Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Czat inwestorski: Omówienie wyników LW Bogdanka S.A. za III kwartał 2016 r.

 

Czat inwestorski

Temat czatu:

Omówienie wyników LW Bogdanka S.A. za III kwartał 2016 r.

15 listopada
godzina 12:00

LW Bogdanka SA

 

 

Dodaj czat do swojego Kalendarza Google  

 

Na pytania internautów odpowiadał:

 

Krzysztof Szlaga, Prezes ZarząduKrzysztof Szlaga, Prezes Zarządu

Pan Krzysztof Szlaga posiada wyższe wykształcenie ekonomiczne. W 2001 roku uzyskał tytuł magistra ekonomii na Akademii Ekonomicznej w Krakowie na Wydziale Finansów i Bankowości oraz tytuł Diplom-Betriebswirt nadany przez University of Applied Sciences w Kiel (Niemcy), na Wydziale Ekonomii. Doświadczenie zawodowe zdobywał w miedzynarodowych przedsiębiorstwach, od początku swej kariery koncentrując się na branżach kapitałochłonnych. Od 2001 roku Pan Krzysztof Szlaga pracował w KPMG Deutsche Treuhand-Gesellschaft, jako Audit Senior w Dziale Assurance Commercial Clients. W 2004 roku przeszedł do Ernst & Young Audit Spółka z o.o. jako Audit Senior w Dziale Assurance and Business Services. W latach 2005 – 2008 pracował jako Project Manager w Dziale Restrukturyzacji/Doskonałości Operacyjnej i Corporate Finance w Roland Berger Strategy Consultants Spółka z o.o. W latach 2008 – 2010 pełnił funkcję Członka Zarządu, Dyrektora ds. Zarządzania Łańcuchem Dostaw w CTL Logistics S.A. W okresie 2010 -2012 obejmował stanowisko Dyrektora ds. Zarządzania Łańcuchem Dostaw w spółce Ruch S.A. Od 2013 r. związany z LW Bogdanka, ostatnio w randze Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Zakupów i Inwestycji LW Bogdanka S.A. Od 1 kwietnia 2016 objął w niej funkcję Prezesa Zarządu. Pan Krzysztof Szlaga posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu złożonych procesów restrukturyzacyjnych w przemyśle ciężkim. Pan Krzysztof Szlaga włada biegle językiem niemieckim i angielskim.

 

Kilka słów o Spółce:

 

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.  jest jedną  z najnowocześniejszych i największych kopalń węgla kamiennego w Polsce oraz krajowym liderem rynku producentów węgla energetycznego. W 2015 r. produkcja węgla handlowego Bogdanki wyniosła 8,5 mln ton.

 

Kopalnia Bogdanka zaopatruje przede wszystkim odbiorców przemysłowych, zlokalizowanych we wschodniej i północno-wschodniej Polsce. Rynek odbiorców jest ustabilizowany, a sprzedaż  realizowana jest głównie w oparciu o umowy wieloletnie. Główne kierunki zbytu węgla handlowego z LW Bogdanka to energetyka zawodowa i energetyka przemysłowa.

 

Spółka wyróżnia się na tle branży pod względem osiąganych wyników finansowych, wydajności wydobycia węgla kamiennego oraz planów inwestycyjnych.

 

 

Spółka bierze udział w programie 10na10

 

10 na 10 - komunikuj się skutecznie

 


Zapis czatu inwestorskiego


 

Moderator: Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z LW Bogdanka S.A., który odbędzie się 15 listopada (wtorek) o godz. 12:00. Na pytania inwestorów będzie odpowiadał Krzysztof Szlaga, Prezes Zarządu LW Bogdanka S.A. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

 

Krzysztof Szlaga: Witam na czacie i zapraszam do zadawania pytań.

 

Dociekliwy: Z czego wynika spadkowa tendencja uzysku węgla? Do jakiego poziomu uzysk może spaść? Czy wartość 62,6% to wartość zadowalająca dla spółki?

 

Krzysztof Szlaga: Spadek uzysku wynika z obecnego miksu ścianowego, w którym przewagę mają ściany strugowe. Jest to sytuacja przejściowa i uzysk będzie się stopniowo poprawiał.

 

Ambitny Inwestor: Kiedy można się spodziewać publikacji nowej strategii grupy?

 

Krzysztof Szlaga: Planujemy publikację Strategii w styczniu przyszłego roku.

 

Ambitny Inwestor: Kiedy można się spodziewać publikacji nowej strategii grupy?

 

Krzysztof Szlaga: Planujemy publikację Strategii w styczniu przyszłego roku.

 

Student: Jak oceniają państwo sytuację finansową Bogdanki?

 

Krzysztof Szlaga: Bogdanka jest w dobrej sytuacji finansowej, szczególnie w obecnej sytuacji rynkowej. Dobre wyniki za trzy kwartały 2016 roku mimo spadku cen węgla, udało się wypracować m.in. dzięki konsekwentnej kontroli kosztów oraz optymalizacji nakładów inwestycyjnych.

 

Beata W: Czy spółka będzie jeszcze zawierać umowy z innymi kontrahentami na Ukrainie?

 

Krzysztof Szlaga: Prowadzimy rozmowy na Ukrainie z wieloma potencjalnymi kontrahentami i mamy nadzieję na ich pozytywne efekty. Należy pamiętać, że warunkiem zawarcia umowy z naszej strony są przedpłaty.

 

Beata W: Czy spółka będzie jeszcze zawierać umowy z innymi kontrahentami na Ukrainie?

 

Krzysztof Szlaga: Prowadzimy rozmowy na Ukrainie z wieloma potencjalnymi kontrahentami i mamy nadzieję na ich pozytywne efekty. Należy pamiętać, że warunkiem zawarcia umowy z naszej strony są przedpłaty.

 

Marcel: Czy cel wydobycia na poziomie 8,5-9 mln ton jest dalej podtrzymywany?

 

Krzysztof Szlaga: Tak. Podtrzymujemy nasz cel wydobycia i spodziewamy się osiągnąć wydobycie w okolicach górnej granicy, dzięki m.in. eksportowi pewnych ilości węgla na Ukrainę.

 

Dlaczego warto kupić akcje Bogdanki?: Dlaczego warto kupić akcje Bogdanki?

 

Krzysztof Szlaga: Niestety nie mogę udzielać rekomendacji w tej kwestii.

 

Inżynier: Czy w 2017 roku możemy się spodziewać dalszych wzrostów cen węgla?

 

Krzysztof Szlaga: Rynek węgla jest nadal niestabilny. W transakcjach spotowych zauważamy nieznaczny wzrost cen, natomiast na rynku kontraktów długoterminowych wciąż wzrostu nie widać. W dalszym ciągu mamy nadpodaż na rynku krajowym.

 

Inżynier: Czy w 2017 roku możemy się spodziewać dalszych wzrostów cen węgla?

 

Krzysztof Szlaga: Rynek węgla jest nadal niestabilny. W transakcjach spotowych zauważamy nieznaczny wzrost cen, natomiast na rynku kontraktów długoterminowych wciąż wzrostu nie widać. W dalszym ciągu mamy nadpodaż na rynku krajowym.

 

Energetyk: Czy będzie skup akcji?

 

Krzysztof Szlaga: Nie ma takich planów.

 

Szef wszystkich szefów: Czy są plany wycofania Bogdanki z giełdy?

 

Krzysztof Szlaga: Nie znamy takich planów. To raczej pytanie do akcjonariuszy.

 

Michal.Gro@gmail.com: Z czego wynika spadek zysków Bogdanki w III kwartale 2016 roku?

 

Krzysztof Szlaga: Wyłącznie ze spadku cen. Efekt spadku cen za trzy kwartały wynosi ponad 140 mln zł, blisko 100 mln udało się skompensować redukcją kosztów i zwiększonym wolumenem sprzedaży.

 

Obserwator: Czy Bogdanka będzie angażowana w ratowanie śląskich kopalń?

 

Krzysztof Szlaga: Nie znamy takich planów i nie prowadzimy żadnych działań w tym temacie.

 

Marek inwestor: Z czego wynika zwiększenie nabycia wartości niematerialnych Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.?

 

Krzysztof Szlaga: Z zakupu informacji geologicznej na złoże Ostrów, które planujemy przyłączyć do naszego obszaru koncesyjnego.

 

p.kownat@wp.pl: Czy wejście na rynek ukraiński poszło bez żadnych komplikacji?

 

Krzysztof Szlaga: Dobrze zaplanowany proces sprzedażowy i logistyczny - bez komplikacji.

 

Eciepecie: Czy utworzenie rynku mocy może mieć wpływ na działalność firm takich jak Bogdanka?

 

Krzysztof Szlaga: Ewentualne wprowadzenie rynku mocy jako wsparcie dla energetyki konwencjonalnej (opartej na węglu energetycznym) poprawia rentowność wytwarzania i tym samym może wpłynąć na zwiększenie popytu (przesunięcie w merit orderze)

 

Beata W: Jak oceniają państwo obecne relacje spółki ze związkami zawodowymi?

 

Krzysztof Szlaga: Jako stabilne i poprawne.

 

Dominik Przybyła: Jaką politykę dywidendową grupa zamierza przyjąć?

 

Krzysztof Szlaga: W ramach strategii ustosunkujemy się również do polityki dywidendowej spółki.

 

WMachalski: Co wchodzi w pozycję „Pozostałe straty netto” w bilansie i dlaczego ich wartość jest istotnie większa niż III kw. roku ubiegłego?

 

Krzysztof Szlaga: W pozostałe straty netto w III kwartale br. wszedł odpis aktualizujący inwestycje co spowodowało wyraźny wzrost w stosunku do ubiegłego roku

 

HaRo: W jaki sposób zmieniła się metoda wynagrodzenia członków Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej?

 

Krzysztof Szlaga: Osoby wskazane jako reprezentanci Spółki dominującej (ENEA) nie otrzymują wynagrodzenia z tytułu zasiadania w RN. Pozostali członkowie otrzymują jednokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (GUS) patrz uchwała WZ w tej kwestii.

 

gregor.e@outlook.com: Jakie według Państwa było najważniejsze wydarzenie w działalności spółki w III kw. 2016 r?

 

Krzysztof Szlaga: Był to dobry kwartał pod względem sprzedaży i wydobycia. Ponadto przyjęto zmiany w statucie spółki.

 

Misiek: Jakie perspektywy Bogdanki na kolejne lata?

 

Krzysztof Szlaga: Spodziewamy się stabilizacji produkcji w przedziale 8,5 - 9. Dzięki podpisanym umowom długoterminowym mamy zapewniony stabilny zbyt na zdecydowaną większość naszej produkcji.

 

Czartoryski: W kolejnym kwartale można się spodziewać obniżenia czy podwyższenia poziomu produkcji?

 

Krzysztof Szlaga: Spodziewamy się poziomu zbliżonego do trzeciego kwartału.

 

Ambitny Inwestor: Jakie są najważniejsze inwestycje prowadzone obecnie przez Bogdankę?

 

Krzysztof Szlaga: Koncentrujemy się na capexie operacyjnym (niezarządzalnym) dotyczącym utrzymania poziomu produkcji (chodniki).

 

Olek Harędzin: Prairie Mining coraz prężniej się rozwija. Niedawno spółka ta informowała o nawiązaniu współpracy z chińskim partnerem. Czy jest to istotny konkurent dla Bogdanki?

 

Krzysztof Szlaga: Nie jest to konkurent dla Bogdanki. Nie prowadzi wydobycia, nie posiada również koncesji wydobywczej i nie złożyła również na takową wniosku. Trudno więc mówić o konkurowaniu z perspektywy najbliższych lat.

 

Patryk Walach: Jak wzrost cen węgla przekłada się na realizowane ceny sprzedaży przez Bogdankę?

 

Krzysztof Szlaga: Bogdanka posiada długoterminowe umowy, w których zawarte są formuły cenowe. W związku z tym gwałtowne zmiany cen na rynku światowym nie mają wpływu na zdecydowaną większość biznesu spółki. W transakcjach spotowych zauważamy niewielkie wzrosty. Dodatkowo zwracam uwagę iż na rynku polskim mamy do czynienia ze znaczącą nadpodażą.

 

Patryk Walach: Jak wzrost cen węgla przekłada się na realizowane ceny sprzedaży przez Bogdankę?

 

Krzysztof Szlaga: Bogdanka posiada długoterminowe umowy, w których zawarte są formuły cenowe. W związku z tym gwałtowne zmiany cen na rynku światowym nie mają wpływu na zdecydowaną większość biznesu spółki. W transakcjach spotowych zauważamy niewielkie wzrosty. Dodatkowo zwracam uwagę iż na rynku polskim mamy do czynienia ze znaczącą nadpodażą.

 

Wiater: Jaka częśc sprzedaży pochodzi obecnie zz eksportu i jak to ma być w przyszłości?

 

Krzysztof Szlaga: Na ten moment są to niewielkie ilości. Szacujemy ok. 150 tys. ton w tym roku.

 

Mati: Kiedy spółka może powrócić do pełni mocy produkcyjnych?

 

Krzysztof Szlaga: Spółka dostosowuje moce produkcyjne do możliwości sprzedażowych. Na ten moment niestety nie ma perspektyw znaczącego wzrostu.

 

Mati: Jakie jest przeciętne wynagrodzenie górnika w Bogdance?

 

Krzysztof Szlaga: Informacje na ten temat publikujemy regularnie w raportach rocznych. W 2015 r. było to 7,2 tys. zł.

 

Eciepecie: Jakie perspektywy dla cen węgla?

 

Krzysztof Szlaga: Wzrost cen na rynku światowym wywoła "odmrożenie" zdolności produkcyjnych, które moim zdaniem doprowadzą do szybkiego (2-3 kwartały) zbilansowania rynku.

 

Krzysiu: Jakie mogą być skutki powstania Polskiej Grupy Górniczej dla grupy Bogdanka?

 

Krzysztof Szlaga: PGG istnieje od pół roku. Restrukturyzacja, która następuje ma docelowo doprowadzić do zrównoważenia rynku, co będzie dla nas korzystne.

 

Kopernikus: Czy Pana zdaniem obecny kurs akcji odpowiada wartości fundamentalnej Bogdanki?

 

Krzysztof Szlaga: Bardzo chętnie bym odpowiedział na to pytanie, ale niestety nie mogę.

 

Krzysztof Szlaga: W związku z brakiem dalszych pytań, serdecznie dziękuję i zapraszam do kontaktu z działem RI.

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Czat inwestorski: Omówienie wyników LW Bogdanka S.A. za III kwartał 2016 r.