł 102,5 mln zł.

 

Kurs akcji od upublicznienia komunikatu stracił blisko 10%. Na wykresie widać dynamiczne wybicie trendu spadkowego po wynikach za III kw. 2016 roku. Silnym wsparciem jest luka wzrostowa w przedziale 888-918 zł.

 

Wawel - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

 

Źródło: Wawel S.A.

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Wawel nie będzie zaopatrywał Biedronki? Akcje mocno w dół