Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Ważne dane makroekonomiczne dopiero w drugiej połowie tygodnia

Okres świąteczno-noworoczny w Polsce już za nami, ale większość krajów spoza Europy w poniedziałek będzie świętować jeszcze obchody Nowego Roku, dlatego też rynki finansowe nie będą działać m.in. w USA, Chinach, Japonii i Kanadzie. Większa zmienność powróci najprawdopodobniej dopiero we wtorek.

 

Identycznie jak przedświąteczny tydzień, także i ten ostatni ze względu na zbliżający się Nowy Rok upłynął dość spokojnie. Cechował się on zmniejszoną płynnością, a lista publikowanych danych makroekonomicznych pozostała bardzo krótka. Nawet pomimo sporych obaw o pomoc dla włoskiego sektora bankowego, nastroje na europejskich parkietach pozostały optymistyczne. W przypadku Wall Street inwestorzy w pierwszej połowie ubiegłego tygodnia ponownie sięgneli po nowe historyczne szczyty.

 

Pozytywna reakcja zagranicznych indeksów przeniosła się również na krajową GPW, gdzie zanotowaliśmy wzrost indeksu WIG20 do 1957 punktów, a więc poziomów notowanych ostatnio w kwietniu. W ten sposób wybicie z kilkumiesięcznej konsolidacji, którego doświadczyliśmy na początku grudnia może być kontynuowane po Nowym Roku. Sprzyjać takiemu scenariuszowi powinien tzw. “efekt stycznia”. Może to nas doprowadzić do przetestowania ważnego oporu zlokalizowanego w okolicy 1980 – 2000 punktów.

 

Z punktu widzenia krajowych inwestorów najważniejszym wydarzeniem makroekonomicznym ubiegłego tygodnia był odczyt inflacji CPI za grudzień. Inflacja w Polsce zanotowała w tym okresie wzrost aż o 0,8% r/r, co oznacza jej największe odbicie od lipca 2013 roku i najprawdopodobniej trwałe wyjście z deflacji, która utrzymywała się w naszym kraju od drugiej połowy 2014 roku. Wzrosty poziomu cen w Polsce mogą zachęcać RPP do podwyżek stóp procentowych jeszcze w 2017 roku.

 

Ze względu na dzień wolny w większości krajów spoza Europy, cały poniedziałkowy kalendarz makroekonomiczny zamyka się w godzinach przedpołudniowych. Najważniejszą informacją tego dnia będzie wskaźnik PMI dla przemysłu w Niemczech. Ma on wynieść 55.5, co oznaczać będzie potwierdzenie wstępnych danych, które zostały opublikowane 15 grudnia i wykazały, że wydajność sektora prywatnego w Niemczech nadal rośnie.

 

Niemcy - PMI
Niemcy - PMI

 

We wtorek czekają nas odczyty PMI z najważniejszych gospodarek na świecie. Chodzi tu przede wszystkim o Chiny, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone. Największą uwagę inwestorzy skupią najprawdopodobniej na odczycie ze Zjednoczonego Królestwa.

 

Wielka Brytania - PMI
Wielka Brytania - PMI

 

Gospodarka brytyjska nadal pozostaje na świeczniku z powodu ubiegłorocznego referendum. Początkowo PMI ustawicznie się obniżały, jednak dane za sierpień i wrzesień wykazały znaczącą poprawę. W IV kwartale 2016 roku mieliśmy do czynienia z powrotem tendencji zniżkowej, a obecnie prognozy analityków wskazują, że PMI wyniesie 53.3, co oznacza spadek o 0.1 pkt. w stosunku do ostatniego odczytu.

 

W środę poznamy protokół z ostatniego posiedzenia FED na którym doszło do drugiej podwyżki stóp procentowych w całym cyklu rozpoczętym w grudniu 2015 roku. Jak zwykle publikacja tzw. minutek będzie się wiązała z dużą ilością komentarzy i kształtowania oczekiwań względem tego, co w nich przeczytamy. W rzeczywistości w większości przypadków sprawozdanie z posiedzenia nie przynosi ze sobą istotnych dla analizy nowości. Obecnie kluczowe pozostaje to jak kształtować się będzie ścieżka stóp procentowych w najbliższych kwartałach. Wszystko wskazuje na to, że w 2017 roku doczekamy się aż trzech podwyżek. Rosnąca już od przynajmniej kilku miesięcy inflacja, może taki scenariusz potwierdzać.

 

Najważniejszą informacją jaką poznamy w czwartek to raport ADP, który pozwoli nam nieco lepiej przewidzieć odczyt piątkowych payrollsów.

 

USA - Raport ADP
Raport ADP

 

Dzięki tym danym w mniejszym lub większym stopniu możemy przewidzieć zmianę NFP. Bardzo rzadko zdarza się bowiem żeby NFP mocno odchylały się w przeciwnym kierunku niż raport ADP. Obecne prognozy analityków wskazują, że odczyt ten za grudzień wyniesie 170 tys. (poprzednio 216 tys.)

W piątek polscy inwestorzy z GPW będą mieć dzień wolny z powodu obchodów święta Trzech Króli. A to właśnie w tym dniu poznamy najważniejsze dane makroekonomiczne tego tygodnia. Mowa tutaj przede wszystkim o danych na temat zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym, czyli tzw. payrollsach.

 

USA - Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym
USA - Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym

 

Analitycy twierdzą, że po 178 tysiącach nowych miejsc pracy wytworzonych w listopadzie, amerykańska gospodarka dodała ich w grudniu bardzo zbliżoną ilość 175 tysięcy. Tego typu wynik nie byłby jednak zły, ponieważ poziom bezrobocia w USA osiągnął poziom najniższy od 9 lat. Teraz zamiast na liczbie nowych miejsc pracy skupiać się powinniśmy na poprawie warunków na rynku pracy. Niezmiennie istotny w tej kwestii pozostaje średni wzrost płac, gdyż to on w średnim terminie ma kluczowe znaczenia dla wydatków konsumpcyjnych, a więc także i dla inflacji.

 

Partner strategiczny

Investio

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Ważne dane makroekonomiczne dopiero w drugiej połowie tygodnia