Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Inwestorzy boją się coraz bardziej

Nastroje inwestorów uległy znacznemu pogorszeniu w minionym tygodniu. Fatalna, środowa sesja na GPW, podczas której WIG20 spadł o 2,7%, przypieczętowała niedźwiedzie nastroje. Rosnące szanse na zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich nie podobają się rynkom.

 

Sondaże pokazują rosnące poparcie dla Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Jeden z nich, opublikowany na początku tego tygodnia przez Washington Post/ABC, wskazał Trumpa jako zwycięzcę z 1 pkt. proc. przewagi nad Hilary Clinton. W efekcie światowe giełdy dotknęła silna przecena. Zwycięstwo kandydata republikanów budzi niepokój, ponieważ tak naprawdę nie wiadomo czego można się spodziewać po Donaldzie Trumpie, a rynki nie lubią niepewności. W związku z tym w minionym tygodniu mocno traciło meksykańskie peso do dolara (ponad 4% od dołków z końca października). Ostatnie tygodnie to również jednostajny wzrost indeksu strachu (VIX), który przyjął najwyższe wartości od Brexitu.

 

Powody do niepokojów dodatkowo mogą mieć polscy inwestorzy, a to za sprawą lokalnego ryzyka politycznego. Politycy przygotowali projekt opodatkowania Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych, co zdaniem ekspertów może doprowadzić do likwidacji FIZ-ów i odpływu kapitału z Polski. Projekt dotyczy opodatkowania funduszy podatkiem dochodowym, co w efekcie powoduje podwójne opodatkowanie, funduszu i inwestora. Na szczęście fiskus szybko przygotował poprawkę, dzięki której oddzieleni zostaną od siebie prawdziwi inwestorzy od tych, którzy wykorzystują fundusze do optymalizacji podatkowych. Morał z tego jest taki – jeśli ktoś myślał, że politykom skończyły się pomysły, to się przeliczył.

 

INI wyniki

 

W badaniu nastrojów inwestorów zakończonym 3 listopada 2016 roku odnotowano znaczne zmiany w obozie byków i niedźwiedzi. Udział optymistów zmniejszył się o 6,5 pkt. proc., z kolei udział pesymistów zwiększył się o 5,5%. W efekcie to niedźwiedzie stanowią obecnie najliczniejszą grupę inwestorów z udziałem na poziomie 41,9%. Z kolei w Stanach Zjednoczonych już od kilku tygodni nie widać większych zmian w rozkładzie sił. Wciąż dominującą grupę stanowią inwestorzy opowiadający się za trendem bocznym, a najmniejszy udział w okolicach 24% mają byki.

 

INI indeks

 

Po wystrzale indeksu INI w poprzednim tygodniu do poziomu 9,7 pkt. proc., indeks zanurkował ponownie na ujemne poziomy. Najnowszy odczyt to minus 2,3 pkt. proc. W najbliższym tygodniu o nastawieniu inwestorów będą decydowały doniesienia ze Stanów Zjednoczonych i toczących się wyborów prezydenckich. Te odbędą się we wtorek 8 listopada, a ich wyniki powinniśmy poznać w środę.

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

IV edycja Zimowych Igrzysk Rynku Kapitałowego odbędzie się w dniach 9-11 marca 2018 r. na terenie jednej z najnowocześniejszych stacji narciarskich w Czarnej Górze w Kotlinie Kłodzkiej.

Zobacz więcej

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

W dniu 1 grudnia 2017 r. Bricks Acquisitions Limited, podmiot pośrednio należący do Goldman Sachs Group, ogłosił wezwanie na wszystkie akcje Robyg SA („Robyg”), jednego z czołowych deweloperów mieszkaniowych w Polsce.

Zobacz więcej

Inwestorzy boją się coraz bardziej