Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Lotos chce podwoić EBITDA w latach 2019 – 2022 do poziomu około 4 mld zł

© aee_werawan - Fotolia.com

Lotos opublikował strategię na lata 2017 – 2022, której główne założenia oparte są na stabilizacji i bezpiecznym rozwoju. Strategia podzielona jest na dwa horyzonty czasowe.

 

O godzinie 11:00 odbędzie się transmisja na żywo z prezentacji strategii. Przekaz będzie udostępniony na stronie http://inwestor.lotos.pl/ za pośrednictwem kanału w serwisie YouTube.com/GrupaLOTOS.

 

Pierwszy etap strategii obejmuje okres 2017 i 2018 roku. W tym okresie Lotos skoncentruje się na stabilizacji przepływów pieniężnych, redukcji zadłużenia i będzie kontynuował realizację rozpoczętych projektów inwestycyjnych. Drugi etap to lata 2019 – 2022, w których spółka planuje dalszy rozwój w oparciu o nowy portfel projektów inwestycyjnych oraz o środki finansowe pozyskane ze zrealizowanych projektów, a także między innymi dzięki dyscyplinie kosztowej i programowi oszczędnościowemu.

 

Kluczowe parametry strategii Lotosu to:

 

  • podwojenie średniorocznego wyniku EBITDA LIFO w latach 2019 – 2022 do poziomu ok. 4 mld PLN,
  • obniżenie współczynnika zadłużenia: dług netto/EBITDA LIFO do poziomu nie wyższego niż 1,5x,
  • realizacja projektów inwestycyjnych na łączną kwotę 9,4 mld PLN w ciągu 6 lat,
  • pozyskanie bazy rezerw ropy naftowej i gazu ziemnego 2P (pewne i prawdopodobne) na poziomie nie mniejszym niż 60 mln boe oraz osiągnięcie poziomu wydobycia węglowodorów na poziomie około 30 – 50 tys. boe/d (tzn. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej),
  • zwiększenie sieci LOTOS do 550 stacji paliw,
  • utrzymanie wskaźnika wypadkowości LTIF (tj. ang. Lost Time Injury Frequency) poniżej 3.

 

W obszarze wydobywczym działania Lotosu będą koncentrowały się wokół „hubów” na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, a ewentualna dywersyfikacja geograficzna będzie na bieżąco analizowana. W obszarze produkcji w pierwszym etapie strategii spółka zrealizuje program inwestycyjny EFRA. Spółka analizuje trzy potencjalne kierunki budowania dalszej przewagi konkurencyjnej w oparciu o rozwijane aktywa rafineryjne:

 

  • budowa kompleksu olefinowego (z ETBE) albo przekierowanie benzyny surowej z eksportu do produkcji benzyn motorowych w celu wydłużenia łańcucha marży zintegrowanej, lub
  • wchodzenie na nowe rynki produktowe z rozszerzoną ofertą wysokomarżowych olejów bazowych drugiej i trzeciej grupy produkowanych z własnego surowca – tj. hydrowaksu, lub
  • zwiększenie niezawodności dostaw energii elektrycznej i wejście na rynek mocy poprzez budowę elektrociepłowni na własne potrzeby.

 

Lotos planuje uzyskać oszczędności na poziomie 300 mln zł rocznie z pełną reazlizajcą powtarzalnego, rocznego efektu oszczędnościowego w 2019 roku względem bazy kosztowej z 2015 roku.

 

Z całym dokumentem opisującym strategię, wraz z między innymi rozpisaniem nakładów inwestycyjnych oraz prognozami makroekonomicznymi, można zapoznać się w tym miejscu, a z prezentacją strategii tutaj.

 

Podczas dzisiejszej sesji, to jest 15 grudnia 2016 roku, po publikacji strategii kurs akcji Lotosu ulegał silnym wahaniom, jednak do godziny 10:45 przecena zmniejszyła się z 5,9% do 0,4%. Od września bieżącego roku kurs akcji Lotosu silnie zwyżkował, z poziomów 28 zł do niemal 40 zł obecnie. Tym samym cena znajduje się na poziomie szczytu z początku 2013 roku.

 

Lotos - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

 

Źródło: Lotos S.A.

Zobacz również:

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

Analitycy Domu Analiz SII wydali dla akcji CDRL rekomendację "kupuj" z 12-miesięczną ceną docelową ustaloną na poziomie 42,62 zł. W momencie wydania rekomendacji giełdowy kurs tych walorów wynosił 32 zł, co oznacza potencjał wzrostu równy 33,2%.

Zobacz więcej

26.04.2018, Newsroom

Słabe wyniki Getin Noble Banku. Spółka straciła ponad pół miliarda złotych

26.04.2018, Newsroom

Słabe wyniki Getin Noble Banku. Spółka straciła ponad pół miliarda złotych

Skonsolidowana strata netto spółki przypadająca akcjonariuszom jednostki dominującej za 2017 rok była prawie 10-krotnie wyższa niż rok wcześniej.

Zobacz więcej

Lotos chce podwoić EBITDA w latach 2019 – 2022 do poziomu około 4 mld zł
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie