Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Inwestorzy boją się coraz bardziej

Nastroje inwestorów uległy znacznemu pogorszeniu w minionym tygodniu. Fatalna, środowa sesja na GPW, podczas której WIG20 spadł o 2,7%, przypieczętowała niedźwiedzie nastroje. Rosnące szanse na zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich nie podobają się rynkom.

 

Sondaże pokazują rosnące poparcie dla Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Jeden z nich, opublikowany na początku tego tygodnia przez Washington Post/ABC, wskazał Trumpa jako zwycięzcę z 1 pkt. proc. przewagi nad Hilary Clinton. W efekcie światowe giełdy dotknęła silna przecena. Zwycięstwo kandydata republikanów budzi niepokój, ponieważ tak naprawdę nie wiadomo czego można się spodziewać po Donaldzie Trumpie, a rynki nie lubią niepewności. W związku z tym w minionym tygodniu mocno traciło meksykańskie peso do dolara (ponad 4% od dołków z końca października). Ostatnie tygodnie to również jednostajny wzrost indeksu strachu (VIX), który przyjął najwyższe wartości od Brexitu.

 

Powody do niepokojów dodatkowo mogą mieć polscy inwestorzy, a to za sprawą lokalnego ryzyka politycznego. Politycy przygotowali projekt opodatkowania Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych, co zdaniem ekspertów może doprowadzić do likwidacji FIZ-ów i odpływu kapitału z Polski. Projekt dotyczy opodatkowania funduszy podatkiem dochodowym, co w efekcie powoduje podwójne opodatkowanie, funduszu i inwestora. Na szczęście fiskus szybko przygotował poprawkę, dzięki której oddzieleni zostaną od siebie prawdziwi inwestorzy od tych, którzy wykorzystują fundusze do optymalizacji podatkowych. Morał z tego jest taki – jeśli ktoś myślał, że politykom skończyły się pomysły, to się przeliczył.

 

INI wyniki

 

W badaniu nastrojów inwestorów zakończonym 3 listopada 2016 roku odnotowano znaczne zmiany w obozie byków i niedźwiedzi. Udział optymistów zmniejszył się o 6,5 pkt. proc., z kolei udział pesymistów zwiększył się o 5,5%. W efekcie to niedźwiedzie stanowią obecnie najliczniejszą grupę inwestorów z udziałem na poziomie 41,9%. Z kolei w Stanach Zjednoczonych już od kilku tygodni nie widać większych zmian w rozkładzie sił. Wciąż dominującą grupę stanowią inwestorzy opowiadający się za trendem bocznym, a najmniejszy udział w okolicach 24% mają byki.

 

INI indeks

 

Po wystrzale indeksu INI w poprzednim tygodniu do poziomu 9,7 pkt. proc., indeks zanurkował ponownie na ujemne poziomy. Najnowszy odczyt to minus 2,3 pkt. proc. W najbliższym tygodniu o nastawieniu inwestorów będą decydowały doniesienia ze Stanów Zjednoczonych i toczących się wyborów prezydenckich. Te odbędą się we wtorek 8 listopada, a ich wyniki powinniśmy poznać w środę.

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Inwestorzy boją się coraz bardziej
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie