Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Orlen i Lotos zanotowały w grudniu spadki marży rafineryjnej. Akcje hamują

© nopparatk - Fotolia.com

Grudzień ubiegłego roku nie był już tak udany dla Orlenu i Lotosu pod względem wysokości modelowej marży rafineryjnej. Po bardzo udanym pod tym względem październiku i listopadzie, końcówka roku przyniosła obniżenie marż.

 

Modelowa marża rafineryjna w PKN Orlen w ostatnim miesiącu 2016 roku wyniosła 4,9 usd/bbl w porównaniu do 6,2 usd/bbl w listopadzie i październiku ubiegłego roku. Poziom marż spadł zatem do porównywalnej wartości sprzed roku, gdyż w grudniu 2015 roku marża wyniosła 4,8 usd/bbl. Kształtowanie się marż nie podąża za wzrostem cen ropy naftowej. Ropa Brent poprzedni rok zakończyła na poziomie 53,6 usd (średnia cena w grudniu 2016 roku) w porównaniu do 38,2 usd w grudniu 2015 roku. Koncern z Płocka poinformował też, że uśredniona modelowa marża rafineryjna w IV kw. 2016 roku wyniosła 5,8 usd/bbl, a dyferencjał Ural/Brent 2,2 usd.

 

Znacznie wyższe marże w ostatnich miesiącach odnotował z kolei Lotos. Mimo, że grudzień 2016 roku był najsłabszy na tle poprzednich trzech miesięcy, to modelowa marża rafineryjna i tak pozostawała na wysokim poziomie i wyniosła 6,96 usd/bbl. Październik i listopad były najlepszymi miesiącami w 2016 roku, a marża wyniosła odpowiednio 8,86 usd/bbl i 8,59 usd/bbl. Warto podkreślić, że Lotos wykazał znaczący wzrost marży w grudniu 2016 roku w porównaniu do grudnia 2015 roku, kiedy to marża wyniosła 4,45 usd/bbl. Średni poziom modelowej marży rafineryjnej w IV kw. 2016 roku wyniósł 8,18 usd/bbl i był najlepszym wynikiem od I kw. 2015 roku.

 

Obniżenie modelowej marży rafineryjnej w zakończonym miesiącu wyhamowało dynamiczne trendy wzrostowe na akcjach obydwu spółek rafineryjnych. Akcje Orlenu po wyznaczeniu nowych maksimów na poziomie lekko powyżej 87 zł, teraz konsolidują się w okolicy 85 zł. Od połowy września walory te urosły o 40%. Z kolei akcje Lotosu po wzroście o 50% od początku października ubiegłego roku, teraz zanotowały małą korektę z ponad 40 zł do 38 zł.

 

PKN Orlen - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Lotos - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

 

Źródło: Lotos S.A., PKN Orlen S.A.

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

20.02.2018, Felietony

Polski rynek obligacji korporacyjnych potrzebuje dużych i znanych brandów

20.02.2018, Felietony

Polski rynek obligacji korporacyjnych potrzebuje dużych i znanych brandów

Inwestycje w obligacje nie powinny stanowić alternatywy dla akcji. Ci inwestorzy, którzy już są obecni na GPW, są wystarczająco doświadczeni, żeby poradzić sobie z prawidłowym wyborem spółek dywidendowych. A ci, którzy spekulują na akcjach lub na kontraktach terminowych już w ogóle nie są grupą docelową dla rynku obligacyjnego. Obligacje powinny być przede wszystkim pokazywane jako realna alternatywa do trzymania pieniędzy w banku na lokacie terminowej lub wręcz na rachunku ROR.

Zobacz więcej

Orlen i Lotos zanotowały w grudniu spadki marży rafineryjnej. Akcje hamują