Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Ważne odczyty dla polskiej gospodarki

Rozpoczynający się dzisiaj tydzień zapowiada się wyjątkowo spokojnie, szczególnie pod kątem publikacji makroekonomicznych. Globalnych inwestorów czeka po jednym ważnym odczycie dziennie i dość zapracowany piątek. Inwestujących na polskim parkiecie czeka więcej rozrywek, poznamy bowiem wiele ważnych informacji dla polskiej gospodarki.

 

Poza zaplanowanymi danymi wśród najważniejszych czynników ryzyka w obecnych dniach i tygodniach wyszczególnić można prezydencką batalię w Stanach Zjednoczonych, która w ostatnim czasie stała się nieco bardziej jednostronna, a także nieschodzące z agendy problemy Deutsche Banku.

 

Tradycyjnie w poniedziałek nie powinno wydarzyć się nic ważnego, tym bardziej że tego dnia zamknięte są dwa duże rynki - kanadyjski oraz japoński - z powodu krajowych świąt. Początek tygodnia to bardzo często okres analizowania bieżącej sytuacji i poruszania się w zgodzie z sytuacją techniczną, a także odreagowywania większych zmian z poprzedniego tygodnia, jeśli takie nastąpiły.

 

We wtorek światowi inwestorzy zwrócą uwagę jedynie na publikację wskaźnika wyprzedzającego dla niemieckiej gospodarki, a więc październikowej wartości indeksu ZEW.

 

Niemcy - indeks ZEW
Niemcy - ZEW

 

Prognozy wskazują, że po dwóch neutralnych miesiącach kiedy wartość wskaźnika wynosiła mniej niż 1, sytuacja uległa bardzo delikatnej poprawie. ZEW ma wynieść bowiem 4 punkty. Choć indeks wyprzedzający dla największej gospodarki Europy zawsze jest ważny, to jednak nie wywiera on znacznego wpływu na rynki finansowe, o ile oczywiście ostateczny wynik mieści się w okolicach prognoz. Teraz jednak, kiedy trudna sytuacja Deutsche Banku zwróciła uwagę inwestorów na Niemcy, indeks ZEW i inne dane zyskują na znaczeniu.

 

W środę czeka nas publikacja sprawozdania z ostatniego posiedzenia FED. Biorąc pod uwagę, że decyzja o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie nie była jednogłośna, zapis rozmowy członków może dać nam więcej wskazówek o obecnym rozkładzie sił w FOMC i tym jak może się on zmieniać. O ile listopadowa podwyżka praktycznie nie wchodzi w grę, wciąż rozgrywa się walka o to co zdarzy się w grudniu. A minutki z minionego sprawozdania będą bardzo ważnym elementem układanki i wpłyną na to, co przez następne tygodnie i miesiące wyceniać będą inwestorzy.

 

W przedostatni dzień tygodnia, czwartek, napłyną ważne dane z gospodarki chińskiej. Tego dnia publikowana jest informacja o imporcie, eksporcie i bilansie handlowym tego kraju. Z tych trzech informacji najważniejsza jest ta o imporcie, gdyż z jednej strony wartość zaimportowanych produktów świadczy o sile dalekowschodniej gospodarki, ale i przekłada się na koniunkturę wielu krajów, dla których Chiny są największym lu jednym z największych partnerów handlowych.

 

W piątek poznamy zaś serię danych ze Stanów Zjednoczonych. Wśród najważniejszych znajduje się sprzedaż detaliczna w wersji ogólnej i bazowej (według prognoz mają wzrosnąć odpowiednio o 0,6% i 0,4% w ujęciu miesięcznym), a także inflacja w przemyśle.

 

USA - inflacja w przemyśle
USA - inflacja

 

Analitycy prognozują, że inflacja w przemyśle wzrośnie z 0 do 0,2% miesiąc do miesiąca, co dało by inflację roczną w wysokości około 2,5%, a więc na bardzo dobrym poziomie. Taka inflacja to dobry sygnał dotyczący koniunktury w USA, a także impuls do wzrostu cen konsumpcyjnych oraz tych, zawartych w indeksie PCE, do którego FED przywiązuje szczególną uwagę.

 

Polscy inwestorzy nie powinni narzekać na nudę, gdyż oprócz danych opisanych powyżej, muszą obserwować także sytuację w Polsce. W kraju zaś opublikowane zostaną informacje o inflacji i inflacji bazowej (wtorek i środa) oraz podaży pieniądza M3 (w piątek).

 

Polska - inflacja
Polska - inflacja

 

Deflacja w Polsce trwa już 26 miesięcy z rzędu i nic nie wskazuje na to, aby okres ten nie miał się wydłużyć do 27 miesięcy i więcej. Obecnie inflacja ustabilizowała się na poziomie około -0,8% w ujęciu rocznym i nie widać sygnałów, by miała zacząć rosnąć. Dopóki jednak nie zacznie również spadać, nie musimy się obawiać o kolejną obniżkę stóp procentowych, gdyż Rada Polityki Pieniężnej już od wielu kwartałów nie zamierzała reagować. Problemem może być za to inflacja bazowa, która pod poziom zera zanurkowała dopiero w marcu tego roku.

 

 

Partner strategiczny

Investio

Zobacz również:

19.05.2018, Aktualności

Ogłoszenie o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na dzień 20 czerwca 2018 r.

19.05.2018, Aktualności

Ogłoszenie o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na dzień 20 czerwca 2018 r.

Zarząd Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, zgodnie z § 28 ust. 2 Statutu Stowarzyszenia, zawiadamia że na podstawie § 26 ust. 1 Statutu, zwołuje na dzień 20 czerwca 2018 r. na godzinę 9:30 Zwyczajne Walne Zebranie, które odbędzie się we Wrocławiu.

Zobacz więcej

17.05.2018, Newsroom

Energa po wynikach za I kw. 2018 roku – podsumowanie czatu inwestorskiego

17.05.2018, Newsroom

Energa po wynikach za I kw. 2018 roku – podsumowanie czatu inwestorskiego

Inwestorzy mieli wczoraj (tj. 16 maja) okazję przepytać Jacka Kościelniaka, Wiceprezesa Zarządu ds. Finansowych Energi. W centrum zainteresowania inwestorów znalazły się wyniki finansowe, inwestycje, głównie w Ostrołękę C, a także wycena giełdowa spółki.

Zobacz więcej

Ważne odczyty dla polskiej gospodarki
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie