Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Sprzedaliśmy Bogdankę z zyskiem 14%, a kupiliśmy Cognor

© bisonov - Fotolia.com

Ostatnie tygodnie są dla Portfela SII okresem dużej ilości transakcji. W tym tygodniu zamknęliśmy po miesiącu pozycję na akcjach Bogdanki, na której zarobiliśmy 14% w miesiąc. Z kolei w wolne miejsce trafiły akcje Cognora, które kupiliśmy od razu po publikacji wyników za III kw. 2016 roku.

 

Te dwie transakcje należą do segmentu inwestycji własnych. Sprzedaż akcji Bogdanki wynikała z kilku powodów. Po pierwsze, chęć zrealizowania 14% zysków po zaledwie miesiącu. Po drugie, strach przed możliwym przyjściem korekty na surowcach, a szczególnie duży bąbel urósł na węglu koksującym i energetycznym. Bogdanka jest producentem węgla energetycznego, którego cena na świecie skoczyła o prawie 100% od marca tego roku. Ciężko wyjaśnić fundamentalnie taki ruch. Faktem jest, że przy zakupie Bogdanki kierowaliśmy się właśnie skokowym wzrostem węgla, ale wówczas zagraliśmy pod „nadgonienie” tego ruchu przez kurs akcji. Jak widać taki scenariusz się zrealizował, a w obliczu silnej, różnej reakcji na surowcach po wyborach w USA postanowiliśmy zrealizować zysk i nie uczestniczyć dalej na zmianie wrażliwych cen węgla. Obecnie nie można wykluczyć żadnego kierunku dla cen węgla, ale stopień przewidywalności stał się dla nas zbyt duży. Podsumowując, 25 akcji Bogdanki kupiliśmy 13 października po kursie 63,10 zł, a sprzedaliśmy 15 listopada br. po 72 zł.

 


 

Partner strategiczny

 

DM BOŚ

 


 

Chcesz wygrać książkę o tematyce giełdowej?

Zgłoś propozycję do naszego portfela na forum SII

 


Zyskowna pozycja na Bogdance to kolejny udany ruch w segmencie inwestycji własnych Portfela SII. Od początku naszego inwestowania (1,5 roku) segment ten przynosi zysk około 51%. Ostatnie ruchy w nim to PMPG (+90%, pozycja otwarta), JSW (zysk +100%), Asbis (+30%), Briju (+30%, pozycja otwarta), Bogdanka (+14%). W ubiegłym tygodniu kupiliśmy akcje Getin Holdingu, na którym jesteśmy „na zero”. Najnowszą inwestycją w segmencie własnym są kupione akcje Cognoru (handel złomami metali i produkcja wyrobów hutniczych) po kursie 1,51 zł. Transakcji dokonaliśmy

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Sprzedaliśmy Bogdankę z zyskiem 14%, a kupiliśmy Cognor