Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

„Kupuj” dla Synthosu od DM BOŚ

W raporcie z dnia 6 października DM BOŚ wycenił jedną akcję Synthosu na 5,10 zł i zalecił kupowanie tych walorów. Co wpłynęło na diametralną zmianę nastawienia do spółki (poprzednie zalecenie „sprzedaj”)? Poniżej garść argumentów.

 

Autorzy rekomendacji podwyższyli prognozę cen butadienu w dłuższym okresie. Ich wcześniejsze założenia ceny na poziomie około 800 EUR/t okazały się zbyt niskie, co skłoniło ich do podwyższenia do poziomu 900 EUR/t. W ostatnim czasie ceny spot azjatyckiego butadienu skoczyły do ponad 1200 EUR/t, co specjaliści tłumaczą nieplanowanymi przerwami produkcyjnymi zakładów w Azji (efekt krótkoterminowy). Podwyższenie długoterminowej prognozy ceny o 100 EUR/t ma przełożyć się na około 70 mln zł dodatkowej EBITDA. Analitycy DM BOŚ podwyższyli też prognozę marż dla nowego produktu spółki - kauczuków SSBR. To z kolei ma dodać kolejne 30 mln zł EBITDA. Powrót do normalnej działalności rafinerii w Litvinowie ma zaowocować dostawami surowców na dotychczasowym poziomie już w IV kw. tego roku. Tańsze dostawy surowców mają przynieść pozytywny efekt w skali roku na poziomie 50-100 mln zł. DM BOŚ odniósł się również w kwestii ewentualnej dywidendy w następujący sposób:

 

„Wypłata dodatkowej dywidendy na koniec br. jest prawdopodobnym scenariuszem, którego nie można wykluczyć biorąc pod uwagę ewentualną poprawę warunków makroekonomicznych w segmencie kauczuków, aczkolwiek na chwilę obecną nie zakładamy żadnej dywidendy.”

 

W raporcie wskazano również prognozowane wyniki finansowe Synthosu za III kw. 2016 roku. Skonsolidowana EBITDA ma wynieść około 200 mln zł, a zysk netto 126 mln zł. W długim terminie średnioroczna EBITDA ma wynosić około 1 mld zł (wcześniej prognozowano 900 mln zł). Jeśli chodzi o prognozę DM BOŚ dla wyników finansowych Synthosu za 2016 rok to przychody mają sięgnąć kwoty 4 302,4 mln zł, EBITDA 679,2 mln zł, a zysk netto 351,9 mln zł. W 2017 roku ma to być odpowiednio 5 946 mln zł, 883,9 mln zł oraz 480,6 mln zł. Najwyższe wyniki w najbliższym okresie ma przynieść 2018 rok – przychody mają osiągnąć poziom 6 198,3 mln zł, EBITDA 1 006,3 mln zł, a zysk netto 683,3 mln zł.

 

Ostatnie dni przynoszą bardzo duże wzrosty akcji Synthosu. Od 19 września tego roku kurs wzrósł z 4 zł do nawet 4,80 zł. Poziom ten jest oporem z punktu widzenia analizy technicznej, gdyż pokrywa się z lokalnymi szczytami z lipca 2015 roku.

 

Synthos - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

Zobacz również:

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

Analitycy Domu Analiz SII wydali dla akcji CDRL rekomendację "kupuj" z 12-miesięczną ceną docelową ustaloną na poziomie 42,62 zł. W momencie wydania rekomendacji giełdowy kurs tych walorów wynosił 32 zł, co oznacza potencjał wzrostu równy 33,2%.

Zobacz więcej

26.04.2018, Newsroom

Słabe wyniki Getin Noble Banku. Spółka straciła ponad pół miliarda złotych

26.04.2018, Newsroom

Słabe wyniki Getin Noble Banku. Spółka straciła ponad pół miliarda złotych

Skonsolidowana strata netto spółki przypadająca akcjonariuszom jednostki dominującej za 2017 rok była prawie 10-krotnie wyższa niż rok wcześniej.

Zobacz więcej

„Kupuj” dla Synthosu od DM BOŚ
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie