Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Spadek zysków Integera pomimo poprawy przychodów

© nd3000 - Fotolia.com

W raporcie okresowym z 29.11.2016 Integer opublikował wyniki za III kwartał 2016 roku. Spółka wypracowała przychody ze sprzedaży na poziomie 109,2 mln zł podwajając wynik z tego samego okresu roku ubiegłego. Ze względu na wzrost kosztów usług obcych doszło jednak do spadków zysków grupy.

 

Wybrane pozycje wynikowe (w tys. zł) III kw. 2016 roku III kw. 2015 roku
Przychody ze sprzedaży 109 187 54 472
Wynik EBIT -28 379 -26 410
Wynik brutto -38 829 -35 077
Wynik netto podmiotu dominującego -16 382 -2 060

Źródło: Integer.pl S.A.

 

Przychody ze sprzedaży grupy Integer w III kw. 2016 roku wyniosły 109,2 mln zł i były ponad dwukrotnie większe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Ze względu na znaczny wzrost kosztów usług obcych (którego z kolei przyczyną był wzrost wolumenów paczek paczkomatowych i kurierskich) nie przełożyło się to jednak na poprawienie wyniku operacyjnego, który wyniósł 28,4 mln zł na minusie (spadek o 2 mln zł rdr). Strata przed opodatkowaniem wyniosła 38,8 mln zł (spadek o 3,8 mln zł rdr), zaś strata netto przypadająca na akcjonariuszy podmiotu dominującego 16,4 mln zł. Dla porównania strata netto przed rokiem wynosiła 2,1 mln zł.


Wyniki w tabeli dotyczą działalności kontynuowanej. Strata netto z działalności kontynuowanej w III kw. 2016 roku wyniosła 25 mln zł i była porównywalna do tego samego okresu roku ubiegłego. Strata netto z działalności zaniechanej została wypracowana na poziomie 14,8 mln zł. Dla porównania w zeszłym roku było to 0,8 mln zł na plusie. Działalność zaniechana spółki dotyczy zakończenia działalnosci listowej innej niż przesyłki e-commerce. Zabieg ten ma według zarządu skutkować w redukcji kosztów i oszczędnościami, które będą wykorzystywane do rozwoju usług e-commerce.


W ciągu pierwszych trzech kwartałów tego roku nastąpił istotny rozwój działalności na rynku polskim, głównie w segmencie kurierskim i paczkomatowym. W pierwszych trzech kwartałach 2016 roku grupa obsłużyła 11,3 mln paczek kurierskich oraz 15,4 mln paczek paczkomatowych. W porównaniu do analogicznego okresu roku 2015, w przypadku paczek paczkomatowych oznacza to wzrost o 83%. Na dynamiczny rozwój wpływ miała głównie rozbudowa sieci paczkomatów w Polsce, do blisko 2 000 maszyn oraz rosnący wolumen paczek od klientów współpracujący z platformą Allegro (6,1 mln paczek w pierwszych 9 miesiącach 2016 roku). W okresie pierwszych 9 miesięcy 2016 roku przychody ze sprzedaży krajowej wyniosły 327,9 mln zł (wzrost o 224% rdr). Przychody ze sprzedaży zagranicznej zostały wypracowane na poziomie 40 mln (wzrost o 199% rdr).

Integer poinformował także o wycofaniu się z działalności paczkomatowej na terenie Rosji, prowadzonej za pośrednictwem spółki zależnej – Easy Pack Russia LLC. Koszty związane z zakończeniem tej działalności wyniosą około 5 mln zł. Wycofanie z działalności paczkomatowej w Rosji zostanie przeprowadzone w drodze likwidacji spółki, a proces wyjścia ma zostać zakończony do końca marca 2017 roku. Spółka wycofuje się z rosyjskiego rynku z powodu niedostatecznych perspektyw rozwoju biznesu bez znaczącego zwiększenia ilości paczkomatów w Rosji.

W 2016 roku zostały założone cztery nowe spółki zależne Integer.pl S.A.: InTicket Sp. z o.o. (prowadząca działalność związaną z usługami IT), Dyskontownia Sp. z o.o. (dawniej: Towaroteka Sp. z o.o., prowadząca działalność handlową), Oneclick Investment Sp. z o.o. (prowadząca działalność holdingową) i Neoclick Sp. z o.o. (prowadząca działalność IT oraz działalność związaną z usługami logistycznymi). Dnia 9 września 2016 roku Integer sfinalizował także transakcję przejęcia udziałów w spółce 4M Technology Sp. z o.o. i tym samym od tego dnia jest 100% udziałowcem 4M Technology. Spółka ta prowadzi działalność związaną z rozwojem nowych technologii.

W efekcie opublikowania wyników kurs akcji spółki spadł o około 1% od początku sesji. W ostatnich trzech latach obserwujemy znaczącą przecenę na walorach Integera. Cena akcji spadła z ponad 324 zł na początku 2014 roku do około 36 zł obecnie. O zmianie trendu mogłoby świadczyć przebicie przez kurs linii trendu spadkowego. O kontynuacji spadków poinformuje zaś zejście ceny poniżej linii wsparcia na poziomie 22,3 zł.

 

Integer - analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: Integer.pl S.A.

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

23.03.2018, Newsroom

Getback z listem intencyjnym przed decyzją w sprawie emisji akcji

23.03.2018, Newsroom

Getback z listem intencyjnym przed decyzją w sprawie emisji akcji

Zarząd Getback zwrócił się do akcjonariuszy z wnioskiem o podwyższenie kapitału spółki w dwóch transzach.

Zobacz więcej

Spadek zysków Integera pomimo poprawy przychodów
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie