Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Inwestorzy w euforii. Pierwszy sygnał przegrzania na indeksie INI

Szalony rajd na polskiej giełdzie przełożył się na nastroje inwestorów. Udział byków wzrósł do 57,8%. Ostatni raz tak wysoki odczyt miał miejsce na szczycie z maja 2015 roku.

 

Indeks WIG20 urósł od początku grudnia o około 7,6% mierząc do miesięcznego maksimum. Skala wzrostów i impet, z jakim zdołowany indeks przebił opory, jest naprawdę imponujący. Do tego w końcu na polskiej giełdzie pojawiły się obroty, które nie raz przekraczały 1 mld zł dziennie. O ile druga połowa grudnia nie przyniesie głębokiej korekty, inwestorzy na pewno będą bardzo dobrze wspominać grudzień 2016 roku. No właśnie, co z tą korektą?

 

Indeks Nastrojów Inwestorów pokazał pierwszy sygnał przegrzania. Euforia wynikająca z silnych zwyżek na polskim parkiecie wywindowała wartość indeksu INI do okolic 30 pkt. proc. To właśnie na tych poziomach następowała korekta w październiku 2015 roku, a także w marcu i sierpniu 2016 roku. Pytanie czy w grudniu ten scenariusz się powtórzy. Nastroje inwestorów, którzy na pewno chcieliby zobaczyć w tym roku poziom 2 000 punktów na indeksie WIG20, ostudzić może prosta matematyka. Gdyby indeks WIG20 miał osiągnąć ten poziom jeszcze w tym roku, oznaczałoby to miesięczną stopę zwrotu na indeksie na poziomie ponad 11%.

 

INI indeks

 

Udział byków wśród inwestorów wyniósł w minionym badaniu 57,8%, czyli o 8,7 pkt. proc. więcej niż przed rokiem. Tym razem do obozu byków przeszli inwestorzy dotychczas pesymistycznie nastawieni do wzrostów na giełdzie – udział niedźwiedzi zmniejszył się o 7,4 pkt. proc., do poziomu 28%.

 

INI wyniki

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

Inwestorzy w euforii. Pierwszy sygnał przegrzania na indeksie INI
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie