Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

W Portfelu SII stawiamy na węgiel! Kupiliśmy akcje Bogdanki

© gitanna - Fotolia.com

Segment inwestycji własnych ponownie się powiększa! Po niedawnych zakupach akcji Asbisu i Briju, tym razem wybór padł na Bogdankę. W dniu dzisiejszym staliśmy się posiadaczami 25 akcji węglowej spółki, a transakcji dokonaliśmy po kursie 63,10 zł.

 

Dlaczego postawiliśmy na Bogdankę? Poniżej przedstawiamy nasze argumenty:

 

  • Najmocniej do zakupu akcji Bogdanki zachęciły nas silnie rosnące ceny węgla. Węgiel koksowy wzrósł już niemal 150% od dołków (co przekłada się na skokowy wzrost JSW), ale węgiel energetyczny również mocno odbija się do góry. Od kwietnia tego roku ceny węgla ARA wzrosły z 45 do 75 dolarów za tonę i osiągnęły poziom z 2014 roku.

 

Ceny węgla
Źródło: wnp.pl

 

  • Co oznacza dla kursu akcji Bogdanki cena węgla na poziomie około 75 dolarów za tonę? W 2014 roku przy tym poziomie, akcje Bogdanki kosztowały ponad 100 zł. Jednak od tego czasu z jednej strony firma jest ponownie w rękach państwowych, ale z drugiej strony mocno spadło wydobycie węgla na świecie (szczególnie w USA, Chinach i Europie).To wszystko przekłada się na wzrost cen węgla na świecie. Z kolei jednostkowy gotówkowy koszt wydobycia w Bogdance od kilku lat oscyluje na zbliżonym poziomie (około 140 zł/tona).
  • Szczególnie duży skok ceny węgla miał miejsce od 30 września – cena wzrosła o około 10%. W tym czasie akcje Bogdanki podrożały również o około 10%. Na tle tego widzimy większy potencjał potencjalnego ruchu w górę.

 

Partner strategiczny

 

DM BOŚ

 


 

Chcesz wygrać książkę o tematyce giełdowej?

Zgłoś propozycję do naszego portfela na forum SII

 


  • To co nas jeszcze zachęca to perspektywa aktualizacji rekomendacji od biur maklerskich, które nie zrobiły jeszcze tego po znacznych zwyżkach cen węgla. Ostatnie rekomendacje dla Bogdanki były wydawane ponad miesiąc temu – DM PKO BP dał wycenę akcji LWB 31 sierpnia na 58 zł, a DM BOŚ 19 lipca na 65,9 zł. W tym czasie cena węgla ARA wynosiła około 58USD/t (przy 75USD/t obecnie). Spodziewamy się, że DCF-y analityków „pozytywnie oszaleją”. Tego samego można oczekiwać wobec innych spółek węglowych. Nowe rekomendacje, zważywszy na

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

21.02.2018, Newsroom

Rekordowy rok Orbisu – spółka osiągnęła 232,4 mln zł zysku netto

21.02.2018, Newsroom

Rekordowy rok Orbisu – spółka osiągnęła 232,4 mln zł zysku netto

W 2017 roku Orbis poprawił wyniki finansowe oraz wskaźniki operacyjne. Przychód na 1 dostępny pokój, tak zwany wskaźnik RevPAR, wyniósł 184,8 zł i był o 9,2% wyższy niż przed rokiem.

Zobacz więcej

W Portfelu SII stawiamy na węgiel! Kupiliśmy akcje Bogdanki