Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Przedświąteczne uspokojenie rynkowych nastrojów

Ubiegły tydzień był jednym z najważniejszych w tym roku dla rynków finansowych. Amerykański bank centralny dokładnie po 12 miesiącach zdecydował się na kolejną podwyżkę stóp procentowych. Obecny ich zakres wynosi 0,5% – 0,75%.

 

Sytuacja ta nie zaskoczyła inwestorów, ponieważ wyceniali oni taką możliwość od przynajmniej kilku tygodni. Natomiast to co wpłynęło na notowania właściwie wszystkich aktywów inwestycyjnych, to komunikat FED-u z którego wynika, że amerykański bank centralny widzi możliwość trzech podwyżek stóp procentowych w przyszłym roku, a nie dwóch jak to wynikało jeszcze po wrześniowym posiedzeniu i kwartalnych projekcjach makro.

 

Najbliższe dni nie będą nas rozpieszczać pod względem publikacji danych makro. Tak naprawdę najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia będzie wtorkowe posiedzenie Bank of Japan. Jednak nawet w tym przypadku rynkowy konsensus nie przewiduje niespodzianek i niemal jednogłośnie nastawia się na utrzymanie dotychczasowej polityki monetarnej.

 

Ubiegłotygodniowa zmiana stanowiska członków Rezerwy Federalnej okazała się nieco gorszym sygnałem dla rynków rozwijających się, co potwierdzają czwartkowe spadki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (WIG20 stracił 1,23%), czy też ogólnie spadkowy tydzień na giełdzie w Chinach. Wzrost stóp procentowych w USA oznacza wzrost kosztów kredytowania inwestorów z gospodarek wschodzących. Z drugiej strony jastrzębi sygnał FED-u nie spowodował większych ruchów cenowych na rynkach rozwiniętych, które najprawdopodobniej odczytały to jako rosnącą siłę amerykańskiej gospodarki, a co za tym idzie możliwość osiągnięcia wyższych dochodów przez przedsiębiorstwa. Potwierdzają to również słowa prezes Janet Yellen, która stwierdziła, że “umiarkowane tempo podwyżek stóp jest uzasadnione z uwagi na solidną poprawę fundamentów amerykańskiej gospodarki”.

 

Pomimo tego, że FED prognozuje na obecną chwilę aż trzy podwyżki w 2017 roku, to należy pamiętać, że w ostatnich latach ich prognozy niezwykle rzadko się sprawdzały. Najlepszym przykładem jest to, że w grudniu ubiegłego roku FED prognozował, że w 2016 roku będą miały miejsce cztery podwyżki stóp procentowych, a jak już wiadomo doszło tylko do jednej. Oczywiście nie oznacza to, że prognozy tego banku centralnego nie sprawdzą się również w przyszłym roku, ale należy do nich po prostu podchodzić z dystansem.

 

Rozpoczęty już nowy tydzień nie będzie należeć do tych najciekawszych, przynajmniej pod względem napływających danych makroekonomicznych. W poniedziałek jedyną istotną informacją rynkową będzie publikacja indeksu Ifo dla Niemiec.

 

Niemcy - Indeks IFO
Niemcy - Indeks IFO

 

Analitycy w tym przypadku spodziewają się lekkiego umocnienia nastrojów w niemieckim biznesie względem poprzedniego miesiąca (110,7 vs 110,4). Należy również dodać, że taki wynik byłby najlepszy od maja 2014 roku, dlatego też można uznać, że indeks Ifo w dalszym ciągu wskazuje pozytywne zmiany w sentymencie gospodarczym.

 

We wtorek nad ranem czasu polskiego będzie miało miejsce ostatnie w tym roku posiedzenie BoJ. Będzie to jednocześnie najważniejsze wydarzenie tego tygodnia. Jeśli chodzi o samą decyzję Banku Japonii, to nie należy się spodziewać jakichkolwiek zmian stóp procentowych, ponieważ rynek niemal jednogłośnie nastawia się na utrzymanie dotychczasowej polityki monetarnej. Natomiast to co ewentualnie mogłoby zaskoczyć inwestorów to możliwość „jastrzębiej” wypowiedzi prezesa Haruhiko Kurody w trakcie konferencji prasowej. Chodzi tutaj o możliwe sygnały dotyczące zacieśniania polityki monetarnej w Japonii.

 

W środę inwestorzy otrzymają chwilę oddechu. Co prawda tego dnia opublikowane zostaną dane na temat sprzedaży istniejących nieruchomości w USA za listopad, jednak informacja ta nie przykuwa większej uwagi rynków finansowych.

 

Czwartek i piątek to dni z informacjami o PKB w Wielkiej Brytanii i USA za III kwartał. W obydwu przypadkach dane te jednak nie wpłyną w znaczącym stopniu na zachowania inwestorów, ponieważ będzie to już finalny odczyt, który zapewne niewiele będzie się różnił (bądź wcale) od szacunkowych danych.

 

USA - PKB
USA - PKB

 

Analitycy prognozują, że gospodarka Stanów Zjednoczonych wzrosła w tym czasie o 3,3% k/k i ma to być wynik o 0,1% wyższy niż dane szacunkowe. Optymistyczny wynik PKB byłby kolejnym czynnikiem potwierdzającym, że FED podjął dobrą decyzję w ubiegłym tygodniu dotyczącą prognozy zwiększenia z dwóch do trzech podwyżek stóp procentowych w 2017 roku. Wszystko wskazuje na to, że wzrost gospodarczy w USA od kilku kwartałów jest co najmniej pozytywny.

 

Wielka Brytania - PKB
Wielka Brytania - PKB

 

Jeżeli chodzi zaś o gospodarkę Wielkiej Brytanii, wzrost ma wynieść 2,3% r/r, czyli dokładnie tyle samo co dane szacunkowe. Biorąc pod uwagę Brexit, dane te są bardzo pozytywne i mogą świadczyć o tym, że prognozy większości analityków wieszczące gospodarczy kataklizm nie znalazły odniesienia w realnej gospodarce.

 

 

Partner strategiczny

Investio

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Przedświąteczne uspokojenie rynkowych nastrojów