Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Netia niedowartościowana o 15%? Tak twierdzi DM BOŚ

© RRF – fotolia.pl

W raporcie z 23 października 2016 roku analitycy DM BOŚ wycenili jedną akcję Netii na 5,50 zł. Nowe zalecenie inwestycyjne brzmi „kupuj”.

 

Obecna wycena giełdowa jednej akcji Netii to około 4,75 zł. Względem nowej wyceny DM BOŚ, daje to możliwość zarobku 15%. Autorzy raportu wskazują, że nadal trwa wojna cenowa na rynku telekomunikacyjnym w Polsce, a to ogranicza potencjał wzrostu organicznego Netii i przyczynia się do zwiększenia odpływu abonentów, presji na ARPU oraz podwyższania technicznych wymagań w zakresie dostarczania dostępu do szybkiego internetu. Z tego względu spółka  zdecydowała się uruchomić duży program inwestycyjny i w planach ma wydanie dodatkowych 417 mln zł na rozwój technologii FTTH, by móc konkurować z Orange Polska i operatorami telewizji kablowej.

 

„Naszym zdaniem, akcje Netii są atrakcyjnie wycenione (EV/EBITDA = 4,1x na 2016 rok) i biorąc pod uwagę organiczne zadłużenie (oczekiwany wskaźnik długu netto/EBITDA na koniec 2016 ok. 0,6x) oraz fundamentalny potencjał wzrostu względem naszej 12-miesięcznej wyceny podtrzymujemy długoterminową rekomendację fundamentalną Kupuj” – napisano w raporcie.

 

DM BOŚ prognozuje, że Netia w 2016 roku osiągnie przychody ze sprzedaży w wysokości 1 524 mln zł, zysk na poziomie EBITDA 444,4 mln zł i zysk netto 25,3 mln zł. Wynik netto ma jednak w kolejnych latach spadać – w 2017 roku prognozowany jest jego spadek do 16,2 mln zł, a w 2018 roku ma on wynieść 2,2 mln zł. Z kolei zysk EBITDA ma rosnąć i wynieść w 2017 roku 448,6 mln zł, a rok później 452,7 mln zł. Przychody z kolei mają w 2017 roku wynieść 1 521,7 mln zł i 1 544,5 mln zł w 2018 roku. Co ciekawe w raporcie założono, że dywidenda z Netii drastycznie spadnie i wyniesie 20 groszy na akcję w latach 2017 i 2018. Dla porównania za 2015 rok wypłacono 40 groszy na akcję, a rok wcześniej 60 groszy na akcję.

 

Jako czynniki ryzyka wskazano dla spółki: niepowodzenie nowego programu inwestycyjnego, zaostrzenie konkurencji w segmencie szerokopasmowym, które może przynieść wzrost wskaźników rezygnacji, niekorzystne zmiany w stawkach hurtowych czy dalsza deregulacja rynku. Z drugiej strony katalizatorami do rozwoju Netii według DM BOŚ może być: przyspieszenie tempa wzrostu penetracji na rynku szerokopasmowym za sprawą inwestycji, wykorzystanie synergii po nabyciu TK Telekom, potencjalne przejęcie kreujące wartość dla akcjonariuszy. Jak podkreślono w raporcie sama Netia również może być celem atrakcyjnego przejęcia za sprawą wyceny i potencjalnych synergii.

 

Źródło: DM BOŚ

Zobacz również:

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

Zadaniem nowego podmiotu – Domu Analiz SII – będzie dostarczanie pokrycia analitycznego emitentów, którzy do tej pory nie cieszyli się dużym zainteresowaniem instytucji finansowych.

Zobacz więcej

Netia niedowartościowana o 15%? Tak twierdzi DM BOŚ
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie