Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Największy spadek byków w historii badania INI

Bycze nastroje opuściły inwestorów przed świętami. Pomimo kolejnego zwyżkującego tygodnia na polskiej giełdzie, udział byków zmniejszył się o 14,5 pkt. proc. co jest największym spadkiem w blisko sześcioletniej historii badania.

 

Trudno wytłumaczyć tak nagłą i dynamiczną zmianę nastawienia inwestorów do giełdy tuż przed świętami, tym bardziej, że indeks WIG20 zyskał w minionym tygodniu 1,7%. Być może na nastroje tak mocno wpłynęło zamieszanie polityczne. W kolejnym tygodniu można spodziewać się jednak poprawy, a to za sprawą rekomendacji Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, by 75% środków OFE miało zostać przekazane jako prywatne oszczędności emerytalne Polaków.

 

INI wyniki

 

Pomimo mocnego spadku udziału byków wśród inwestorów wciąż stanowią oni najliczniejszą grupę – 43,3%. Udział niedźwiedzi zwiększył się o 8,8 pkt. proc., a inwestorów opowiadających się za trendem bocznym o 5,7 pkt. proc. W Stanach Zjednoczonych już siódmy tydzień z rzędu przeważają byki.

 

INI indeks

 

Po dojściu indeksu INI do poziomu około 30 pkt. proc. nastąpił mocny spadek do 6,5 pkt. proc. Na razie nie miało to przełożenia na stopy zwrotu z indeksów giełdowych. Co przyniesie końcówka roku i w jakich nastrojach inwestorzy wejdą w 2017 rok przekonamy się już za tydzień, kiedy poznamy ostatni w tym roku odczyt Indeksu Nastrojów Inwestorów. 

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Największy spadek byków w historii badania INI