Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Największy spadek byków w historii badania INI

Bycze nastroje opuściły inwestorów przed świętami. Pomimo kolejnego zwyżkującego tygodnia na polskiej giełdzie, udział byków zmniejszył się o 14,5 pkt. proc. co jest największym spadkiem w blisko sześcioletniej historii badania.

 

Trudno wytłumaczyć tak nagłą i dynamiczną zmianę nastawienia inwestorów do giełdy tuż przed świętami, tym bardziej, że indeks WIG20 zyskał w minionym tygodniu 1,7%. Być może na nastroje tak mocno wpłynęło zamieszanie polityczne. W kolejnym tygodniu można spodziewać się jednak poprawy, a to za sprawą rekomendacji Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, by 75% środków OFE miało zostać przekazane jako prywatne oszczędności emerytalne Polaków.

 

INI wyniki

 

Pomimo mocnego spadku udziału byków wśród inwestorów wciąż stanowią oni najliczniejszą grupę – 43,3%. Udział niedźwiedzi zwiększył się o 8,8 pkt. proc., a inwestorów opowiadających się za trendem bocznym o 5,7 pkt. proc. W Stanach Zjednoczonych już siódmy tydzień z rzędu przeważają byki.

 

INI indeks

 

Po dojściu indeksu INI do poziomu około 30 pkt. proc. nastąpił mocny spadek do 6,5 pkt. proc. Na razie nie miało to przełożenia na stopy zwrotu z indeksów giełdowych. Co przyniesie końcówka roku i w jakich nastrojach inwestorzy wejdą w 2017 rok przekonamy się już za tydzień, kiedy poznamy ostatni w tym roku odczyt Indeksu Nastrojów Inwestorów. 

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

22.11.2017, Newsroom

CD Projekt poniżej oczekiwań w III kw. – tego nie grali od dwóch lat

22.11.2017, Newsroom

CD Projekt poniżej oczekiwań w III kw. – tego nie grali od dwóch lat

CD Projekt nie rozpieszcza inwestorów w ostatnich dniach. Najpierw mocna przecena po doniesieniach o problemach z Cyberpunkiem 2077, a teraz wyniki finansowe słabsze od oczekiwań.

Zobacz więcej

Największy spadek byków w historii badania INI