Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

KGHM wyceniony na 117 zł za akcję. Sprzyja miedź i złotówka

© flucas - Fotolia.com

DM BZ WBK totalnie odmienił swoją wycenę jednej akcji KGHM. W najnowszym raporcie analitycznym podwyższył ją z 45 zł do 117 zł. Również zalecenie inwestycyjne zostało odmienione ze „sprzedaj” do „kupuj”.

 

Skąd taka nagła zmiana postrzegania perspektyw wyceny dla miedziowego kombinatu? W raporcie można znaleźć główne uzasadnienie, które wskazuje na nagły wzrost cen miedzi i osłabienie złotego. Podkreślono również korzystny dla spółki efekt wysokiego poziomu dźwigni operacyjnej i finansowej. Spójrzmy zatem jak w ostatnich tygodniach zmieniła się cena miedzi i relacji złotówki do dolara.

 

Kurs miedzi wystrzelił w momencie wybrania Trumpa na nowego prezydenta USA. Czynnik ten wywołał euforię wśród kupujących i udanie pokonali oni kilkuletni trend spadkowy. Ten efekt z kolei zmobilizował „technicznych” graczy, którzy zaczęli zamykać swoje krótkie pozycje, i być może jednocześnie sprzyjał otwieraniu długich. Cena miedzi tylko w listopadzie podrożała z poziomu 4800 USD/t do ponad 5800 USD/t. Dwukrotnie jak dotąd nie udało się bykom przełamać okrągłego poziomu 6000 USD/t.

 

Miedź - Wykres

 

Cena sprzedaży miedzi wyrażana w dolarach podwójnie sprzyja zyskowność KGHM. Spółka zyskuje dodatkowo na wyższym kursie USD/PLN. W przypadku tej pary walutowej mieliśmy do czynienia w listopadzie z osłabieniem złotówki z 3,90 do 4,20 zł za jednego dolara. Na wykresie widoczne jest wyłamanie górą z trójkąta. Jest to oznaka potwierdzenia trendu wzrostowego, który na USD/PLN trwa od połowy 2014 roku kiedy to kurs wynosił 3,00 zł za dolara. 

 

USD/PLN - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

Na wykresie akcji KGHM widać dynamiczny trend wzrostowy. Impulsem do jego rozpoczęcia było wyłamanie 18-miesięcznego trendu spadkowego. Kurs akcji w dniu dzisiejszym osiąga nowe lokalne maksima i wiele wskazuje na możliwość testu okrągłego poziomu 100 zł. Jest to równocześnie miejsce szczytu z końca października ubiegłego roku oraz dołka ze stycznia 2015 roku.

 

KGHM - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

 

Źródło: KGHM S.A.

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

KGHM wyceniony na 117 zł za akcję. Sprzyja miedź i złotówka
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie