Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Asbis poprawia wyniki po gruntownej restrukturyzacji

© MagicDogWorkshop - Fotolia.com

W III kw. 2016 roku Asbis zarobił 1 380 tys. usd wobec 153 tys. usd w III kw. 2015 roku. Sprzedaż spółki, po znacznym odchudzeniu zatrudnienia, powróciła do zeszłorocznych poziomów i wyniosła 276,1 mln usd wobec 287,6 mln usd rok wcześniej.

 

Poniżej prezentujemy wybrane skonsolidowane dane finansowe Asbis S.A.

 

 Wybrane pozycje wynikowe (tys. usd)

III kw. 2016 roku

III kw. 2015 roku

Przychody ze sprzedaży

276 052

287 608

Zysk operacyjny

5 523

2 945

Zysk brutto

1 824

208

Zysk netto

1 380

153

Źródło: Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Asbis S.A.

 

Przychody ze sprzedaży w III kw. 2016 roku były niższe o 4% w ujęciu rok do roku. To znacznie mniejszy spadek pod względem procentowym niż w poprzednich kwartałach. Można zaliczyć to spółce na plus, gdyż niedawno dokonała dużej restrukturyzacji m.in. działu sprzedaży. Odchudzenie „szeregów” wyszło na dobre dla zyskowności. Marża zysku brutto wzrosła do 6,11% z 4,64% r/r. Zysk na poziomie operacyjnym wzrósł do 5,5 mln usd wobec 2,9 mln usd rok wcześniej. Zysk netto skoczył do 1,4 mln usd w III kw. 2016 roku ze 0,15 mln usd w III kw. 2015 roku. Spółka zawdzięcza to poprawie rentowności brutto oraz kontroli nad kosztami.

 

Trendy dla okresu od stycznia do września tego roku były podobne. Przychody były o 5% niższe wobec analogicznego okresu 2015 roku – 773,5 mln usd vs. 817,8 mln usd. W połączeniu ze zmniejszeniem kosztów, skutkowało to wygenerowaniem zysku netto w kwocie 2 mln usd. Strata za 9 miesięcy poprzedniego roku wyniosła 19,2 mln usd.

 

“Z jednej strony III kw. był kontynuacją tego, co widzieliśmy już wcześniej w 2016 roku – stabilnych przychodów, lepszych marż oraz wyniku netto. Z drugiej strony, skala poprawy była bezprecedensowa, jako że byliśmy w stanie utrzymać koszty pod kontrolą i rosły one znacznie wolniej w porównaniu do wzrostu zysku brutto. W rezultacie, z radością ogłaszamy dziewięć razy wyższy zysk netto.”

 

“To nie jest coś, czego się nie spodziewaliśmy. Te wyniki są zgodne z naszym budżetem oraz oczywiście z naszą prognozą finansową na rok 2016. Jednakże, rozumiemy je jako publiczne potwierdzenie, że jesteśmy coraz mocniejsi – tak jak obiecaliśmy rok temu. Oczekujemy dalszej poprawy rentowności w IV kw. 2016 co powinno nam pozwolić na rozważenie powrotu do wypłaty dywidendy po dwuletniej przerwie” – powiedział Siarhei Kostevitch, Dyrektor Generalny i Przewodniczący Rady Dyrektorów ASBISc Enterprises Plc.

 

Spółka zapowiedziała, że oczekuje dodatnich przepływów z działalności operacyjnej za cały ten rok. Planuje kontynuację ulepszania portfolio produktowego w każdym kraju, w którym jest obecna. Wedle zapowiedzi, sprzedaż marek własnych (bardziej rentowne) w przyszłym roku ma pozostać na obecnych poziomach. Wydatki inwestycyjne spółki obejmują rozwój usług w chmurze oraz zespoły VAD (Value Added Distribution). Przypomnijmy, że Asbis opublikował prognozę finansową na 2016 rok. Zakłada ona wypracowanie przychodów w przedziale 1,15 - 1,25 mld usd oraz zysk netto pomiędzy 4 - 5 mln usd. Czwarty kwartał jest zazwyczaj okresem żniw dla spółek z branży dystrybucji IT.

 

W Portfelu SII posiadaliśmy akcje Asbisu od 21 września do 26 października 2016 roku. Zarobiliśmy na nich 30% (zakup po 2,28 zł i sprzedaż po 2,97 zł).

 

Publikacja wyników za III kw. 2016 roku nie wpłynęła istotnie na reakcję inwestorów. Akcje w dniu dzisiejszym rosną o około 2%. Od roku mamy do czynienia z trendem wzrostowym. W ostatnich tygodniach została przełamana ważna bariera stanowiąca opór na poziomie 2,65 zł. Jest ona teraz wsparciem dla kursu. Oporem obecnie są lokalne maksima w okolicy 3 zł.

 

Asbis - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

 

Źródło: Asbisc Enterprises PLC

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Asbis poprawia wyniki po gruntownej restrukturyzacji
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie