Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Największy spadek byków w historii badania INI

Bycze nastroje opuściły inwestorów przed świętami. Pomimo kolejnego zwyżkującego tygodnia na polskiej giełdzie, udział byków zmniejszył się o 14,5 pkt. proc. co jest największym spadkiem w blisko sześcioletniej historii badania.

 

Trudno wytłumaczyć tak nagłą i dynamiczną zmianę nastawienia inwestorów do giełdy tuż przed świętami, tym bardziej, że indeks WIG20 zyskał w minionym tygodniu 1,7%. Być może na nastroje tak mocno wpłynęło zamieszanie polityczne. W kolejnym tygodniu można spodziewać się jednak poprawy, a to za sprawą rekomendacji Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, by 75% środków OFE miało zostać przekazane jako prywatne oszczędności emerytalne Polaków.

 

INI wyniki

 

Pomimo mocnego spadku udziału byków wśród inwestorów wciąż stanowią oni najliczniejszą grupę – 43,3%. Udział niedźwiedzi zwiększył się o 8,8 pkt. proc., a inwestorów opowiadających się za trendem bocznym o 5,7 pkt. proc. W Stanach Zjednoczonych już siódmy tydzień z rzędu przeważają byki.

 

INI indeks

 

Po dojściu indeksu INI do poziomu około 30 pkt. proc. nastąpił mocny spadek do 6,5 pkt. proc. Na razie nie miało to przełożenia na stopy zwrotu z indeksów giełdowych. Co przyniesie końcówka roku i w jakich nastrojach inwestorzy wejdą w 2017 rok przekonamy się już za tydzień, kiedy poznamy ostatni w tym roku odczyt Indeksu Nastrojów Inwestorów. 

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

22.06.2018, Newsroom

6 spółek z NewConnect, których raporty roczne wzbudziły zastrzeżenia audytorów cz. 1

22.06.2018, Newsroom

6 spółek z NewConnect, których raporty roczne wzbudziły zastrzeżenia audytorów cz. 1

Opinia biegłego rewidenta na temat raportu rocznego spółki to jeden z dokumentów, na który warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Zobacz więcej

Największy spadek byków w historii badania INI
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie