Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Marek Chrzanowski nowym przewodniczącym KNF

© philipus - Fotolia.com

Premier Beata Szydło powołała na stanowisko przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego. Zastąpi on na tym stanowisku Andrzeja Jakubiaka od dnia 13 października 2016 roku.


Marek Chrzanowski to były członek Rady Polityki Pieniężnej. Do RPP wszedł jako kandydat PiS wybrany przez Senat w styczniu tego roku. Zrezygnował on z tej funkcji całkiem niedawno, bo z początkiem października. Chrzanowski to również pracownik naukowy SGH oraz członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP. Z kolei pięcioletnia kadencja obecnego jeszcze przewodniczącego KNF Andrzeja Jakubiaka dobiega końca. Piastuje on to stanowisko od 12 października 2011 roku.


Media spekulują, że powierzenie funkcji przewodniczącego KNF dotychczasowemu członkowi RPP, może być związane z podporządkowaniem nadzoru bankowego NBP. Prezes Adam Glapiński w ostatniej wypowiedzi stwierdził, że „umocnił się” w przekonaniu do takiej zmiany. Przypomnijmy, że Komisja Nadzoru Finansowego sprawuje nadzór nad sektorem bankowym, ubezpieczeniowym czy rynkiem kapitałowym. Do jej zadań należy też między innymi podejmowanie działań służących prawidłowemu funkcjonowaniu i rozwoju rynku finansowego, działań służących zwiększania jego konkurencyjności, jak też udział w przygotowywaniu projektów aktów prawnych w zakresie nadzoru nad rynkiem finansowym. Celem nadzoru nad rynkiem finansowym jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania rynku finansowego, jego stabilności, bezpieczeństwa oraz przejrzystości, zaufania do rynku finansowego oraz zapewnienie ochrony interesów uczestników rynku.

 

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Marek Chrzanowski nowym przewodniczącym KNF
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie