Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

DM Banku BPS wycenił akcje Monnari na 9,60 zł, a Bytomia na 3,01 zł

© strippoli - Fotolia.com

W raporcie z dnia 27 października DM Banku BPS obniżył cenę docelową akcji Monnari do 9,60 zł z wcześniejszych 10,80 zł i zalecił „sprzedaj”.  Z kolei jeden walor Bytomia został wyceniony na 3,01 zł wobec wcześniejszych 3,91 zł. W tym przypadku zalecenie inwestycyjne zostało podtrzymane jako „kupuj”.

 

Obecne wyceny rynkowe akcji Monnari kształtują się w okolicy 10 zł, a Bytomia 2,55 zł. Argumentując nową, niższą wycenę dla Monnari podkreślono, że sam zarząd mówił o problemach z logistyką i terminowością dostaw kolekcji jesienno-zimowej. Te problemy według specjalistów z BPS mają odbić się na najbliższych kwartałach. Dodatkowo spółka ma odczuć presję na wzrost wynagrodzeń w 2017 roku, a dodatkowym wydatkiem ma być budowa centralnego magazynu i rewitalizacja nowo nabytej nieruchomości w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej. Mimo nadal silnej pozycji gotówkowej, zapowiadane wydatki inwestycyjne oraz dywidenda wpłyną na jej osłabienie. W raporcie przedstawiono też prognozę wyników finansowych Monnari na 2017 rok – zysk EBIT ma wynieść 21 mln zł, a zysk netto 20,6 mln zł.

 

Po dynamicznych wzrostach akcji Monnari od 2013 do 2015 roku (wzrost z 1 zł do nawet 20 zł), obecnie przyszedł czas na głęboką korektę. Od sierpnia ubiegłego roku, akcje potaniały od szczytów o około 50% do 10 zł. Obecnie na wykresie mamy do czynienia z wyraźnym trendem spadkowym. Wsparciem są ostatnie, lokalne minima w przedziale 9,40-9,65 zł. Główna linia trendu spadkowego przebiega obecnie w okolicy 13,6 zł.

 

Monnari Trade S.A. - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

W przypadku obniżenia ceny docelowej dla akcji Bytomia do 3,01 zł, analitycy DM Banku BPS wskazali przede wszystkim nieudany eksperyment ze zmianą polityki cenowej. Mimo, że spółka powróciła do sprawdzonych rozwiązań, to negatywne konsekwencje będą się odbijać na wynik całoroczny i przyszłe okresy. W raporcie ujęto też, że w najbliższych miesiącach firma ma wrócić na ścieżkę dwucyfrowej dynamiki wzrostów sprzedaży w skali całego roku. To z kolei ma zniwelować ubytki na marży handlowej. Rok 2016 ma zakończyć się dla Bytomia osiągnięciem przychodów w kwocie 153 mln zł oraz 13,9 mln zł zysku netto.

 

Na wykresie kursu akcji Bytomia również w ostatnim czasie widoczny jest trend spadkowy. Jego linia trendu przebiega obecnie na poziomie 2,85 zł. Wsparciem jest poziom około 2,50 zł, a następnie ostatnie minima w okolicy 2,25 zł

 

Bytom S.A. - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

DM Banku BPS wycenił akcje Monnari na 9,60 zł, a Bytomia na 3,01 zł