Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Idziemy po bandzie! Otworzyliśmy shorta na JSW po 73 zł!

© grapestock - Fotolia.com

W czwartek 8 grudnia 2016 roku pod koniec sesji otworzyliśmy krótką pozycję na kontrakcie terminowym na akcje JSW. To jedna z bardziej ryzykownych pozycji jak do tej pory w historii Portfela SII.

 

Short na JSW

 

Pozycję tę zaliczamy do segmentu inwestycji własnych. Po ostatnich sukcesach w tej części portfela, mamy wypracowane solidne zyski. „Zapas” ten skłonił nas do podjęcia większego ryzyka. Po gigantycznych wzrostach akcji JSW, bardzo wielu inwestorów zadaje sobie pytanie: kiedy będzie korekta? Potencjał do takiej jest olbrzymi. Wielokrotnie już można było „stracić zęby” na łapaniu szortów. Obstawiliśmy, że to jest ten moment. Poniżej jak zawsze wskazujemy na czynniki, którymi się sugerowaliśmy:

 

  • Akcje JSW rosną w ślad za wzrostami cen węgla koksowego. Ten surowiec szczególnie w Azji wzrósł z 100 do 300 usd/t. Ostatnie tygodnie przynoszą zatrzymanie wzrostów pod poziomem 300 usd/t. Z kolei ostatnie dni pokazują spadek cen kontraktów na drugą połowę 2017 roku. Również spadły ceny w kontraktach na węgiel energetyczny, które od szczytów potaniały od 10% do 20% w zależności od rodzaju kontraktu.
  • W samej JSW walne przyklepało przeniesienie deficytowej kopalni KWK Krupiński do SRK wbrew woli związków zawodowych. Niezadowolenie związkowców może niedługo nabrać na sile. Już domagają się renegocjacji i prawdopodobnie przywrócenia zawieszonych na trzy lata świadczeń dodatkowych. Argumentują to znacznymi wzrostami cen węgla, co ma się przełożyć na zyskowność spółki. Przywrócenie tych świadczeń będzie oznaczało bardzo duży wzrost kosztów dla JSW i na pewno odbije się kiedyś na kursie.

 

Partner strategiczny

 

DM BOŚ

 


 

Chcesz wygrać książkę o tematyce giełdowej?

Zgłoś propozycję do naszego portfela na forum SII

 


  • Nadal wisi nad JSW potencjalna emisja akcji. Taką wolę nadal podtrzymują przedstawiciele Ministerstwa Energii i zarządu spółki. Można się spodziewać, że w scenariuszu braku dalszych zwyżek cen węgla koksowego, cena

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

Skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży wzrosły rok do roku o 24,6%, a wynik operacyjny o 45,9%.

Zobacz więcej

Idziemy po bandzie! Otworzyliśmy shorta na JSW po 73 zł!