Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Inwestorzy byli grzeczni i Mikołaj przyniósł wysokie stopy zwrotu

Po wszystkich trudach 2015 i 2016 roku inwestorzy w końcu doczekali się pokazu prawdziwej siły polskiej giełdy. W minionym tygodniu (z punktu widzenia badania INI, czyli od piątku do czwartku) indeks WIG20 urósł o 7,7%, a to wszystko zbiegło się z dniem Świętego Mikołaja. Przypadek?

 

Tak dobry wynik polskiej giełdy jest drugim w kolejności w ponad pięcioletniej historii badania INI (pierwszy odczyt miał miejsce 19 maja 2011 roku). Najlepszy dotychczas okazał się tydzień zakończony 12 września 2013 roku, w którym WIG20 zyskał całe 9%. Ostatnie wzrosty na indeksie z impetem pokonały opory na poziomie 1 870 punktów, a także 1 900 punktów. Po tak silnych zwyżkach inwestorzy na pewno mają apetyt na powalczenie o okrągły poziom 2 000 punktów. Pod tym względem niezwykle ciekawie zapowiadają się wyniki badania INI w przyszłym tygodniu, ponieważ badanie zawsze jest nieco opóźnione, a inwestorzy dopiero w trwającej obecnie ankiecie będą mogli w pełni ocenić i odnieść się do ostatnich wzrostów. Rodzi to podstawowe pytanie – czy zobaczymy przegrzanie na indeksie INI?

 

Polska giełda nie była jedyną, która mocno zwyżkowała w minionym tygodniu. Niemiecki DAX zyskał 6,1% (od piątku do czwartku), francuski CAC40 3,8%, a amerykański S&P500 wzniósł się na nowe, historyczne maksima, zwyżkując o 2,5%. Co ciekawe, w Europie mocniej od WIG20 zyskiwał tylko włoski FTSE MIB, który zanotował 7,8%  wzrost, a więc zaledwie o 0,1 punktu procentowego więcej.

 

Nastrojów nie popsuły wyniki włoskiego referendum (4 grudnia), w którym Włosi nie poparli proponowanych zmian w konstytucji. Po nieoczekiwanych zwrotach akcji w 2016 roku (Brexit, Trump) inwestorzy prawdopodobnie brali pod uwagę porażkę włoskiego rządu, a czynnikiem, który przeważył o nastrojach było zniknięcie kolejnego elementu niepewności niż sam wynik referendum.

 

Oczekiwania rynku nie zostały w pełni spełnione przez Europejski Bank Centralny, rynkom może natomiast podobać się gołębie nastawienie Mario Draghiego. Europejski program luzowania ilościowego został przedłużony do grudnia 2017 roku, jednak kwota przeznaczana na skup aktywów będzie zmniejszona od kwietnia 2017 roku z 80 mld euro miesięcznie obecnie do 60 mld euro. Prezes EBC zapowiedział jednak, że w razie potrzeby QE zostanie wydłużone lub rozszerzone.

 

W najbliższym czasie pozostaje jeszcze posiedzenie FED i oczekiwana podwyżka stóp procentowych. Abstrahując od samego wpływu podwyżek stóp procentowych na gospodarki, ta grudniowa będzie komunikatem, że amerykańska gospodarka w oczach włodarzy jest w dobrej kondycji. Poza tym będzie to dopiero druga podwyżka w cyklu, a ważniejsze dla rynku będą zapowiedzi FED-u odnośnie 2017 roku. Przypomnijmy, że w grudniu 2015 roku FED zapowiadał nawet 3-4 podwyżki stóp procentowych w 2016 roku.

 

INI wyniki

 

W ciągu ostatnich trzech tygodni udział byków wśród inwestorów wzrósł o 13,8 pkt. proc., z czego w samym ostatnim tygodniu o 5,5 pkt. proc., do poziomu 49,1%. Największe zmiany nastąpiły jednak w obozie osób prognozujących trend boczny, ich udział spadł o 8,6 pkt. proc. po trzech tygodniach, do rekordowo niskiego poziomu 15,5%. Tym samym można powiedzieć, ze niedźwiedzie wciąż mocno się trzymają, a ich udział spadł tyko o 5,2 pkt. proc., do wciąż wysokiego poziomu 35,4%. Z kolei w Ameryce już piąty tydzień z rzędu dominują byki.

 

INI indeks

 

Indeks INI wyniósł 5,9 pkt. proc. w minionym tygodniu, wybijając z miesięcznej konsolidacji w okolicach 0 pkt. proc. Umowna granica przegrzania to 40 pkt. proc. jednak ostatnie półtora roku pokazywało, że już w okolicach 30 pkt. proc. pojawiały się problemy byków. Wystrzał na indeksach w minionym tygodniu daje bykom paliwo na znaczne umocnienie swojej pozycji, co przełożyłoby się na skokową wartość indeksu INI. Czy tak będzie, okaże się za tydzień w czwartek o godzinie 15:00.

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Inwestorzy byli grzeczni i Mikołaj przyniósł wysokie stopy zwrotu