Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Czat inwestorski: Omówienie wyników finansowych KSG Agro, bieżącej sytuacji w Grupie oraz perspektyw

© denis_333 - Fotolia.com

 

Czat inwestorski

Temat czatu:

Omówienie wyników finansowych KSG Agro, bieżącej sytuacji w Grupie oraz perspektyw 

23 listopada

godzina 12:00

KSG Agro

 

Dodaj czat do swojego Kalendarza Google

 

Na pytania inwestorów odpowiedział:

 

Sergiej MazinSergiej Mazin

Sergiej Mazin jest członkiem Rady Dyrektorów od marca 2011 roku i jest odpowiedzialny za zarzadzanie operacyjne w Spółce. Jest również dyrektorem generalnym ukraińskiego holdingu Grupy, działającego pod firma LLC UAHE No. 2. Wcześniej pełnił funkcje dyrektora finansowego Spółki. Rozpoczął karierę w branży rolniczej w 2000 roku, stajać się współzałożycielem spółki z branży rolniczej, działającej pod firma „Diya”. Posiada również szerokie doświadczenie w dziedzinie zarzadzania, zgromadzone w spółkach „MIR” LLC oraz „Diya” LLC, gdzie przez ponad dziesięć lat zajmował stanowiska menedżerskie najwyższego szczebla. Mazin posiada wyższe wyksztalcenie – jest absolwentem Instytutu Inżynierii Transportu Kolejowego w Dniepropetrowsku (1985).

Opis spółki:

KSG Agro jest jedna z największych, zintegrowanych pionowo Grup branży rolniczej w rejonie Dniepropietrowska i Charkowa, działająca w niemal wszystkich segmentach rynku rolniczego, w tym w sektorze produkcji, magazynowania, przetwarzania i sprzedaży produktów rolnych oraz w segmencie hodowli trzody chlewnej.


Grupę tworzy kilkadziesiąt przedsiębiorstw, zlokalizowanych głównie w rejonie Dniepropietrowska, charakteryzującym się wysokiej jakości czarnoziemami. Obecnie łączny areał należący do spółek z Grupy to ok. 33 tys. ha.


W roku 2015 Grupa osiągnęła 19,3 mln USD przychodów, natomiast w 1Q 2016 przychody wyniosły 4,7 mln USD.

 


Zapis czatu inwestorskiego


Moderator: Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z KSG Agro, który odbędzie się 23 listopada (środa) o godz. 12:00. Na pytania inwestorów będzie odpowiadał Sergiej Mazin, Członek Rady Dyrektorów KSG Agro. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

 

Moderator: Witamy Państwa na czacie z Siergiejem Mazinem, członkiem Rady Dyrektorów KSG Agro. Zapraszamy do zadawania pytań

 

guest: Jakie są obecnie główne źródła przychodów i jak to się możne zmienić w przyszłości? który segment jest najbardziej perspektywiczny-najbardziej dochodowy?

 

Sergiej Mazin: Główne źródła przychodów pozostały niezmienne : hodowla roślin i hodowla świń i te segmenty będą się składać na większość naszej sprzedaży w przyszłości. Oba segmenty są równie ważne i podobnie marżowe

 

Ds257: Co było powodem zwiększenia zatrudnienia o 154 pracowników w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy ?

 

Sergiej Mazin: W tym roku ze względu na warunki pogodowe siew zbóź zimowych zakończył się dopiero w październiku, czyli w 4 kwartale. W związku z tym raportowana liczba osób zatrudnionych na koniec 3 kwartału była wyższa w porównaniu do 2015. Jest to jedynie efekt sezonowy.

 

Bazylek: Jakby Pan ocenił III kwartał, co udało się zrobić a czego nie?

 

Sergiej Mazin: Oceniamy III kwartał pozytywnie, nasza sprzedaż wzrosła o 45% w porównaniu do III kwartałów 2015. Udało się wypracować dodatni zysk. Udało nam się wystartować także z eksportem świń do Gruzji

 

guest: ile % przychodów stanowi obecnie eksport? Jakie są tendencje?

 

Sergiej Mazin: Eksport w 9 miesiącach wynosił 24% wobec 3% rok wcześniej. Pracujemy nadal nad zwieszaniem eksportu w sprzedaży. Sprzedajemy zboże do Omanu, świnie sprzedajemy do Gruzji. Sprzedaż eksportowa jest realizowana w USD.

 

guest: ile % przychodów stanowi obecnie eksport? Jakie są tendencje?

 

Sergiej Mazin: Eksport w 9 miesiącach wynosił 24% wobec 3% rok wcześniej. Pracujemy nadal nad zwieszaniem eksportu w sprzedaży. Sprzedajemy zboże do Omanu, świnie sprzedajemy do Gruzji. Sprzedaż eksportowa jest realizowana w USD.

 

Ds257: Co jest powodem tak wysokiego poziomu kosztów operacyjnych ?

 

Sergiej Mazin: Koszty operacyjne (COGS) wynikają ze wzrostu sprzedaży, procentowo są na poziomie podobnym jak rok temu

 

Inwestor: Jak idzie działalność w IV kw. 2016 roku?

 

Sergiej Mazin: Cele strategiczne pozostają takie same jak poprzednio, tj. poprawa efektywności operacyjnej, obniżenie kosztów, zmniejszanie zadłużenia, rozwój sprzedaży eksportowej

 

francuz: Jakie są plany dot. wzrostu areału Grupy?

 

Sergiej Mazin: Nie planujemy w znaczny sposób zwieszać areału.

 

francuz: Jak duża zmienność kursów walut wpływa na Wasze wyniki? Jakiego zachowania kursów oczekujecie w najbliższych miesiącach?

 

Sergiej Mazin: Wahania kursów wpływają nasze wyniki. W 9 miesiącach zaraportowaliśmy 3 mln USD straty na wahaniach kursów, jest to ponad 2 razy mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Przewidujemy, że do końca roku kurs hrywny powinien wynosić 25-27 hrywien do dolara.

 

hubert.wiecko@poczta.onet.pl: Co skłoniło Państwa do wejścia na rynek biopaliwa w obwodzie Dniepropietrowskim?

 

Sergiej Mazin: W tym roku wzrosły ceny ogrzewania. A my mamy możliwość dostarczania energii ze źródeł alternatywnych , np. z peletów tworzonych z odpadów zbożowych. A obwód Dniepropietrowski to główny rejon naszej działalności.

 

leon.malecki@outlook.com: Jakie są obecnie prowadzone najważniejsze inwestycje KSG Agro?

 

Sergiej Mazin: Cały czas prowadzimy przebudowę naszych chlewni i budujemy kotłownie do produkcji energii.

 

Ds257: Rynki jakich krajów mogą być potencjalnymi celami spółki w przyszłości ?

 

Sergiej Mazin: Bardzo nas interesują Chiny i mamy nadzieję , że możliwość eksportu świń do Chin się otworzy.

 

Ds257: Jak ocenia Pan ogólny stan gospodarki ukrainy ? I czy odpływ rąk do pracy na zachód nie odbije się negatywnie na konieczności podniesienia płac w spółce ?

 

Sergiej Mazin: Sytuacja ekonomiczna jest cały czas trudna, natomiast jesteśmy przekonani że najtrudniejsze chwile są już za nami. To jest realny rynek pracy a my ciągle pracujemy nad zwiększaniem efektywności naszych procesów - robimy to po to aby mieć możliwość wypłacania rynkowych pensji naszym pracownikom.

 

Makler: Jak przebiega planowana przez spółkę redukcja zadłużenia?

 

Sergiej Mazin: Redukujemy nasze zadłużenie zgodnie z umowami z bankami. W tym roku spłaciliśmy już 700 tys USD.

 

m.golub@gmail.com: Jakim wahaniom sezonowym podlega spółka?

 

Sergiej Mazin: Jak każda spółka zajmująca się uprawami roślin , doświadczamy w tym segmencie sezonowości, związanej z porami roku. Segment hodowli świń z kolei funkcjonuje równomiernie przez cały rok. A segment sprzedaży energii osiąga swój szczyt zimą, kiedy to przypada minimalna sprzedaż z hodowli roślin, więc wyrównuje efekt sezonowości.

 

m.golub@gmail.com: Jakim wahaniom sezonowym podlega spółka?

 

Sergiej Mazin: Jak każda spółka zajmująca się uprawami roślin , doświadczamy w tym segmencie sezonowości, związanej z porami roku. Segment hodowli świń z kolei funkcjonuje równomiernie przez cały rok. A segment sprzedaży energii osiaga swój szczyt zimą, kiedy to przypada minimalna sprzedaż z hodowli roślin, więc wyrównuje efekt sezonowości.

 

Nowakowski: Z czego wynika wysoka liczba eksportu żywych świń na Gruzję? Jest to jednorazowe zamówienie, czy można się spodziewać utrzymania wysokiego poziomu eksportu na ten rynek?

 

Sergiej Mazin: Mamy 4 odbiorców świń w Gruzji, a nasze umowy z nimi są długoterminowe.

 

Madzik: Jak wygląda działalność KSG na Krymie przy obecnej sytuacji politycznej? Czy planowane jest całkowite wycofanie się z tego rejonu?

 

Sergiej Mazin: Aktywa na Krymie nie są obecnie pod naszą kontrolą. Nasi prawnicy przygotowali wszystkie dokumenty żeby rozpocząć proces sądowy, ale na razie nie widzimy skutecznego sposobu na wyegzekwowanie tych pieniędzy.

 

agrofarmianin: Dzień dobry. W jakim stopniu, w jakiej wielkości wykożystujecie Państwo pelet na własne potrzeby?

 

Sergiej Mazin: Wykorzystujemy 3 z 3,5 MW zainstalowanych mocy na własne potrzeby. Te moce są zasilane tylko peletem.

 

ciekawy: Czy prowadzone są rozmowy z Chińczykami w sprawie eksportu świń ?

 

Sergiej Mazin: Na razie pomiędzy rządem Chin a Ukrainy nie są dopracowane techniczne warunki dotyczące eksportu świń.

 

ProDywidendowy: Czy zapowiadana kiedyś wypłata dywidendy za 2016 rok jest możliwa do spełnienia?

 

Sergiej Mazin: Na razie koncentrujemy się na obniżeniu poziomu zadłużenia, rozwojowi segmentu hodowli świń i zwiększaniu mocy w segmencie generacji energii.

 

Wojtek: Kiedy planujecie ukonczenie rozbudowy hlewni?

 

Sergiej Mazin: Planujemy to na 2018 rok

 

sttg: jak Pan ocenia obecną wartość spółki na GPW

 

Sergiej Mazin: Naszym zdaniem firma ma wyższa wartość.

 

Ds257: Czy są Państwo w trakcie podpisywania jakiś umów na eksport roślin lub świń ?

 

Sergiej Mazin: Cały czas podpisujemy nowe umowy, w tej chwili negocjujemy np. z jeszcze jednym klientem z Gruzji dot. eksportu świń

 

francuz: Jak przekonałby Pan inwestorów do zakupu akcji Spółki?

 

Sergiej Mazin: Koncentrujemy się na zwiększeniu efektywności spółki i na zwiększaniu zysków dla akcjonariuszy.

 

Ds257: Jak wygląda sytuacja spółki na tle rynkowych konkurentów ?

 

Sergiej Mazin: Ukraiński rynek hodowli świń jest regionalny. W rejonie Dniepropietrowskim zajmujemy pozycję lidera w hodowli świń. Natomiast jeśli chodzi o eksport świń to po 9 miesiącach jesteśmy liderem eksportu na Ukrainie.

 

Moderator: Dziękujemy za udział w czacie. Planujemy regularnie komunikować się z inwestorami i zapraszamy na kolejny czat po wynikach I kwartału 2017 roku.

Pytania bez odpowiedzi

Inwestor Długoterminowy: Na jakie ryzyko walutowe narażona jest spółka? Czy KSG prowadzi działania w celu zabezpieczenia ryzyka wahań kursów?

 

Sergiej Mazin: Zabezpieczamy się w sposób naturalny, poprzez zwiększanie sprzedaży eksportowej z płatnościami w USD lub EUR. Eksport w 9 miesiącach wynosił 24% sprzedaży wobec 3% rok wcześniej. Pracujemy nadal nad jego zwiększaniem.

 

Waldemar: Spółka prowadzi działalność w dość ryzykownej politycznie części Europy. Jak oceniają Państwo stabilność sytuacji politycznej w tych rejonach?

 

Sergiej Mazin: Ryzyko jest zawsze. Przede wszystkim należy właściwie je oceniać i być w stanie zrekompensować. Sytuacja polityczna na całym świecie jest dziś niestabilna.

 

francuz: Jak ocenia Pan obecny kurs akcji? Czy planuje Pan zakup akcji na własny rachunek?

 

Sergiej Mazin: Planuję kupować niewielką ilość akcji na własny rachunek.

 

francuz: Czy inwestycja w KSG to bezpieczna inwestycja - w kontekście sytuacji na Ukrainie?

 

Sergiej Mazin: Wszelkie inwestycje w wszędzie na świecie niosą za sobą zawsze pewne ryzyko. Inwestując , ryzyko ponosi każdy inwestor.

 

francuz: Jak wygląda sytuacja polityczno militarna an Ukrainie z perspektywy KSG?

 

Sergiej Mazin: Jest to szeroko opisywane w prasie. Nie jestem w stanie powiedzieć nic nowego. Miejsce naszej działalności jest oddalone o ok. 300 km od strefy działań bojowych.

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Czat inwestorski: Omówienie wyników finansowych KSG Agro, bieżącej sytuacji w Grupie oraz perspektyw