Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Rekordowa sprzedaż lokali Dom Development w III kwartale

© marog-pixcells - Fotolia.com

Dom Development w najnowszym raporcie bieżącym (04.10.16) podał wstępne wyniki ze sprzedaży za III kw. 2016 roku. Na uwagę zasługuje rekordowa ilość sprzedaży lokali.

Sprzedaż netto w III kwartale wyniosła rekordowe 705 lokali (wzrost o 10% r/r). Najwięcej przyczyniły się do tego projekty Żoliborz Artystyczny, Saska oraz Wilno. Łączna sprzedaż trzech kwartałów tego roku wynosi 2021 lokali, co stanowi wzrost o 19% rok do roku.

W III kwartale zwiększyła się także liczba przekazań. Spółka w tym okresie przekazała 500 lokali (wzrost o 5% r/r). Na wynik finansowy wpływ mają głównie przekazania na projektach Saska (127 lokali), Wille Lazurowa (124) oraz Osiedle Przyjaciół (88).

Spółka wciąż ocenia sytuację na rynku mieszkaniowym jako korzystną. Po wyhamowaniu popytu w lipcu nastąpiło silne odbicie w sierpniu i wrześniu. Utrzymująca się równowaga popytu i podaży zapewniła stabilizację cen na dotychczasowym poziomie. Rynek był wspierany przed niskie stopy procentowe i rekordowy poziom oszczędności gospodarstw domowych.

Dom Development nie zaobserwował w III kwartale żadnych istotnych zmian na rynku kredytów hipotecznych, zaś wstrzymanie przyjmowania wniosków o dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla młodych nie miało istotnego wpływu na wielkość sprzedaży. Spółka oczekuje jednak wzrostu sprzedaży lokali z segmentu popularnego w styczniu ze względu na możliwość uzyskania dopłat.

Zdaniem władz spółki Dom Development znajduje się w uprzywilejowanej pozycji ze względu na znaczne zasoby gotówki, czego potwierdzeniem ma być zakup projektu Marina Mokotów na około 750 lokali. Podobnie jak w II kwartale około 40% transakcji dewelopera zawieranych było za gotówkę. W transakcjach zakupu gruntów deweloperzy wydają się akceptować wyższy poziom ryzyka, szczególnie w odniesieniu do niewielkich działek będących celem małych i średnich deweloperów.

W ciągu ostatnich kilku lat obserwujemy długoterminowy trend wzrostowy na notowaniach Dom Development. Od 2012 roku walory spółki wzrosły z około 20 zł do ponad 60 zł na dzień dzisiejszy. Istotne wybicie nastąpiło w ubiegłym tygodniu i od jego rozpoczęcia cena akcji wzrosła o około 5%.

Dom Development - analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: Dom Development S.A.

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Rekordowa sprzedaż lokali Dom Development w III kwartale