Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Przed inwestorami i analitykami spokojna końcówka roku

Identycznie jak przedświąteczny tydzień, także i najbliższe dni ze względu na zbliżający się Nowy Rok będą na rynku cechować się zmniejszoną płynnością, a lista publikowanych danych makroekonomicznych pozostaje bardzo krótka.

 

W środku ubiegłego tygodnia rynki finansowe skupiły się przede wszystkim na spekulacjach dotyczących państwowej pomocy dla włoskiego sektora bankowego. Decyzją senatu zatwierdzono zwiększenie długu publicznego o dodatkowe 20 mld euro w celu dofinansowania sektora bankowego. Fundusze te pozwolą na utrzymanie płynności przede wszystkim najstarszego banku świata (Monte dei Paschi), któremu w przypadku braku znalezienia pomocy finansowej do końca roku groziło bankructwo. Program pomocy dla włoskich banków spotkał się z akceptacją ze strony instytucji Unii Europejskiej. Należy jednak dodać, że tej wielkości kwota nie rozwiąże problemu włoskich banków, a jedynie pozwoli na zachowanie płynności w średnim terminie.

 

Jedyną informacją która  w przedświąteczny tydzień zdołała krótkoterminowo wpłynąć na notowania głównego indeksu WIG20 był czwartkowy komunikat Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, który zdecydował się na przyjęcie rekomendacji przekazania 25% środków zgromadzonych w OFE na Fundusz Rezerwy Demograficznej oraz pozostałych 75% do zarządzania przez fundusze inwestycyjne, które powstaną z przekształcenia obecnych OFE. Mają również powstać pracownicze programy kapitałowe. Dla inwestorów z warszawskiego parkietu oznacza to przede wszystkim zmniejszenie jednego z głównych czynników ryzyka czyli pełnej nacjonalizacji OFE.

 

W poniedziałek ze względu na drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia główne europejskie jak i amerykańskie parkiety giełdowe były zamknięte. Z tego powodu nie poznaliśmy w tym dniu żadnych znaczących danych makroekonomicznych.

 

Pierwsze z nielicznych ważnych danych poznamy we wtorek i będa one dotyczyć wskaźników zaufania konsumentów według Conference Board. Prognozy analityków wynoszą 108.5 pkt. i oznacza to wynik o 1.4 pkt. lepszy w odniesieniu do wyników listopadowych. Gdyby w tym przypadku oczekiwania rynkowe zostały spełnione, będzie to potwierdzać, że amerykańscy konsumenci są optymistycznie nastawieni co do przyszłych warunków ekonomicznych, bowiem ostatnio wskaźnik ten osiągnął wartość powyżej 108 pkt. we wrześniu 2007 roku.

 

USA - Conference Board
USA - Conference Board

 

W środę główną informacją dnia będzie indeks podpisanych umów kupna domów (m/m) w Stanach Zjednoczonych. Jest to raport dostarczający informacji o liczbie zawartych lecz jeszcze nie sfinalizowanych umów sprzedaży istniejących domów i mieszkań w USA. Analitycy prognozują, że indeks ten wzrośnie o 0.5% w listopadzie, gdzie w poprzednim miesiącu było to 0.1%.

 

USA - indeks umów kupna domów
USA - indeks umów kupna domów

 

W czwartek, jak co tydzień, poznamy dane na temat liczby wniosków o bezrobocie złożonych w USA w ubiegłym tygodniu. Obecnie nie tylko trwały spadek liczby tych wniosków, który obserwujemy od 2009 roku robi wrażenie, lecz również porównanie do danych historycznych. Rozpatrując amerykański rynek pracy właśnie pod kątem liczby osób wnioskujących o zasiłek można by się pokusić o stwierdzenie, że tak dobrze nie było od ponad dekady. Pomimo bardzo dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy należy dodać, że znaczna część nowo powstałych miejsc pracy dotyczy etatów tymczasowych bądź też nie w pełnym wymiarze godzinowym.

 

USA - wnioski o bezrobocie
USA - wnioski o bezrobocie

 

W piątek powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na opublikowane dane dotyczące inflacji konsumenckiej (CPI) z polskiej gospodarki.

 

Polska - inflacja
Polska - inflacja

 

Deflacja w Polsce trwa już 29 miesięcy, jednak wiele wskazuje za tym, że już na przełomie roku bądź też zaraz po nowym roku, blisko 2.5 roczna deflacja, pójdzie w zapomnienie i będziemy mówić o dodatnich wynikach inflacji konsumenckiej. Obecnie inflacja w ujęciu rocznym ustabilizowała się w okolicy “zera”. Jest to znacząco wyższy wynik niż jeszcze kilka miesięcy temu.

 

Podsumowując, w obecnym tygodniu ilość publikacji danych makroekonomicznych będzie bardzo ograniczona. Największy wpływ będzie to mieć naturalnie na parkiety giełdowe (w tym na GPW), które przy niskiej płynności mogą być wykorzystane do zrobienia znaczących ruchów na wielu walorach.

 

 

Partner strategiczny

Investio

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Przed inwestorami i analitykami spokojna końcówka roku