Chat with us, powered by LiveChat

Inwestorzy boją się coraz bardziej

Skomentuj artykuł

Nastroje inwestorów uległy znacznemu pogorszeniu w minionym tygodniu. Fatalna, środowa sesja na GPW, podczas której WIG20 spadł o 2,7%, przypieczętowała niedźwiedzie nastroje. Rosnące szanse na zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich nie podobają się rynkom.

 

Sondaże pokazują rosnące poparcie dla Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Jeden z nich, opublikowany na początku tego tygodnia przez Washington Post/ABC, wskazał Trumpa jako zwycięzcę z 1 pkt. proc. przewagi nad Hilary Clinton. W efekcie światowe giełdy dotknęła silna przecena. Zwycięstwo kandydata republikanów budzi niepokój, ponieważ tak naprawdę nie wiadomo czego można się spodziewać po Donaldzie Trumpie, a rynki nie lubią niepewności. W związku z tym w minionym tygodniu mocno traciło meksykańskie peso do dolara (ponad 4% od dołków z końca października). Ostatnie tygodnie to również jednostajny wzrost indeksu strachu (VIX), który przyjął najwyższe wartości od Brexitu.

 

Powody do niepokojów dodatkowo mogą mieć polscy inwestorzy, a to za sprawą lokalnego ryzyka politycznego. Politycy przygotowali projekt opodatkowania Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych, co zdaniem ekspertów może doprowadzić do likwidacji FIZ-ów i odpływu kapitału z Polski. Projekt dotyczy opodatkowania funduszy podatkiem dochodowym, co w efekcie powoduje podwójne opodatkowanie, funduszu i inwestora. Na szczęście fiskus szybko przygotował poprawkę, dzięki której oddzieleni zostaną od siebie prawdziwi inwestorzy od tych, którzy wykorzystują fundusze do optymalizacji podatkowych. Morał z tego jest taki – jeśli ktoś myślał, że politykom skończyły się pomysły, to się przeliczył.

 

INI wyniki

 

W badaniu nastrojów inwestorów zakończonym 3 listopada 2016 roku odnotowano znaczne zmiany w obozie byków i niedźwiedzi. Udział optymistów zmniejszył się o 6,5 pkt. proc., z kolei udział pesymistów zwiększył się o 5,5%. W efekcie to niedźwiedzie stanowią obecnie najliczniejszą grupę inwestorów z udziałem na poziomie 41,9%. Z kolei w Stanach Zjednoczonych już od kilku tygodni nie widać większych zmian w rozkładzie sił. Wciąż dominującą grupę stanowią inwestorzy opowiadający się za trendem bocznym, a najmniejszy udział w okolicach 24% mają byki.

 

INI indeks

 

Po wystrzale indeksu INI w poprzednim tygodniu do poziomu 9,7 pkt. proc., indeks zanurkował ponownie na ujemne poziomy. Najnowszy odczyt to minus 2,3 pkt. proc. W najbliższym tygodniu o nastawieniu inwestorów będą decydowały doniesienia ze Stanów Zjednoczonych i toczących się wyborów prezydenckich. Te odbędą się we wtorek 8 listopada, a ich wyniki powinniśmy poznać w środę.

 

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie