Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Zostały 2 dni na optymalizację podatkową

© kitzcorner - Fotolia.com

W tym roku kalendarz giełdowy końcówki roku jest wyjątkowo prosty. Ostatnie dni, w których odbywa się sesja giełdowa, nie są w żaden sposób poszatkowane:

 

  • wtorek, 27 grudnia (dzisiaj)
  • środa, 28 grudnia
  • czwartek, 29 grudnia
  • piątek, 30 grudnia

 

W weekend oczywiście już nie handlujemy. Ostatnim dniem sesyjnym tego roku jest zatem piątek 30 grudnia. Mamy w Polsce system rozrachunkowy T+2. Obowiązuje on dla następujących instrumentów:

 

  • akcje
  • prawa do akcji
  • ETF-y
  • kwity depozytowe
  • certyfikaty inwestycyjne

 

W praktyce oznacza to tyle, że jeżeli kupimy dane akcje dzisiaj, to stajemy się faktycznie ich właścicielem po dwóch dniach roboczych. Podobnie działa to przy sprzedaży akcji. Jeżeli sprzedamy dane akcje dzisiaj, to faktycznie pozbywamy się praw przysługujących z ich posiadania (np. prawa do dywidendy) po dwóch dniach.

W przypadku działań związanych z optymalizacją podatkową jak łatwo obliczyć ostatnim dniem, w którym mamy jeszcze możliwość jakichkolwiek działań jest środa, 28 grudnia. Dlaczego to jest ważne i kiedy to może się przydać?

 

Jak wiadomo, w Polsce, każdy inwestor giełdowy musi indywidualnie obliczyć swój podatek giełdowy (wypełnić PIT-38) i samodzielnie go zapłacić. Jeżeli zatem w końcówce roku wiemy, że jesteśmy „na dużym zysku” (czego oczywiście wszystkim inwestorom należy życzyć) i pod koniec kwietnia przyjdzie nam zapłacić spory podatek od zysku giełdowego, możemy próbować jeszcze dokonać tzw. „optymalizacji podatkowej”. Jest to możliwe wówczas, gdy mamy otwartą pozycję z tzw. niezrealizowaną „papierową stratą”. Możemy wówczas sprzedać te akcje na rynku, czyli po prostu zrealizować stratę. Jeżeli ktoś jest do tych akcji przyzwyczajony, traktuje je jako inwestycję długoterminową, może te akcje w chwilę po sprzedaży, ponownie odkupić, nie ma to już jednak znaczenia. Ta zrealizowana strata znajdzie odzwierciedlenie w zeznaniu PIT-8C (które trzeba przepisać do PIT-38) i oczywiście pomniejszy przewidywany do zapłacenia podatek giełdowy.

 

Podsumowując, czasu na działanie jest mało. Pozostała tak naprawdę dzisiejsza (wtorek, 27 grudnia) i jutrzejsza (środa, 28 grudnia) sesja. Warunki też nie są sprzyjające, szczególnie mając na uwadze to, że okres między Świętami a Nowym Rokiem zwyczajowo cechuje się bardzo małą aktywnością inwestorów na rynku.

 

Należy oczywiście mieć na uwadze, że w długim terminie (kilku letnim), taka operacja jest neutralna podatkowo dla inwestora (i dla Skarbu Państwa). Jeżeli w danym roku zapłacimy mniejszy podatek, to nie będziemy mieć tej straty "do rozliczenia" w latach kolejnych. Od podatków tym samym nie uciekniemy.

 

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Zostały 2 dni na optymalizację podatkową