Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Lotos chce podwoić EBITDA w latach 2019 – 2022 do poziomu około 4 mld zł

© aee_werawan - Fotolia.com

Lotos opublikował strategię na lata 2017 – 2022, której główne założenia oparte są na stabilizacji i bezpiecznym rozwoju. Strategia podzielona jest na dwa horyzonty czasowe.

 

O godzinie 11:00 odbędzie się transmisja na żywo z prezentacji strategii. Przekaz będzie udostępniony na stronie http://inwestor.lotos.pl/ za pośrednictwem kanału w serwisie YouTube.com/GrupaLOTOS.

 

Pierwszy etap strategii obejmuje okres 2017 i 2018 roku. W tym okresie Lotos skoncentruje się na stabilizacji przepływów pieniężnych, redukcji zadłużenia i będzie kontynuował realizację rozpoczętych projektów inwestycyjnych. Drugi etap to lata 2019 – 2022, w których spółka planuje dalszy rozwój w oparciu o nowy portfel projektów inwestycyjnych oraz o środki finansowe pozyskane ze zrealizowanych projektów, a także między innymi dzięki dyscyplinie kosztowej i programowi oszczędnościowemu.

 

Kluczowe parametry strategii Lotosu to:

 

  • podwojenie średniorocznego wyniku EBITDA LIFO w latach 2019 – 2022 do poziomu ok. 4 mld PLN,
  • obniżenie współczynnika zadłużenia: dług netto/EBITDA LIFO do poziomu nie wyższego niż 1,5x,
  • realizacja projektów inwestycyjnych na łączną kwotę 9,4 mld PLN w ciągu 6 lat,
  • pozyskanie bazy rezerw ropy naftowej i gazu ziemnego 2P (pewne i prawdopodobne) na poziomie nie mniejszym niż 60 mln boe oraz osiągnięcie poziomu wydobycia węglowodorów na poziomie około 30 – 50 tys. boe/d (tzn. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej),
  • zwiększenie sieci LOTOS do 550 stacji paliw,
  • utrzymanie wskaźnika wypadkowości LTIF (tj. ang. Lost Time Injury Frequency) poniżej 3.

 

W obszarze wydobywczym działania Lotosu będą koncentrowały się wokół „hubów” na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, a ewentualna dywersyfikacja geograficzna będzie na bieżąco analizowana. W obszarze produkcji w pierwszym etapie strategii spółka zrealizuje program inwestycyjny EFRA. Spółka analizuje trzy potencjalne kierunki budowania dalszej przewagi konkurencyjnej w oparciu o rozwijane aktywa rafineryjne:

 

  • budowa kompleksu olefinowego (z ETBE) albo przekierowanie benzyny surowej z eksportu do produkcji benzyn motorowych w celu wydłużenia łańcucha marży zintegrowanej, lub
  • wchodzenie na nowe rynki produktowe z rozszerzoną ofertą wysokomarżowych olejów bazowych drugiej i trzeciej grupy produkowanych z własnego surowca – tj. hydrowaksu, lub
  • zwiększenie niezawodności dostaw energii elektrycznej i wejście na rynek mocy poprzez budowę elektrociepłowni na własne potrzeby.

 

Lotos planuje uzyskać oszczędności na poziomie 300 mln zł rocznie z pełną reazlizajcą powtarzalnego, rocznego efektu oszczędnościowego w 2019 roku względem bazy kosztowej z 2015 roku.

 

Z całym dokumentem opisującym strategię, wraz z między innymi rozpisaniem nakładów inwestycyjnych oraz prognozami makroekonomicznymi, można zapoznać się w tym miejscu, a z prezentacją strategii tutaj.

 

Podczas dzisiejszej sesji, to jest 15 grudnia 2016 roku, po publikacji strategii kurs akcji Lotosu ulegał silnym wahaniom, jednak do godziny 10:45 przecena zmniejszyła się z 5,9% do 0,4%. Od września bieżącego roku kurs akcji Lotosu silnie zwyżkował, z poziomów 28 zł do niemal 40 zł obecnie. Tym samym cena znajduje się na poziomie szczytu z początku 2013 roku.

 

Lotos - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

 

Źródło: Lotos S.A.

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Lotos chce podwoić EBITDA w latach 2019 – 2022 do poziomu około 4 mld zł